Foto KornerFOTO: RK Bosna Centrotrans poražena u Gradačcu rezultatom 32:28

Analiza utakmice: Iako su Visočani otišli sa dobrim motivom u Gradačac nisu uspjeli da naprave krajnji uspjeh koji bi rezultirao pobjedom u ovoj utakmici. Premda je riječ o ekipi koja je sama nudila pobjedu svom protivniku nekvalitetnom igrom u prvom poluvremenu gosti iz Visokog nisu mogli da pronađu rješenje za konfuziju nastalu početkom drugog dijela utakmice, što se odrazilo i na rezultat sve do kraja utakmice.

Na samom početku gledali smo u potpunosti izjednačenu utakmicu, u kojoj je Bosna imala blagu prevagu što se moglo vidjeti i u rezultatu od 5:7 u korist gostiju. Ipak, u nastavku igrači Bosne zarađuju tri uzastopna isključenja, što rezultira prvim padom u ovoj utakmici, ali domaći igrači ne koriste ovu priliku te i pored sudijske naklonosti na kraju poluvremena imaju svega jedan gol prednsoti.

Na početku drugog dijela ponovo gledamo egal sa početka utakmice i opipavanje igre. Bosna pravi blagu razliku u tom periodu i vrši pritisak na odbranu Gradačca, ali se onda događaju dvije neobjašnjive pogreške, to jeste igrači Bosne promašuju sedmerac i čistu priliku pred golom protivnika, što će rezultirati krahom u daljoj igri. Do kraja utakmice gledamo inicijativu domaće ekipe koja je u posljednjih 20 minuta drugog poluvremena u potpunosti okrenula rezultat u svoju korist i privela utakmicu kraju sa sigurna 4 gola prednosti.

Igrači i stručni štab RK Bosna Centrotrans sigurno mogu žaliti za propuštenom prilikom da naprave još jedan uspjeh ove sezone, a koji bi posebno bio značajan zbog prethodnih loših rezultata u gostima. Ipak serija poraza na strani za Visočane se nastavlja, te će zasigurno trener Antović morati da nađe rješenje za ovaj problem.

Pojedinačno gledano ovu utakmicu okarakterisala je loša igra Balte, koji je ključni igrač ove ekipe, kao i slaba partija golmana koji su obično nosioci dobre odbrane Bosne, te je onda ovaj poraz donekle razumljiv jer govorimo o dvije okosnice ekipe. Također, u pojedinačnoj statistici kazat ćemo kako je ekipu predvodio Enes Skopljak sa 7 postignutih pogodaka, a svoj doprinos dali su i Mahir Burić i Nedžad Imamagić sa po 4 gola, te Emir Omanović i Kerim Čabaravdić sa po 3 gola.

Naš izvjestioc iz Gradačca i član uprave kluba Mirza Handžić ovom prilikom za Visoko.co.ba je kazao:

“Mi ipak možemo biti zadovoljni igrom naših momaka koji su veoma mladi i koji imaju manjak iskustva igranja utakmica u gostima, posebno na ovakvim, psihički teškim gostovanjima, kao što je gostovanje u Gradačcu. Zasigurno se nećemo predati, iako ostaje žal za propuštenom pobjedom. Mi se već sutra vraćamo treninzima i nastavku sezone, te našoj borbi da ostanemo u društvu najboljih na kraju ove godine.”

U narednom, 10. kolu rukometne Premijer lige BiH, RK Bosna Centrotrans će u visočkom KSC “Mladost” dočekati RK Igman sa Ilidže, ekipu koja je pretposljednja na tabeli i koja će biti idealna šansa da se ovaj poraz u Gradačcu sanira pobjedom na domaćem terenu. Utakmica je na programu u subotu 14. novembra, od 19:00 sati, te vas već ovom prilikom pozivamo da se pridružite mladim igračima u njihovoj borbi ove subote protiv RK Igman.

Naravno, kao i svakog vikenda, utakmicu RK Bosna Centrotrans – RK Igman moći ćete pratiti na vašem portalu Visoko.co.ba u izravnom, tekstualnom prenosu, te stoga ne propustite da u subotu budete sa nama od 19:00 sati.

Zahvaljujemo vam se na pažnji i povjerenju ukazanom večeras, sa vama je bio vaš komentator Enes Hodžić, koji vam do narednog susreta upućuje srdačan sportski pozdrav.

KRAJ UTAKMICE: Nakon odigranih 60 minuta u Gradačcu igrači Bosne ipak će se u Visoko vratiti sa novim porazom na gostovanjima. Iako su se kvalitetno borili mladi igrači iz Visokog nisu uspjeli pronaći rješenje da do kraja nadmudre ekipu Gradačca.

Krajnji rezultat glasi 32:28 u korist domaćina.

Ne propustite analizu cijele utakmice, koja slijedi u nastavku.

55’ – Pet minuta prije kraja utakmice nazire se napredak u igri Bosne, koja se konačno odlijepila od grešaka načinjenih u prethodnom periodu. No, teško da će takva igra popraviti stanje do kraja utakmice, pri rezultatu 30:24 u korist domaćih. Čini se da su Visočani prekasno počeli nametati svoj ritam igre.

52’ – Poraz visočke ekipe na ovom gostovanju sve je izvjesniji. Domaći igrači napravili su u pravom trenutku seriju od 6:1, za trenutni rezultat od 28:21. Teško da će Visočani moći išta učiniti u posljednjih osam minuta utakmice.

48’ – Igrači Bosne ne mogu nikako pronaći izlaz iz krize u koju su zapali u posljednjih 10-ak minuta. Gosti koriste probleme u igri Visočana i postavljaju rezultat na trenutno nedostižnih 25:21, a sudeći prema trenutnoj igri visočke ekipe teško je očekivati preokret do kraja susreta. Nažalost, ovakva igra je rezultat i sudijskih pogrešaka, ali i srljanja pojedinaca, koji pokušavaju preuzeti odgovornost za ekipu.

Pokazatelj loše igre Visočana jeste nekoliko profulanih šuteva iz iskreiranih šansi jedan na jedan.

45’ – Gosti u ovim trenucima prave greške na terenu i upadaju u lošu seriju, a dubiozu dodatno prudubljuje loše suđenje koje gledamo u Gradačcu. Trenutni rezultat glasi 24:21, a domaći igrači veoma dobro koriste propuste u odbrani Bosne i naklonost sudija.

41’ – Visočani prave dvije velike greške u posljednje dvije minute, što domaći igrači dobro koriste i zabijaju dva gola za prednost od 22:20. Igrači Bosne su u ovim trenucima profulali sedmerac, ali i zicer kreiran poslije.

39’ – Rezultat na terenu nije promijenjen značajno. Trenutno 20:20.

37’ – Gostujući igrači polagano vraćaju samopouzdanje poljuljano isključenjima na kraju prvog dijela. Trenutno pravi egal i borba na obje strane terena, pri rezultatu 19:19.

34’ – I drugo poluvrijeme slično početku utakmice, te ponovo imamo egal koji će teško dovesti do drastične promjene rezultata. Obje ekipe su zabile po jedan gol u nastavku, a trenutni rezultat je 17:16.

31’ – U ovim trenucima u Gradačcu počinje drugo poluvrijeme utakmice između ekipa RK Gradačac i RK Bosna Centrotrans. Bosna ima prvi napad, a nadamo se najboljem u nastavku.

________________________________________________________________

Analiza prvog poluvremena: Iako smo na početku prenosa govorili o koretnom suđenju na utakmici u Gradačcu, u posljednjoj dionici prvog poluvremena situacija se drastično promijenila. Nakon 20 odigranih minuta sudije su odlučile da ne tolerišu grubu igru, ali samo kada je riječ o odbrani gostujuće ekipe, te su tako igrači Bosne zaradili čak 3 uzastopna isključenja, što ih je ostavilo ranjivim. Iako bolji na početku utakmice, Visočani nisu mogli nastaviti dobar ritam i u posljednjoj dionici prvog poluvremena, zaustavljeni sudijskim odlukama. Također, indikativno je i to da sudije vrlo često sviraju “pasivnu igru”, posebno u napadima Bosne, što dovodi do potpune blokade i napadačkih i odbrambenih potencijala gostiju u ovoj utakmici.

