BiHGimnazijalci iz Sarajeva osmislili novi model regulacije rada semafora

Gimnazijalci iz Sarajeva osmislili novi model regulacije rada semafora

Učenici sarajevske Treće gimnazije nude inovativni model regulacije rada semafora. Naime, oni su ustanovili da je zeleno svjetlo za pješake na pojedinim sarajevskim raskrsnicama prekratko za siguran prelazak preko ulice. Talent ovih učenika prepoznali su i svjetski priznati stručnjaci u oblasti programiranja. Ostaje još samo da u praksi bude provedeno rješenje mladih inovatora.

Raspored trajanja zelenog svjetla na raskrsnicama za pješake je, tvrde ovi mladi inovatori, nasumično poredan i on nikako ne smije biti isti na svim raskrsnicama. Takođe, predviđeno vrijeme za prelazak prosječnog pješaka preko ulice je prekratko, zaključuju: Elvir Vlaovljak, Nedim Numanović, Ervin Golubović i Zerina Osmić.

– Čuli smo da su uvijek okrivljeni pješaci što se tiče prekršaja i da se kaže da se oni ‘šetkaju’ preko pješačkih prelaza. Putem mjerenja, dokazivanja i izračunavanja svih tih vremenskih dužina zaključili smo da je, ipak, do semafora – kaže Zerina.

Najkritičnija situacija je, kažu, na raskrsnici na Alipašinom Polju, u Ulici Ive Babića, gdje je vrijeme trajanja zelenog svjetla za pješake svega šest sekundi.

Evo rješenja do kog su došli zajedno sa svojim profesorom fizike Mevludinom Maličevićem:

– Zeleno za pješake na tom pješačkom prelazu moralo bi biti minimalno 16 ili 17 sekundi. Zaštitno vrijeme za pješake trebalo bi da bude oko 16 sekundi – navodi Maličević.

U svom rješenju uvode i termin vremena zaštite pješaka, koje podrazumijeva da od paljanja crvenog svjetla za vozače do otvaranja prolaza za pješake prođe tri sekunde kako pješak ne bi bio ugrožen automobilom koji je u posljednjoj sekundi prošao kroz raskrsnicu. Genijalnost bh. maturanata prepoznali su organizatori konferencije programera pod nazivom We are developers, ali i domaći IT stručnjaci.

– Ovo je još jedna priča o potencijalu mladih, o potencijalu IT industrije u Bosni i Hercegovini. Priča mladih koji su skrenuli pažnju na problem u ovom gradu, o potrebi za digitalizacijom u industriji saobraćaja koja je nama veoma interesantna – kaže direktor firme BS Telecom Solutions Mirza Varatanović.

Rješenje će, ističu iz ove firme, primjenjujući različite simulatore još provjeriti i u budućnosti pokušati realizovati. Do tada, po nova znanja i iskustva ovi mladi ljudi idu u Berlin na najveću evropsku konferenciji programera.

 

Visoko.co.ba/Federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE