BiHDruštvo Crvenog križa BiH realizator niza aktivnosti pomoći ugroženima

Društvo Crvenog križa BiH realizator niza aktivnosti pomoći ugroženima

Borovac ističe da se njihove aktivnosti ogledaju i kroz kvalitetnu međunarodnu saradnju i sudjelovanje Društva u radu međunarodnih organizacija i akcijama koje se provode na regionalnom nivou i šire.

Ministrica Semiha Borovac kazala je ovo na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma državnog parlamenta, odgovarajući na pitanje poslanika Fehim Škaljić (SBBBiH) koji je zatražio od nje informaciju kako se ocjenjuje položaj te institucije, te kakav je kapacitet zakona kojim je definirana ta oblast.

Škaljić je kazao da mu je u razgovoru koji je imao s predstavnicima Crvenog krsta BiH rečeno da se pojavljuje potreba za izmjene i dopune postojećeg zakona, jer je u nekim stvarima praksa pokazala da to ne funkcionira.

Ministrica Borovac je podsjetila da Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH u kontinuitetu podržava rad Društva Crvenog krsta/križa BiH i dodjeljuje svake godine grant od 150.000 KM kao doprinos za ostvarivanje ciljeva Društva.

– Kad je u pitanju proces izrade prijedloga izmjena i dopuna Zakona o crvenom krstu/križu BiH, Ministarstvo je 2012. godine, na inicijativu Društva Crvenog krsta/križa BiH, pokrenulo izmjenu tog zakona s ciljem usklađivanja sa međunarodnim standardima koji se odnose na ovlaštenja Društva Crvenog križa, posebno tokom elementarnih nepogoda te drugih prirodnih i drugih nesreća u svijetu, kao i jasnije uloge Društva Crvenog krsta/križa BiH u humanitarnim aktivnostima u BiH – napomenula je Borovac.

Pojasnila je da je aktivnost na izmjenama i dopunama zakona obustavljena na osnovu stava Crvenog krsta Republike Srpske, koji je obavijestio Ministarstvo da se povlači iz procedure izmjena i dopuna tog zakona zbog neusaglašenih stavova u vezi sadržaja izmjena, a koje su implicirale izmjene entitetskih zakona.

Po njenim riječima, Društvo Crvenog krsta/križa BiH ostavilo je mogućnost entitetskim društvima da sadržaj prijedloga za izmjene zakona međusobno usaglase. O tome je obaviješteno i Vijeće ministara BiH.

Ministrica Borovac kaže da u posljednje dvije godine Ministarstvo nije dobilo nikakav novi prijedlog za izmjene i dopune zakona od strane Društva.

Odgovarajući na dio pitanja koji se odnosi na bescarinski uvoz opreme Društva, navela je da je to u isključivoj nadležnosti Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Podsjetila je da je Ministarstvo krajem 2015. godine, na inicijativu Društva, organiziralo sastanak s predstavnicima Ministarstva finansija i trezora BiH i Uprave za indirektno oporezivanje BiH zbog probloma pri ostvarivanju prava na bescarinski uvoz.

– Problem se ogleda u činjenici da nema jasno propisanih procedura koje definiraju ostvarivanje prava na bescarinski uvoz opreme u Bosnu i Hercegovinu, iako važeći Zakon o carinskoj politici BiH omogućava humanitarnim organizacijama oslobađanje od plaćanja carina. Odnosno, da još uvijek nisu doneseni podzakonski akti kojima se treba definirati način ostvarivanja tih prava – istaknula je ministrica Borovac.

Dodala je da su na osnovu postavljenog pitanja, kontaktirali Upravu za indirektno oporezivanje BiH od koje su dobili informaciju da je završena procedura izrade ovih podzakonskih akata, te da se uskoro očekuje njihovo usvajanje na Vijeću ministara BiH.

vijesti.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE