Lokalne Teme(FOTO) Moštrani slušali predavanje o svojim precima od prije 200 godina

(FOTO) Moštrani slušali predavanje o svojim precima od prije 200 godina

Večeras su džematlije džemata Gornje Moštre imale priliku upoznati se sa jednim periodom iz historije Gornjeg i Donjeg Moštra, kao i Zimče, i to sve kroz osmanlijski Popisni defter domaćinstava i stanovništva iz 1850. godine.

Dr. Emir Demir, koji je prezentirao ovaj Popis, u uvodu je spomenuo osnovne informacije o turbulentnim društveno-političkim kretanjima iz ovog perioda u Osmanskoj državi, a zatim i u Bosni i Hercegovini, koja je tada bila sastavni dio ovog carstva. Također, govorio je o važnosti poznavanja vlastite historije i širenja svijesti o pripadnosti kulturnom i historijskom miljeu ovog podneblja, što danas predstavlja ključni element za očuvanje nacionalnih i vjerskih interesa Bošnjaka.

U nastavku je džematlijama redom pročitan sadržaj Popisnog deftera koji se odnosi na područje Gornjeg Moštra i okoline, te su mnogi od njih prepoznali svoja prezimena i imena svojih predaka od prije gotovo dvjesto godina.

Gornje Moštre je 1850 . godine imalo svega četiri domaćinstva sa dvije porodice Čelebića i po jednom Burka i Smajlovića. Donje Moštre je imalo osam kuća sa porodicima Alibega, Dervišbega i Omerbega, sinova Mehmedbega, od koji su nastali Alibegovići, Dervišbegovići i Omerbegovići. Zatim, tu je bila familija Zeherovića čiji je domačin bio i lokalni imam, te danas nepoznati Mujkići, Korudari i Krzići. U Zimči je bilo pet kuća s prezimenima: Alibegović, Halilović, Zubić, Tulić i jednom porodicom čije prezime nije navedeno. Gornje Moštre je imalo šest pravoslavnih domaćinstava, Donje Moštre sedam, a Zimča devet.

Dr. Demir je spomenuo i svoj rad na prijevodu Popisnog deftera koji se odnosi na današnji Kakanj, kao i rad dr. Ramize Smajić, izuzetnog historičara i osmaniste, koja završava prijevod Popisnog deftera upravo za područje današnjeg Visokog.

Doktor je u završnom dijelu ukratko spomenuo i osnovne informacije o novom načinu i prednostima istraživanja porijekla putem DNK analize, koja se može obaviti u Njemačkoj, SAD-u i Rusiji, te posebno istakao da u području etnogenetike kod nas danas prednjači Bošnjački DNK projekat.

Ovom jako zanimljivom predavanju su, pored imama Mušinbegovića, prisustvovali glavni imam Medžlisa IZ Visoko Midhat ef. Čakalović i bivši glavni ima Ibrahim ef. Hadžić.

 

Visoko.co.ba/Redakcija


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE