Naslovnica Sport Košarka CSKA eliminis...

CSKA eliminisao Real i zakazao finale sa Efesom

17

Košarkaši moskovskog CSKA savladali su madridski Real rezultatom 95:90 u drugom polufinalnom meču Final Foura Eurolige i u velikom finalu igrat će sa Anadolu Efesom. Real je sjajno otvorio meč i u 8. minuti vodio je sa 22:11, ali je CSKA napravio mini seriju 5:0 te je u drugu četvrtinu ušao sa pristojnim zaostatkom. Armjeci su nastavili sa dobrom igrom u drugoj dionoci, pa je u 13. minuti bilo neriješeno 26:26, a kada je Rodriguez postigao trojku moskovski tim je prvi put poveo sa 28:29.

Nije tada Real djelovao dobro, ali onda je u igru ušao Fabien Causer i za četiri minuta je postigao devet poena i vratio Realu vodstvo – 40:37, a na odmor su Kraljevi otišli prednošću 45:43.

Činilo se da je aktuelni evropski prvak utakmicu prelomio u trećoj dionici. Sredinom tog perioda igre poveli su sa 65:51, ali CSKA je do kraja četvrtine smanjio na 73:65.  Moskovljani se nisu predavali pa su pet minuta prije kraja koševima De Coloa stigli na samo dva poena zaostatka (78:76). Četiri minute prije kraja Clyburn je pogodio trojku, a zatim je realizovao i jedno slobodno bacanje za izjednačnje 80:80.

Taylor je tri minute prije kraja postigao tri poena i vratio je vodstvo Realu 83:80. A onda je stvar u svoje ruke uzeo Nando De Colo. Pri rezultatu 85:84 za Real pogodio je trojku za preokret i minutu i pol prije kraja CSKA je vodio sa 85:87. CSKA se potom odbranio, a De Colo je 45 sekundi prije kraja, nakon prekršaja, realizovao oba slobodnja bacanja za 85:89.

Rudy Fernandez je potom postigao koševe za Real, ali vremena više nije bilo. Armejci su u penal završnici sačuvali živce i na kraju su slavili veliku pobjedu.

U redovima Moskovljana Nando De Colo je postigao 23 poena koliko i Sergio Rodriguez, a raspoložen je bio i Will Clyburn sa 18. Fabien Causer sa 18 poena bio je prvo ime kod Kraljeva, Sergio Llul je dodao 13, a Anthony Randolph je postigao 12 poena.

CSKA će se u nedjelju od 20.30 sastati u finalu sa Anadolu Efesom koji je prethodno stigao do ubjedljivog trijumfa nad Fenerbahceom 92:73.