NekategorisanoFerguson: Izbori u Mostaru se moraju održati, ne isključujem moguće sankcije zbog...

Ferguson: Izbori u Mostaru se moraju održati, ne isključujem moguće sankcije zbog referenduma u RS

Ambasador Velike Britanije Edward Ferguson u razgovoru za novinsku agenciju Patria govori o referendumu u RS, izborima u Mostaru te Brexitu nakon kojeg je njegova zemlja istupila iz članstva Evropske unije.

PATRIA: Nakon Odluke Narodne skupštine RS da se 25. septembra održi referendum o Danu RS, čime se direktno krši Dejtonski sporazum, da li će međunarodna zajednica, a i Vi kao izuzetno važan dio nje, posebno sa aspekta britansko-njemačke inicijative, poduzeti konkretnije korake na političkom sankcionisanju onih (imena se znaju) koji ne slušaju šta im poručujete već prkose i Vama i američkoj ambasadorici?

FERGUSON: U ovom trenutku, ništa ne isključujem.  Očekujem da će se Vijeće za implementaciju mira uskoro sastati da razgovara o predloženom referendumu, ali, kao što sam nedavno rekao, bilo bi mi draže da se naše zabrinutosti rješavaju putem mirnog i konstruktivnog dijaloga.

PATRIA: U svom blogu ste kazali da ste (Velika Britanija) osigurali stručne savjetnike u područjima ekonomske reforme i reforme tržišta rada, EU integracija i strateških komunikacija u uredima predsjedavajućeg Vijeća ministara, te premijerima oba entiteta, jačajući njihove kapacitete da predvode Reformsku agendu. Ko su ti savjetnici (njihova imena) i za koje segmente su sve zaduženi i koliko ih plaćate? Dokad će oni biti pri uredima premijera?

FERGUSON: Hvala vam na objavi mog bloga!  Da, mi smo u potpunosti posvećeni pružanju podrške pri implementaciji reformske agende, sa ciljem da ova zemlja dobije stabilniji ekonomski temelj. Kao i sa ciljem otvaranja radnih mjesta za što više ljudi, a ne samo za nekolicinu privilegovanih, te da se rješava pitanje nejednakosti i nepravde u društvu.

Ovo su pitanja do kojih je većini građana u ovoj zemlji najviše stalo.  Ali mi također znamo da su ove reforme zahtjevne u tehničkom smislu i, zajedno sa međunarodnim partnerima poput SAD, EU, MMF i Svjetske banke, mi pružamo tehničku pomoć i savjet stručnjaka institucijama koje imaju vodeću ulogu u reformskoj agendi.

Eksperti su odabrani putem transparentnog i konkurentnog procesa i rade u područjima kao što su reforma zakona o radu, ekonometrije i strateških komunikacija.  Ne mogu vam dati detalje ugovora zbog internih ograničenja, koja vrijede i za sve naše druge projekte.  Međutim, sve dok nam vlade budu pokazivale da su voljne da prave značajan napredak u implementaciji ovih reformi, nadam se da ćemo mi biti u mogućnosti da im nastavimo pružati podršku.

PATRIA: Nakon svega, mislite li da će biti izbora u Mostaru? Vi i američka ambasadorica ste direktno etiketirali glavne krivce za haos u gradu na Neretvi, a to su SDA i HDZ BiH? Šta Mostarci imaju od toga što ste ih Vi direktno prozvali i optužili kada se stvari ne miču sa mrtve tačke. Nacionalizam se još više pojačava. Više je nego očigledno da SDA i HDZ BiH ne žele da odstupe sa svojih početnih pozicija. Kako da u toj situaciji se onda išta uradi, a do izbora je ostalo mjesec i po?

FERGUSON: Izbori u Mostaru se moraju održati!  Ja sam duboko razočaran što je propušten rok koji je Centralna izborna komisija dala za održavanje lokalnih izbora 2. oktobra.  Ali, američka ambasadorica i ja smo još uvijek odlučni u tome da će se izbori održati ove godine.  Građanima Mostara je već predugo uskraćeno njihovo demokratsko pravo.  Razgovori sa ključnim strankama se nastavljaju i mi očekujemo da će oni pokazati fleksibilnost i spremnost na kompromis.

Nakon Brexita je novo poglavlje za Veliku Britaniju

PATRIA: Nakon Brexita, kakvo je stanje u Velikoj Britaniji. Počev od političke situacije, sa posebnim akcentom na ekonomiju. Da li se odluka o napuštanju EU ( velikog ekonomskog tržišta) počela već odražavati na uvoz odnosno izvoz Vaše zemlje?

FERGUSON: Da počnem odgovor sa par važnih stavki.  Prvo, Ujedinjeno Kraljevstvo ostaje istinski globalni igrač.  Mi smo stalna članica Vijeća sigurnosti UN, NATO, G7, G20 i Commonwealtha.  I, za sada, ostajemo puni i aktivni član Evropske unije, sa svim pravima i odgovornostima koje to članstvo uključuje.  Drugo, naša zemlja ostaje otvorena za poslovanje.

Danas smo jedna od najjačih i najnaprednijih ekonomija u svijetu, sa najvišom stopom zaposlenosti u našoj istoriji, niskom i stabilnom inflacijom i rastućim realnim primanjima.  London se smatra vodećim finansijskim centrom u svijetu i imamo najveći udio na tržištu finansijskih usluga u svijetu.  Također imamo vodeće mjesto u polju osiguranja, i kompjutersko-informatičkih usluga.

Diljem svijeta promoviramo Britaniju i skinuli smo kočnice na promociji naše trgovine – promoviramo Ujedinjeno Kraljevstvo kao mjesto za biznis i trgovinu, privlačenje investicija i, s vremenom, pregovaranje trgovinskih sporazuma.  Već postoji određeni broj pozitivnih znakova koji govore da Brexit možemo učiniti uspješnim.  Primjera radi  – u julu je japanska tehnološka firma Softbank najavila rekordu inesticiju od 24 milijarde funti u Ujedinjeno Kraljevstvo kupovinom proizvođača mikroprocesora ARM.

Ovo je novo poglavlje za Britaniju i moguće je da će biti određenih turbulencija u mjesecima ispred nas.  Ali mi smo spremni da se sa jake pozicije suočimo sa onim što budućnost donosi.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE