ZDKDario Pekić: "Želimo postići maksimalan stepen sigurnosti građana našeg kantona i njihove...

Dario Pekić: “Želimo postići maksimalan stepen sigurnosti građana našeg kantona i njihove imovine”

O aktuelnoj bezbjedonosnoj situaciji u Zeničko-dobojskom kantonu, kontrolama vozača, statističkim podacima u oblasti kriminaliteta i bezbjednosti saobraćaja, opremi i kadrovskom jačanju policijskih službenika, a povodom 15. januara – Dana vozača i automehaničara razgovarali smo s ministrom unutrašnjih poslova ZDK, Dariom Pekićem.

NR: Kako ocjenjujete rad Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona u 2021. godini i da li ste zadovoljni urađenim u prošloj godini?

PEKIĆ: Zadovoljan sam rezultatima koje smo postigli u prošloj, 2021. godini jer su sve organizacione jedinice u sastavu Ministarstva s uspjehom izvršile postavljene zadatke. Bezbjednosna situacija na području Kantona bila je na zadovoljavajućem nivou, s tim da uvijek postoji prostor za još veći napredak i bolje rezultate. Ono što me čini naročito zadovoljnim jeste podatak da u protekloj godini, zahvaljujući mjerama koje smo poduzimali kako bi se građani osjećali bezbjednim, nismo imali neriješenih teških krivičnih djela niti krivičnih djela koja bi mogla u većoj mjeri uznemiriti javnost. Cjelokupna aktivnost Ministarstva odvijala se u saradnji s drugim nadležnim organima i institucijama i u svom radu Ministarstvo je bilo potpuno usmjereno na eliminisanje svih pojava koje narušavaju ili bi mogle narušiti bezbjednosnu situaciju.

NR: Kakva je aktuelna bezbjednosna situacija u Zeničko-dobojskom kantonu?

PEKIĆ: Bezbjednosna situacija je na zadovoljavajućem nivou. Skupština Zeničko-dobojskog kantona, odnosno njena nadležna tijela, vrše kontinuirani monitoring i analizu našega rada u svim segmentima i ocjene koje smo od njih do sada dobivali po tom osnovu su uvijek su bile pozitivne. Naravno, naši dosadašnji rezultati obavezuju nas da intenziviramo svoje napore u cilju poboljšanja bezbjednosne situacije.

NR: Da li su statistički podaci u oblasti kriminaliteta i sigurnosti u saobraćaju u toku 2021. godine povoljniji u odnosu na raniji period?

PEKIĆ: Na području ZDK, do početka decembra prošle godine, prijavljeno je 2.011 krivičnih djela od kojih je rasvijetljeno 1.638 ili 81,5%. Zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična djela, prijavljeno je 1.914 lica od kojih je 916 povratnika u činjenju krivičnih djela i 30 maloljetnika. Slobode je lišeno 825 lica. Broj krivičnih djela evidentiranih tokom 11 mjeseci 2021. godine u poređenju s istim periodom prošle godine, veći je za 0,4%. U navedenom periodu, na području Kantona evidentirano je 2.612 saobraćajnih nezgoda u kojima je smrtno stradalo 17 lica. U saobraćajnim nezgodama povrijeđeno je 887 lica, od čega 755 lakše i 132 teže. Za 11 mjeseci 2021. godine, broj saobraćajnih nezgoda je, u odnosu na isti period prethodne godine, veći za 12%. Broj lakše povrijeđenih lica veći je za 34,8%, broj teže povrijeđenih lica veći je za 45%, dok je broj smrtno stradalih lica manji za 10,5%.

NR: Koji su najčešći uzroci saobraćajnih nesreća?

PEKIĆ: Najčešći uzroci saobraćajnih nesreća na putevima u ZDK su neprilagođena vožnja uslovima i stanju na kolovozu. Kad ovo kažem, imam na umu širok spektar prekršaja koje čine vozači te činjenjem takvih prekršaja prouzrokuju saobraćajne nezgode. Najčešće se radi o nepoštivanju ograničenja brzine, preticanju na nedozvoljenim mjestima, vožnji pod dejstvom alkohola te, uopšteno govoreći, o velikom stepenu nepažnje u saobraćaju. Ovdje se nameće i pitanje saobraćajne kulture, odnosno nedostatka pažnje i brige za druge učesnike u saobraćaju, prije svega za pješake. Zbog toga, jako je važno da u izgradnji saobraćajne kulture učestvuju sve institucije društva kako bi se stanje u ovoj oblasti popravilo.

NR: Koliko često se vrše kontrole vozača i koliko njih je tokom 2021. godine isključeno iz saobraćaja zbog nepoštivanja saobraćajnih propisa?

PEKIĆ: Svakodnevno, na području Kantona, u okviru redovnih poslova i zadataka, vrše se kontrole vozila i vozača, a u skladu sa našom procjenom, provode se i neke vanredne aktivnosti. Tu mislim, prije svega na pojačane kontrole učesnika u saobraćaju sa akcentom na kontroli alkoholiziranosti vozača, prekoračenja brzine kretanja vozila, upravljanju vozilom bez vozačke dozvole, upravljanju neregistrovanim vozilom, upotrebi mobilnog telefona za vrijeme vožnje, kretanju pješaka i odnos vozača prema pješacima i slično. U periodu januar novembar, za koji trenutno imamo ažurirane podatke, sankcionisan je 84841 učesnik u saobraćaju, što je za 8,5% više nego u istom periodu prošle godine.

NR: Koje preventivne mjere provodite u smislu saradnje sa školama?

PEKIĆ: Po dolasku na dužnost ministra unutrašnjih poslova, insistirao sam na pojačanom prisustvu policijskih službenika, kako uniformisanih tako i u civilu, u svim školama i u njihovoj neposrednoj blizini. Na ovaj način, ostvarili smo znatno veći stepen bezbjednosti učenika, nastavnika i drugog školskog osoblja nego što je to bio slučaj ranije.

NR: Sa koliko radarskih uređaja raspolaže Ministarstvo unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona te kakvi su efekti njihove primjene i koliki je stepen naplate utvrđenih prekršaja?

PEKIĆ: Tokom posljednjih nekoliko godina naši policijski službenici, na području Kantona, provode specifičnu preventivnu strategiju u oblasti saobraćaja. Ona se sastoji od kombinacije fizičkog prisustva saobraćajnih patrola na našim saobraćajnicama i upotrebe mobilnih radarskih sistema na većem broju lokacija na putevima. Ovakav pristup rezultirao je smanjenjem broja saobraćajnih nezgoda kao i broja teško povrijeđenih i smrtno stradalih lica. Za prvih jedanaest mjeseci prošle godine, stacionirani i mobilni radari su, na području Zeničko-dobojskog kantona, evidentirali 37734 prekršaja koje su počinili vozači sa bosansko-hercegovačkim registarskim tablicama i za novčanu naplatu ukupni iznos je, u ovom slučaju, oko 2,6 miliona KM. Evidentirano je i 21206 prekršaja koje su počinili vozači koji su upravljali vozilima stranih registarskih tablica, a ukupna moguća naplativost ovih prekršaja je oko 1,8 miliona KM.

NR: Kolika je pokrivenost video-nadzorom u gradovima i općinama Zeničko-dobojskog kantona? Koliko je saobraćajnih prekršaja sankcionisano pomoću video-nadzora?

