Lokalne TemeFahrudin Aščalić: Res publicum - pravo na pitku vodu

Fahrudin Aščalić: Res publicum – pravo na pitku vodu

Bila mi je čast i zadovoljstvo učestvovati na Prvom BiH kongresu o vodama koji je održan 27. – 28. oktobra 2016. godine, u organizaciji Udruženja konsultanata inženjera u Bosni i Hercegovini, (UKI BIH). Kongresu je prisustvovalo oko 350 učesnika i oko 200 autora iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Austrije, Njemačke, Holandije, Švedske, Engleske i Singapura. Pripremljeno je i saopšteno 85 referata.
 
Nedavno sam dobio pozivnicu da učestvujem na Drugom BiH kongresu o vodama, koji će se održati od 07. – 08. novembra 2019. u Sarajevu. Više ovdje.
 
Tematske cjeline zanimljive, samo treba odabrati temu i stati na branik humanističkih i demokratskih principa. Podići vlastiti glas protiv mogućih eksploatacijskih mehanizama koji na uštrb “Europske povelje za vodu” – prava naroda, rade na korist bogaćenja manjine. Danas, siromašni zarađuju jedva dva dolara dnevno. Sama ta činjenica treba nas potaknuti na angažman. Borba za vodu i borba protiv štetnog djelovanja vode su najstarije civilizacijske aktivnosti. Ovo je veliki svijet i u njemu ima nepodnošljivih stvari. Treba dobro gledati i promišljati za budućnost.
 
Stoga nam treba,
– Održivo upravljanje vodama (eng. Sustanainable water management) kojim ćemo:
 
a) postići poboljšanje upravljanja vodom u svojoj proizvodnji
b) opredjeliti se za razvoj tehnologija i prakse upravljanja vodama
c) razviti optimalna rješenja koja mogu takođe posredovati drugim korisnicima vode
d) sudjelovati pri oblikovanju opće vodne politike i davati podsticaj za poboljšanje
 
Ovim postižemo zaštitu voda i ograničavanjem količina zagađujućih materija koje se unose u vodotok i da sadržaj u vodenom toku ne prekoračuje vrijednosti dozvoljene za datu kategoriju voda. Naime, da bi došli do boljih rješenja potrebno je stvari sagledati u cijelom poslovnom i društvenom sistemu. Rješenje koje poštuje principe poretka poštivanja ljudskog dostojanstva, slobode i jednakosti. Voda je izvor života i strateška sirovina bez koje nema razvitka jednog društva.
 
A primjerom Slovenije, pravo na pitku vodu možemo unijeti u Ustav Bosne i Hercegovine. Evidentno je da BiH ima dovoljno pitke vode, ali nismo svjesni njene važnosti. Razumno je, izvore vode i pravo stanovništva na opskrbu i dostupnost tog nezamijenjivog prirodnog dobra zažtititi, na najvišoj zakonskoj razini. Pitka i svježa voda je ‘javno dobro’, a ne tržišna roba.
 
Narodima u BiH, Ustav bi jamčio da je opskrba stanovništva i domaćinstva pitkom i svježom vodom dužnost države. To je naša kolektivna odgovornost. No, postavlja se pitanje kako upravljati vodoopskrbom?
 
Javnom službom ili Neprofitnim preduzećima. Država svoja prava može prepustiti lokalnim zajednicama a da bi se spriječila komercijalizacija poslovanja i osigurao slobodan pristup izvorima pitke vode. Npr. upravljanje putem Paritetnog fonda koji je solidaran, transparentan, neprofitan i kojim se uspostavlja ravnoteža u zaštiti interesa i radnika i poslodavca, a kojim bi zajednički upravljali socijalni partneri. To je ujedno i integracijski iskorak, jer socijalni dijalog jedan je od stubova EU.
 
I za kraj jedna napomena: Pristanak na koncesije je pristanak na gubitak suvereniteta države!
Visoko.co.ba/Fahrudin Aščalić

Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE