SportNogometFrancuska prvi finalist Svjetskog nogometnog prvenstva

Francuska prvi finalist Svjetskog nogometnog prvenstva

Belgijanci su djelovali znatno konkretnije na otvaranju meča, dok su Francuzi čekali kontranapade. Prvu veliku priliku na utakmici propustio je Hazard u 16. minuti, kada je promašio zicer poslavši loptu pored stative.

Samo šest minuta kasnije ponovo šansa za Belgiju. Ovaj put Lloris je sjajno odbranio udarac Alderweirelda i spasio svoj tim rezultatskog zaostatka.

Francuska je uzvratila tek pet minuta prije odlaska na odmor kada je Courtois fenomenalno odbranio udarac Pavarda pa promjene rezultata u prvom poluvremenu nije bilo.

Belgijanci su u prvom poluvremenu izveli dva kornera više i imali 58 posto posjeda lopte u svojim nogama, ali zanimljivo da su u prvih 45 minuta Francuzi uputili čak 11 šuteva ka Courtoisu.

Već u šestoj minuti nastavka Francuzi su došli u vodstvo. Umtiti je najviše skočio kako bi pokupio loptu koju je iz kornera savršeno poslao Griezmann. Njegov udarac je bio precizan i završio je u mreži iza nemoćnog Courtoisa.

Belgijanci su krenuli silovito po izjednačenje, ali su uspjeli samo preko Fellainija u 65. minuti opasno zaprijetiti francuskoj odbrani. S druge strane, Griezmann je u sudijskoj nadoknadi mogao zapečatiti sudbinu Belgije, ali je Courtois bio na mjestu i ostalo je konačnih 1:0.

Francuska će u finalu Svjetskog prvenstva igrati protiv pobjednika drugog polufinalnog para između Hrvatske i Engleske. Ovaj dvoboj je na rasporedu u srijedu s početkom od 20:00 sati.