SportKošarkaCSKA i Real ubjedljivi, Anadolu Efes slavio u gostima

CSKA i Real ubjedljivi, Anadolu Efes slavio u gostima

Košarkaši CSKA ubjedljivo su pobijedili Barcelonu u Moskvi u prvoj utakmici u nove sezone Eurolige, 95:75. U jednom od evropskih klasika nije bilo rezultatske neizvesnosti jer su domaći rano došli do velike prednosti koju su bez većih poteškoća održavali do kraja duela u Megasport Areni. CSKA je u drugoj četvrtini postigao čak 30 poena, a primio samo 12, a interesantan je podatak da su oba tima na poluvremenu imala isti broj skokova (21) i asistencija (10), ali je procenat šuta bio na strani domaćina (45,5 posto – 24 posto). Moskovljani su u 22. minutu imali maksimalnih +26 (55:29) poslije koša Sergija Rodrigueza, ali je Barcelona uspjela uhvatiti dah i do kraja treće četvrtine se vrati na podnošljivih 69:58. Gosti su u 31. minutu košem Kevina Pangosa poslije mnogo vremena bili na jednocifrenom minusu (69:60), ali je CSKA odgovorio serijom 12:2 i definitivno prelomili utakmicu. Cory Higgins je bio najefikasniji sa 18 poena, uz 5 skokova, Nando de Colo je postigao 17. U poraženom timu Kyle Kuric je prednjačio sa 15 poena, Jaka Blažič upisao je 11. U drugom večerašnjem susretu Panathinaikos je puno teže savladao ekipu Maccabija, 89:84. Tek u zadnjoj četvrtini Atinjani su slomili otpor gostiju, Izraelci su držali priključak tokom cijelog meča. Grčki tim predvodio je Matt Lojeski (20 poena), uz dobru podršku Keitha Langforda (13), dok se nesuđeni bh. reprezentativac Scottie Wilbekin iskazao u redovima Maccabija (24 poena, 8 asistencija). Košarkaši Anadolu Efesa ostvarili su pobjedu u 1. kolu Eurolige, pošto su na gostovanju Bayernu u Minhenu bili ubjedljivi 90:71, najviše zahvaljujući odličnom šutu za tri poena. Turski tim šutirao je trojke 12-20, čime su potpuno razbili odbranu njemačkog šampiona. Bavarci su se držali samo u prvoj četvrtini, koju su dobili 19:18, a onda je krenula kanonada gostiju. Sve je praktično odlučeno u trećoj četvrtini, koju je Efes dobio 28:14 i u poslednjih 10 minuta ušao sa +21.

Kod pobjednika najbolji su bili Brock Motum sa 14 poena, Shane Larkin sa 13, James Anderson sa 12. Na drugoj strani u ekipi Dejana Radonjića najefikasniji bio je Nihad Đedović sa 17 poena, Stefan Jović je postigao 15, Vladimir Lučić 11. Ubjedljiv je bio i Real, koji je u veoma efikasnoj utakmici postigao više od stotinu poena. Aktuelni prvak Evrope savladao je Darussafaku, 109:93, uz dobru partiju Randolpha (16) i Carrolla (14). U turskoj ekipi najbolji je bio Ray McCallum (18).