BiHDžaferović s organizatorima dodjele novinarske nagrade 'Nino Ćatić'

Džaferović s organizatorima dodjele novinarske nagrade ‘Nino Ćatić’

U zgradi Predsjedništva Bosne i Hercegovine upriličen je prijem organizatora dodjele novinarske nagrade ‘Nino Ćatić’, koja je ove godine, 10. jula, prvi put upriličena u Memorijalnom centru u Potočarima.

Prijemu kod predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića prisustvovali su organizatori dodjele nagrade i novinari FTV-a Emina Hodžić i Dino Durmić, ovogodišnji dobitnici nagrada, te Hajra Ćatić, majka Nine Ćatića, novinara po kojem i nagrada i nosi ime.

Iz Predsjedništva BiH istaknuta je podrška ovom događaju, čiji je osnovni cilj sjećanje na Nihada Ninu Ćatića, pjesnika, novinara, ratnog reportera, koji se posljednji put javio iz Srebrenice 10. jula 1995. godine, očajnički moleći i tražeći pomoć, ali i sve ostale žrtve genocida u Srebrenici. Posmrtni ostaci Nine Ćatića, kao i mnogih drugih žrtava, do danas nisu pronađene, a još jedan od ciljeva ovog događaja je i da podsjeća i opominje u ime svih onih čiji su glasovi utihnuli u Srebrenici tokom jula 1995.

“Godinu dana smo slagali priči, razmišljali na koji način i kako to da uradimo. Koronavirus nas je dosta ograničio, ali kada i pored toga u Memorijalnoj sobi imate čast da pozdravite sva ta imena, novinarske bardove, onda znate da ste napravili pravu stvar. Zamislite kada svi pozvani dođu, apsolutno niko nije otkazao dolazak”, istaknula je jedna od organizatorica dodjele ove nagrade Emina Hodžić nakon prijema.

Dodjelu ove novinarske nagrade, iza koje organizacijski stoji Udruženje “Biti novinar”, u novinarske krugove vratila je spomen na herojskog novinara čiji glas je obilježio najtragičniji događaj u Europi nakon Drugog svjetskog rata. Glas koji je govorio u ime svih onih koji su postali žrtve srebreničkog genocida.

“Zaista je velika čast primiti nagradu koja nosi ime po NIni Ćatiću koji je, prije svega, bio dobar čovjek pa onda novinar. Znali smo da smo uspjeli kada smo, makar i na nekoliko trenutaka, vidjeli poneki osmijeh na licu njegove majke. A onda, nakon svega, uslijedio je poziv na prijem u Predsjedništvo. Dakle, odjeknulo je onako kako je i trebalo, jer Nino je to zaslužio, kao i svaka nevina žrtva – da ih nikada ne zaboravimo. Predsjedavajući Džaferović pohvalio je i podržao inicijativu, što nama daje dodatni motiv da budemo bolji u narednim godinama”, dodala je Hodžić.

Podsjećamo, na konkurs za dodjelu nagrade prijavili su se novinari iz cijele BiH, a o ovogodišnjim dobitnicima nagrade odlučivali su vrsni novinari, koji su doprinijeli bh. novinarstvu: Almasa Hadžić, Marko Divković, Salih Brkić, Marinko Sekulić. Prema njihovoj odluci nagradu su dobili: Alema Kazazić za TV prilog pod nazivom “Zbijeg”, Samir Karić za tekst pod nazivom “Juli”, Samir Karić za fotografiju majke naslonjene na sanduk i u kategoriji “Blog” novinarka portala Faktor Edina Latif, za tekst pod nazivom “Srebrenica – jučer, danas, sutra”, te glavni urednik Radija BIR Ismet Bećar, za radijski izvještaj “Srebrenička pokora”.

Posebne plakete za kontinuirano izvještavanje i doprinos očuvanju istine o genocidu u Srebrenici dobili su novinar portala Federalna.ba Enes Hodžić, Federalna televizija, RTV TK, FENA, novinar Al Jazeera Balkans Adnan Rondić, fotograf Ahmet Bajrić Blicko, novinar RTV Srebrenica Adem Mehmedović, snimatelj Ahmedin Đozić, učiteljica Ehlimana Lukačević Grbo, direktor BIRN-a BiH Denis Džidić, ministar za izbjeglice i raseljena lica FBiH Edin Ramić, te humanista Huso Muratović.

Dodano, zlatna plaketa Udruženja “Biti novinar” uručena je i Hajri Ćatić, majci Nihada Nine Ćatića.

Dodjela nagrade “Nino Ćatić” organizuje se uz generalno pokroviteljstvo Federalnog ministarstva raseljenih osoba i izbjeglica i podršku Udruženja “BH novinari”, Organizacionog odbora za obilježavanje 25. godišnjice genocida u Srebrenici, Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari, Udruženja “Žene Srebrenice”, Vlade Tuzlanskog kantona (TK) i Grada Tuzla.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE