BiHGranična policija BiH: U 2017. evidentirano 753 ilegalnih migranata, u januaru ove...

Granična policija BiH: U 2017. evidentirano 753 ilegalnih migranata, u januaru ove godine čak 458

U Bosni i Hercegovini je 2017. godine otkriveno više od 750 ilegalnih migranata, što je značajno više u odnosu na godinu ranije kada je taj broj iznosio oko 130. Istovremeno, u prvih mjesec dana 2018. godine oktriveno je više od 450 ilegalnih migranata, saopštila je danas u Sarajevu Granična policija (GP) BiH, javlja Anadolu Agency (AA).

“Kada je riječ o migrantskoj krizi, BiH je u dobroj mjeri bila zaobiđena u posljednjih nekoliko godina. Ono što je sada evidentno je da već u 2016. godini imamo zabilježeno oko stotinu i nešto ilegalnih migranata. Prošle godine ta brojka se povećala na 753. To znači rapidan porast – da bi već sada u ovih mjesec dana imali brojku od nekih 458 ilegalnih migranata. Ako nastavi ovakav trend, odnosno tendencija porasta, već u prva dva mjeseca ove godine mogli bismo doseći brojku iz 2017. godine što je značajan problem za nas kao policijsku agenciju”, izjavio je Zoran Galić, direktor GP BiH.

U najvećem broju otkriveni su državljani Pakistana, Alžira, Afganistana, Turske, Libije, Sirije, Maroka, Irana te Albanije i Kosova.

Na pitanje da li BiH ima kapaciteta da se nosi sa dvostruko većim prilivom migranata, Galić je kazao da će GP BiH u određenoj mjeri moći odgovoriti na pomenute izazove, međutim ukoliko dođe do značajnog porasta ilegalnih prelazaka granice, policija će morati uključiti i druge segmente društva kako bi se problem prevladao na adekvatan način.

Istakao je da je najveći priliv ilegalnih migranata zabilježen na graničnim linijama na području Trebinja, odnosno na jugoistoku zemlje te na sjeveroistoku – područje Zvornika.

Sažetak izvještaja o radu Granične policije BiH za 2017, novinarima u Sarajevu predstavio je Almir Bašić, načelnik Ureda za strateško planiranje i EU integracije GP BiH.

Kako je kazao, granicu Bosne i Hercegovine u 2017. godini prešlo je 48.846.832 osoba, što je u odnosu na 2016. povećanje od 5,53 posto. Prilikom tih relazaka evidentirano je 3.756 prelazaka lica koja su evidentirana u bazi potraga.

Po osnovu raspisa i potraga identifikovano je ukupno 547 lica, a tom prilikom slobode je lišeno 118 lica za kojima je bila i dalje aktivna potraga.

Registrovano je 2.313 stranaca kojima nije dozvoljen ulazak u BiH, što je povećanje za 3,1 posto u odnosu na 2016, dok je ulazak u BiH odbijen za državljane 77 zemalja.

“Evidentiran je veliki broj prelazaka državljana zemalja koje su označene kao visok migracijski rizik. Ukupno 385.000 ljudi prešlo iz tih država. Najveći broj državljana nad kojim su poduzimane mjere određene u ovom dijelu migracijskog rizika su državljani Turske, Kine i Albanije koji su dominirali u određenim ilegalnim prelascima državne granice, što je već konstantno godinama”, rekao je Bašić.

Dodao je da su u skladu s potpisanim međunarodnim sporazumima o readmisiji-admisiji, prihvaćena 293 lica. Istovremeno, BiH je putem readmisije deportovala 522 osobe.

Zabilježen je i značajan porast broja stranaca koji su predati nadležnim organima u odnosu na prošlu godinu. Bašić je kazao da je ove godine 910 takvih lica, a najčešći razlog je ilegalan boravak u BiH.

Istakao je i da je prošle godine 15 lica izrazilo namjeru za podnošenjem zahtjeva za azil, što je blagi porast u odnosu na 2016. kada je bilo 13.

GP BiH je u prošloj godini evidentirala 111 krivičnih djela u vezi s opojnim drogama, dok je nadležnim tužilaštvima podneseno 15 zvještaja za 16 krivičnih djela.

GP BiH je prošle godine ostvarila i 153 operativne akcije i učestvovala u šest operativnih akcija u organizaciji Agencije za evropsku graničnu i obalnu stražu (FRONTEX) i Centra za sigurnost DCAF.

Povodom uspješno ostvarene akcije “Bosfor” Graničnoj policiji BiH je uručena nagrada za uspješnu borbu protiv prekograničnog kriminala, čime je prepoznata kao veoma uspješna agencija među brojnim na području jugoistočne Evrope.

Anadolija/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE