Dijabetes je bolest samo ako mu dopustite da to i bude

Autor: Nusret Smajović

1263

Današnji dan, 14. novembar, u svijetu se obilježava kao Svjetski dan borbe protiv dijabetesa. Dijabetes je četvrti vodeći uzrok smrti kod globalnih bolesti, a pogađa mozak, bubrege, arterije, oči, srce, nerve i druge organe. I u našoj zemlji ova bolest pogađa veliki broj ljudi, a izuzetka nema.

Priča Visočanke Mersihe Sarač i njenog 14-godišnjeg sina Hišama, kao i njihova već trogodišnja borba s ovom bolešću, dokaz je da dijabetes ne bira godine.

– Novembar 2014.godine donio je neuobičajene promjene koje su potrajale desetak dana, a nakon 10 kilograma manje, teške dehidracije, ketoacidoze dobili smo i trajnu dijagnozu – moj sin Hišam ima diabetes mellitus tip1 ili narodnim jezikom rečeno boluje od šećerne bolesti. – počinje svoju priču Mersiha. Nakon preživljenih šokova i nakon što je bolest ustanovljena počela je borba s ovom bolešću.

– Riječi koje su nam se urezale duboko u misli i koje pomenemo svaki put kad nam bude teško, ohrabre nas i daju snage za dalje bile su: „Dijabetes je bolest samo ako mu dopustite to biti. Sada ćemo ga tretirati kao stanje nedostatka inzulina, a od vas zavisi koliko i do kada će tako ostati“. – prisjećaju se riječi medicinskog osoblja, koje Mersihu i Hišama svaki put ohrabre.

Nakon prvobitnog šoka počela je i borba s ovom bolešću. Mersiha je u međuvremenu okupila brojne mame, ali i ostale dijabetičare u Udruženje „Diabet“.

mersiha-i-hisam_1024x680

– U tom udruženju broj članova raste. Moje mame su postale moje sestre, sve se više družimo i udružujemo, bliske smo sestrinski, dijelimo tuge i nade. Djeca shvataju da njihova borba, i medicinska i legalistička, tek počinje te da će biti i duga i teška, ali da će iz nje, ako Bog da, izaći kao pobjednici. – ispričala nam je Mersiha. Pune dvije godine nakon dijagnoze Hišam je simpatični momčić, koji je nastavio da se bavi svim svojim hobijima, da ide u školu i trenira nogomet uz želju da jednog dana bude poput poznatog nogometaša Pogbe.

– Vidjeli smo kako je Nenad Šimunko postao prvi „Iron Man“, našli smo i priču o nogometašu iz engleske prve lige koji ima istu dijagnozu i znamo i da nogomet nije zabranjen i nedostižan. Mi nismo bolesni, samo nam fali inzulina. Uvijek tačno znamo koliko smo slatki i to izraženo u brojkama… – s osmijehom na licima su nas ispratili Mersiha i Hišam.

Prevencija bolesti

U okviru prevencije, nužna je promjena načina ishrane (smanjenje unosa masti, naročito zasićenih) i povećanje fizičke aktivnosti. Stres je jedan od faktora koji dovodi do toga da se kod osoba koje su osjetljive na pojavu šećerne bolesti ta bolest i pojavi.

U BiH 10% stanovništva ima neki oblik dijabetesa. Prema procjenama Međunarodne dijabetičarske federacije u našoj zemlji je preko 300.000 oboljelih od dijabetesa, a od tog broja sve je veći broj djece i mladih. U svijetu je preko 246 miliona oboljelih, a svakih deset sekundi u svijetu jedna osoba umre od bolesti čiji je uzrok dijabetes, dok se u svakih deset sekundi kod dvije osobe u svijetu razvije neki oblik dijabetesa.

mersiha-i-hisam1_1024x680

visoko.ba/Avaz