SportKošarkaCrvena Zvezda deklasirala Budućnost i osvojila četvrti naslov pobjednika ABA lige

Košarkaši Crvene zvezde razbili su večeras u Beogradu ekipu Budućnosti u petoj finalnoj utakmici ABA lige, 97:54 i tako stigli do četvrte titule ABA prvaka. Beograđani su na terenu ponovo razmontirali goste iz Podgorice, koji su uvertiru za ovaj meč napravili tako što nisu željeli izaći na parket. Zapravo, izašli su na zagrijavanje, koje je otvorio Norris Cole gađanjem loptom kamermana, nakon čega je obezbjeđenje spriječilo ozbiljniji incident. Kada su i ostali igrači gostiju izašli iz svlačionice, domaći navijači su odlučili da se revanširaju za doček u Podgorici, te su zasuli parket svim i svačim, nakon čega su se gosti povukli u svlačionicu.

Tražili su da se isprazni dio oko klupe gostiju, kao i dio partera ispod koša, a kada je to urađeno sa satom zakašnjenja je konačno započela utakmica. Dugo čekanje kao da je okovalo ruke košarkašima obje ekipe. Mohammed Faye je trojkom iz kornera otvorio utakmicu, ali je onda uslijedio mučniji dio utakmice, sa ”ciglama” na obje strane, pa je dugo stajalo na semaforu samo 4:2 za Zvezdu. A onda je krenuo i šut domaće, zategli su još više odbranu, te su vrlo lako stigli na dvocifrenu prednost, 15:5. Budućnost se na krilima Norrisa Colea, koji im je i donio majstoricu sjajnim izdanjem u Podgorici u četvrtom meču malo vratila u meč, prepolovila na +5, te se na pauzu između dvije četvrtine odlazi sa prednosti domaćih od 18:13.

U drugoj četvrtini Crvena zvezda igra u potpunom delirijumu. Milan Tomić je u igru uveo novopečenog aplikanta za NBA Draft, Borišu Simanića, a on mu se odužio vjerovatno najboljom četvrtinom ikada u svojoj karijeri. Pogađao je, asistirao, lupao blokade gostima, a nakon jedne takve sekvence, nakon što je u kontri brutalno izblokirao Earla Clarka istrčao je kontru i onda završio akciju alley-upom za ludilo na tribinama, a kada je KC Rivers pogodio trojku preko ruke prepuna dvorana ”Aleksandar Nikolić” je naprosto eksplodirala, a Zvezda je otišla na 44:21. Do kraja poluvremena to je raslo i do +26, te Crveno- bijeli na odmor između dva poluvremena odlaze sa +26, 47:21.

Očigledno da je kod Crvene zvezde u ovoj utakmici proradio inat. Žalili su se Crveno-bijeli na suđenje u dosadađnjem toku serije, a pred utakmicu iz Crvene zvezde su molili navijače da ne nasjedaju na brojne provokacije gostiju iz Podgorice. Tako je serija Crvene zvezde u 3/4 nastavljena, te Beograđani sredinom ove dionice imaju i ogromnih +38, 65:27. Budućnost mini serijom vraća na -31, ali onda KC Rivers i Filip Čović vraćaju navijače u ekstazu sa dvije trojke za maksimalnih +39, 74:35.

Kako je Crvena zvezda završila 3/4 tako je otpočela i četvrtu dionicu. KC Rivers i Ognjen Dobrić su ”digli” još dvije trojke za maksimalnih +42, 81:39. Nakon toga, krenula su ispucavanja domaćih košarkaša, koji su tako pokvarili fenomenalan procenat šuta za tri poena, ali to nije utjecalo na rezultat, budući da je novom trojkom KC Riversa, Crvena zvezda stigla i do +44,  91:47.

Milan Tomić je u finišu ”ispraznio” klupu, poslao na klupu nosioce igre, a u igru uveo one igrače koji se i nisu previše nametali ove sezone, te su na kraju slavili pobjedu od +43, 97:54.

Najefikasniji u domaćem sastavu bio je KC Rivers sa 21 poenom, Dejan Davidovac 11, a pratili su ih Faye, Simanić i Ojo sa po 10. Kod gostiju, niko nije bio dvocifren, a Norris Cole je postigao 9.

Crvena zvezda je tako poslije godine dana pauze, kada je Budućnost prošle godine osvojila pehar, trofej ABA lige ponovo vratila na Mali Kalemegdan, obezbijedila svoju četvrtu titulu prvaka u ABA ligi, te plasman u Euroligu iduće sezone.