Ipak, na drugoj strani Bosna ima veoma nespretnog protivnika, koji nije iskoristio činjenicu da je Bosna u dva navrata, u vrlo kratkom vremenskom periodu, bila bez dva igrača na terenu, te su nakon kompletiranja Visočana uspjeli da zadrže samo gol prednosti na kraju poluvremena.

Sve u svemu, gledamo veoma dobru igru Visočana, koji bi u drugom dijelu mogli poraditi na igri u odbrani, kako bi preokrenuli rezultat u svoju korist, a nadamo se da će i golmani proraditi u nastavku utakmice jer do kraja poluvremena nisu imali sreće.

Naravno, nadamo se i da sudijski dvojac neće biti ključna karika u ovom sportskom nadmetanju koje večeras gledamo u Gradačcu.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA: Nakon prvih 30 minuta odigranih u Gradačcu Bosna i pored svih poteškoća i isključenja ima aktivan rezultat. Domaća ekipa vodi jednim golom razlike, pri rezultatu 16:15.

Na napuštajte vaš najdraži portal, uskoro slijedi analiza igre u prvom poluvremenu, ali i nastavak utakmice.

28’ – Minut nakon kompletiranja ekipe, poslije posljednjeg isključenja, Bosna u potpunosti vraća utakmicu u egal, smanjivši prethodnu prednost protivnika iz 25. minute od 3 gola razlike.

Trenutni rezultat jeste 14:14, a ovo je možda dobar momenat koji Visočani mogu iskoristiti kako bi napravili prednost prije odlaska na odmor.

26’ – Ipak, gosti iz Visokog uspijevaju vratiti prednost domaće ekipe napravljenu nakon nekolicine isključenja na štetu Bosne. Kako nam javlja naš reporter iz Gradačca, Visočani u ovim trenucima igraju zaista solidno, ali moguću prednost i preokret trenutnog rezultata od 14:13 koče loše sudijske odluke.

25’ – I taman kad smo pohvalili suđenje na ovoj utakmici, sudije su počele činiti štetu za gostujuću ekipu, isključujući igrače bez kvalitetnih razloga za isključenja. Bosna ponovo sa igračem manje, baš u trenutku kada su istekla oba prethodna isključenja.

Trenutni rezultat glasi 13:10, u korist domaćina, koji ipak ne koristi maksimalno svoju igračku prednost na utakmici.

Vrijedi kazati i da odbrana Bosne radi džinovski posao, braneći nalete kompletne ekipe Gradačca.

23’ – Za dvadesetak sekundi Bosna će imati samo jednog igrača manje na terenu, a rezultat još uvijek nije promijenjen, te domaća ekipa nije uspjela iskoristiti ogromnu prednost u posljednja dva minuta.

21’ – Dosta gruba igra na početku posljednjih 10 minuta prvog poluvremena. Gostujuća ekipa je nanizala još nekoliko grešaka i zaradila još jedno isključenje, što znači da trenutno RK Bosna Centrotrans ima dva igrača manje na terenu u narednih minut i po.

Rezultatski sreća se osmjehuje domaćinima, koji sada vode 11:10.

20’ – Gosti iz Visokog čine nekoliko grešaka u posljednja tri minuta, što dovodi utakmicu ponovo u egal. Domaća ekipa je postigla izjednačujući pogodak, za rezultat od 10:10. Nakon ovih grešaka Bosna je zaradila i isključenje, te ćemo u naredne dvije minute imati igrača manje.

Mnoge ljubitelje rukometa će sigurno zanimati i način suđenja u ovoj utakmici, a kako nam javlja naš reporter sa terena suđenje je, do sada, bilo korektno.

17’ – Hadžić, koji stoji na golu RK Bosna Centrotrans, ponovo dobro otvara utakmicu, kao i u prethodnom kolu, te radi zaista sjajan posao za svoju ekipu. Ali, nažalost, Bosna nema sreće u ovim trenucima, te se Hadžićeve odbrane odbijaju u out, a domaći igrači koriste sekundarne napade i pogađaju za povratak na samo jedan razlike.

Rezultat u ovim trenucima glasi 7:8.

15’ – Bosna koristi seriju grešaka domaćih igrača i stiže do prednosti, prvi put na ovoj utakmici. Rezultat glasi 5:7 u korist gostiju, koji sada pojačavaju i odbrambeni tempo, što dodatno otežava situaciju za igrače RK Gradačac.

Dok čekamo naredne informacije kazat ćemo nešto u učincima obje ekipe u dosadašnjem toku sezone. Ovo je, podsjećamo, 9. kolo tekuće sezone Premijer lige BiH, a prema trenutnom rasporedu na tabeli Visočani zauzimaju 8. poziciju, sa 10 ostvarenih bodova iz 7 utakmica, uz napomenu da Bosna ima utakmicu manje u odnosu na ostale klubove. Također, vrijedi napomenuti da je Bosna ovaj bodovni učinak ostvarila sa 3 pobjede i jednim remijem, uz 3 poraza.

bosna gradacacGradačac se nalazi u mnogo nepovoljnijoj situaciji u odnosu na Bosnu, a trenutno ovaj klub zauzima 13. poziciju na tabeli, sa svega dvije pobjede iz osam utakmica, uz ostvarenih šest bodova.

Sve ovo svakako ide u prilog gostima kao dodatna motivacija za pobjedu u večerašnjoj utakmici, na psihološki teškom gostovanju.

12’ – Igrači Bosne ipak nisu uspjeli izboriti rezultatsku prednost u proteklim minutama te još uvijek na terenu, na obje strane, vlada početno “opipavanje” igre protivnika.

Trenutni rezultat 5:5.

7’ – Veoma dobar tempo igre karakteriše sam početak utakmice u Gradačcu. Ekipe su na obje strane izjednačene, što je evidentno i prema rezultatu koji glasi 3:3, s tim da Bosna ima igračku prednost na terenu u ovim trenucima. Možda je dobra prilika i za stvaranje rezultatske prednosti činjenica da gradačačka ekipa ima igrača manje.

Ono što smo ostali dužni kazati jeste da je Bosna u punom sastavu izašla na teren u Gradačcu, te da će sigurno, motivirani pobjedom iz prošlog kola i nesportskim ponašanjem svojih domaćina u prošloj sezoni, dati maksimum kako bi ostvarili pobjedu.

4’ – Utakmica u Gradačcu je počela prije nekoliko minuta i na samom startu omjer ekipa je veoma izjednačen. Trenutni rezultat glasi 2:2.

U nastavku slijedi i analiza tokom cijele utakmice.

Nakon kratke, prošlosedmične pauze, kada govorimo o odigravanju utakmica rukometne Premijer lige Bosne i Hercegovine, večeras naše prenose utakmica RK Bosna Centrotrans, jedinog rukometnog kolektiva iz Visokog koji se takmiči u društvu najboljih, nastavljamo prenosom utakmice iz Gradačca.

Nakon što su Visočani u utakmici protiv Gračanice u posljednjem kolu, na domaćem terenu, upisali veoma važnu pobjedu, večeras svoje ovosezonsko putovanje u Premijer ligi BiH za rukometaše nastavljaju gostovanjem u Gradačcu. Već i prije same utakmice, tačnije prije početka same sezone, znalo se da će gostovanje u Gradačcu biti jedna od najzanimljivijih utakmica visočkog kluba ove sezone, a naravno zbog prošlosezonskih malverzacija i nadmetanja kojima je gradačački klub pokušao izbaciti Bosnu iz Premijer lige.

Upoznati smo svi da se taj slučaj, nakon veoma dugog vremena, riješio u korist Bosne i da je Bosna uspjela izboriti ostanak u ligi.