PEKIĆ: Video-nadzor predstavlja značajnu pomoć policijskim službenicima u provođenju nadzora nad dešavanjima u saobraćaju kao i značajan alat za otkrivanje prekršaja javnog reda i mira i krivičnih djela te sankcionisanje njihovih počinilaca. Video-nadzor saobraćajnica postavljen je na 30 lokacija na području Zeničko-dobojskog kantona od čega se njih 17 nalazi u Zenici. Takozvane „pametne kamere“ povezane su u jedinstven sistem i njima se vrši snimanje vozila i pješaka, prati se činjenje prekršaja te vrši sankcionisanje počinilaca, prvenstveno vozila sa nevažećom registracijom. U toku 11 mjeseci 2021. godine, na području našeg kantona, na ovaj način je sankcionisano 8248 prekršaja.

NR: Da li ste zadovoljni opremljenošću policijskih službenika?

PEKIĆ: Policija Zeničko-dobojskog kantona spada u red najbolje opremljenih policijskih agencija u Bosni i Hercegovini. Kada je u pitanju opremljenost policijskih službenika koji rade na kontroli i regulaciji saobraćaja, možemo reći da posjeduju svu potrebnu opremu, uključujući dodatnu opremu poput radara, fluoroscentnih prsluka, narukavlja, čunjeva i druge opreme. Mojim dolaskom na čelo Ministarstva unutrašnjih poslova, nakon izvršene sveobuhvatne analize stanja bazbjednosti, prioritet sam stavio na opremanje policijskih službenika i svih ostalih uposlenika MUP-a, sa željom da postignemo maksimalan stepen sigurnosti građana našeg kantona i njihove imovine. Ovdje posebno želim istaknuti Vladu Zeničko-dobojskog kantona koja je do sada u potpunosti podržala naše inicijative i budžetski nas pratila u realizaciji naših postavljenih ciljeva. Nadamo se da će se naša policija, zahvaljujući našim zajedničkim naporima, u najskorijoj budućnosti, svrstati u red najbolje opremljenih evropskih policija.

NR: Kako teku pripreme za kadrovsko jačanje Ministarstva, odnosno prijem novih policvijskih službenika?

PEKIĆ: U toku 2021. godine, provedene su brojne aktivnosti u vezi sa javnim oglasom za prijem novih 125 policijskih službenika, 110 u činu „policajac“ i 15 u činu „mlađi inspektor“. U toku ovog mjeseca očekuje se odlazak primljenh kandidata na pohađanje osnovne policijske obuke na Policijskoj akademiji u Sarajevu, a nakon okončanja obuke, sa kadetima ćemo zaključiti ugovore o radu.

NR: Šta će biti Vaši prioriteti kad je riječ o Ministarstvu unutrašnjih poslova u 2022. godini?

PEKIĆ: Moj vrhovni prioritet je stalno podizanje stepena bezbjednosti na veći nivo kako bi naši građani bili sigurni u policiju i vjerovali joj. Osim toga, moram naglasiti da su naši prioriteti stalna edukacija uposlenih i podizanje njihovog životnog standarda. U vezi s ovim, veoma bitno je naglasiti da smo uspjeli za dvije godine svim uposlenicima povećati plaću za skoro 30% čime smo im omogućili bolje uslove života i rada. Među prioritetima su, svakako, i opremanje naših organizacionih jedinica, saradnja sa drugim policijskim agencijama te nastavak saradnje sa Kantonalnim tužilaštvom Zeničko-dobojskog kantona. Naša dosadašnja saradnja sa Kantonalnim tužilaštvom bila je izuzetno dobra i profesionalna i nadam se da će biti nastavljena i u budućnosti.

NR: Vaša poruka vozačima?

PEKIĆ: Svim vozačima i automehaničarima čestitam njihov Dan. Vozačima želim sigurnu vožnju, a automehaničarima da broj intervencija na vozilima bude što manji. Ovom prilikom, apelujem na vozače da, poštivanjem saobraćajnih propisa i povećanom pažnjom u saobraćaju, daju svoj doprinos ukupnoj bezbjednosti na području Zeničko-dobojskog kantona.

Visoko.co.ba/Naša riječ


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE