Lokalne TemeForto pred PS BiH: Presude sudije Avdije Avdića u korist novinara iz...

Forto pred PS BiH: Presude sudije Avdije Avdića u korist novinara iz Visokog primjer stavljanja pravosuđa u zaštitu slobode javne riječi

Neadekvatno, presporo ili nikakvo sankcioniranje napada na predstavnike medije u Bosni i Hercegovini stvara plodno tlo za nove napade, koji su iz godine u godinu sve češći i brutalniji, uključujući slučaj pokušaja ubistva Vladimira Kovačevića u Banjoj Luci, kazao je u utorak generalni sekretar Društva novinara Bosne i Hercegovine Fedžad Forto.

On je u obraćanju članovima Privremene istražne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH podsjetio da je Društvo novinara najstarije medijsko profesionalno udruženje.

Kao posebno važne primjere za sve medije i medijske djelatnike u novije vrijeme Forto je pred ovom komisijom istaknuo slučajeve iz Zeničko-dobojskog kantona i to slučajeve napada na novinare u Visokom i presude koje su došle nakon tih napada.

“U zadnjem poglavlju izvještaja osvrnut ćemo se i na pozivitne slučajeve rada pravosudnih institucija, koje su zabilježe uglavnom u Zeničko-dobojskom kantonu, koji je tako ispao lider u odbrani novinarskih slopboda.

Jedan od svijetlih primjera je reakcija policijskih službenika Zeničko-dobojskog kantona na slučaj prijetnji smrću bivšem dopisniku Dnevnog avaza iz Zenice Dini Pašaliću. Policija je identificirala 23-godišnjeg H.O. kao osobu koja je uputila prijetnje smrću preko lažnog Instagram profila, a sudski postupak protiv njega je u toku.

Najviše posla sudstvu ZDK, kada su u pitanju predmeti koji su uključivali novinare, dali su slučajevi gradonačelnice Visokog Amre Babić, njenih saradnika i članova porodice protiv lokalnih medija i u jednom slučaju protiv Federalne TV.

Prije nego što navedemo ovogodišnje slučajeve koje je gradonačelnica Babić sve izgubila, da napomenemo da je u jednom od ranijih slučajeva njen sin Muhamed Babić presuđen na osam mjeseci uvjetno zbog prijetnji upućenih novinaru lokalnog portala Visoko.co.ba Adnanu Jašarspahiću koji je kritički pisao o radu lokalne uprave. Muhamed Babić je opasne prijetnje (uključujući to da zna gdje Jašarspahić stanuje, da su mu testisti previše narasli i da ih treba skratiti…) upućivao aplikacijom Viber. Da bi zaustavila kritičko pisanje portala Visoko.co.ba, gradonačelnica Babić je pokrenula niz sudskih postupaka. Važno je istaknuti da se u obrazloženju presude od 23. 07. 2019. godine kojom je odbio tužbeni zahtjev gradonačenice Babić zbog kelevete protiv novinara Jašarspahića, sudija Općinskog suda u Visokom Avdija Avdić pozvao na praksu Evropskog suda za ljudska prava i Evropsku konvenciju. Zbog važnosti onoga što je uradio sudija Avdić u ovom slučaju citirat ćemo ključne stavove:

“U Konkretnom slučaju tužiteljica je javna ličnost, načelnik Općine Visoko, te kako proizilazi iz prakse Evropskog suda, malo je prostora unutar člana 10 stav 2 Evropske konvencije za ograničavanje političkog govora ili debate o pitanjima od javnog interesa. Štaviše, granice prihvatljivog kriticizma šire su kada su u pitanju javne ličnosti kao što su političari, nego kada su u pitanju privatna lica. Za razliku od privatnih lica, javne ličnosti se neizbježno i svjesno stavljaju pred ocjenu javnosti, a njijhove riječi i djela su izloženi pažljivom ispitivanju javbnosti, pa stoga moraju pokazati i veći stepen tolerancije.“

Ove godine gradonačelnica Babić je nastavila gubiti slučajeve i propala je njena strategija da sudskim postupcima uguši kritiku. Tako je 28. januara Tužilaštvo ZDK zbog nedostatka dokaza obustavilo istragu protiv Adnana Jašarspahića sa portala Visoko.co.ba zbg navodnog širenja rasne ili vjerske mržnje na štetu načelnice Amre Babić, Mirze Babića i Dinke Omanović. Zatim 13. marta Tužilaštvo ZDK donijelo je, zbog nedostatka dokaza naredbu o obustavi istrage protiv direktora portala Visoko.co.ba Darija Božića koji je gradonačelnica Amra Babić podnijela protiv njega zbog navodnog ugrožavanja sigurnosti i izazivanja narodnosne, rasne i vjerske mržnje.

Novi poraz pred pravosuđem načelnica Visokog, odnosno u ovom sučaju njen sin Muhamed Babić doživio je kada je Kantonalni sud u Zenici odbio njegovu žalbu na presudu Općinskg suda u Visokom zbog ugrožavanja sigurnsti novinara Adnana Jašarspahića, koji je kritički pisao o radu načelnice i njene uprave. Muhamed Babić je Jašarspahiću upućivao opasne prijetnje putem aplikacije Viber, a Društvo novinara ima u posjedu njihove kopije.

Nedugo potom, novi udarac za gradonačelnicu Babić došao je iz Općinskg suda Sarajevo, koji je shodno odredbi člana 10, Stav 2 Evropske konvencije o ljudskim pravima , a po tužbi Dinke Omanović, šefice kabineta gradonačelnice Babić, odbacio tužbu za klevetu protiv RTVFBiH, urednice političkog magazina Mreža Nevzete Koljenović i autora priloga Harisa Šertovića, zaključivši da je izvještavanje o navodnim sumnjivim i koruptivnim radnjama najviših općinskih službnika Visoko bilo razumno i u interesu javnosti.

Na kraju, ovi slučajevi iz Zeničko-dobojskog kantona, a posebno obrazloženje presude sudije Avdije Avdića trebalo bi da budu primjer stavljanja pravosuđa u zaštitu slobode javne riječi bez koje nema demokratskog društva. Sudija Avdić nam je svima pokazao put kojim trebamo ići, posebno ako se zaklinjemo u evropske integracije i evropske vrijednosti. Jednostavno, kako je to pokazao sudija Avdić, trebamo ih početi primjenjivati.

Zbog svega navedenog, smatramo da je potrebno uspostaviti stalni dijalog između novinarskih prodesionalnih udruženja, zakonodavnih tijela i akademske zajednice kako bi se što prije pronašla adekvatna zakonska i druga rješenja kojima bi se novinari zaštitili od sve učestalijih napada i na taj način odbranila sloboda izražavanja kao temelj demokratskog društva.”

 

Visoko.co.ba/Redakcija


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE