PreporukaTemeHipokinezija – bolest 21. stoljeća: Savremena tehnologija odgaja autistične generacije

Hipokinezija – bolest 21. stoljeća: Savremena tehnologija odgaja autistične generacije

Moderna tehnologija dovela je do toga da mališani sve više sjede pred ekranima, a sve manje se kreću. Nekada su se djeca igrala na otvorenom, potrebu za igrom i druženjem ostvarivala vani s vršnjacima, a sada to rade ispred računara. Pravog druga, zamijenio je virtuelni s pametnog telefona.

Nedostatak kretanja ili hipokinezija, kako je to u medicini prepoznato, bolest je 21. stoljeća. Danas je nedostatak kretanja, prisutan već od malih nogu. Dodaju li se tome i drugi problemi s kojima se susreću i roditelji i djeca, eto valjanih razloga da se zabrinemo za mladu populaciju.

Hiperaktivni ili povučeni

Sve više roditelja uočava da su im djeca, ili previše pasivna, kada je u pitanju kretanje, ili hiperaktivna u korištenju elektronskih modernih igraonica ili igara. Agresivnost, depresija, nekomuniciranje, pretilost, bolovi u leđima i oštećenja kičme, kao i sve veći broj mladih sa dijagnozom dijabetesa, alarm je koji ne smijemo zanemariti.

Populacija mladih, naši novi naraštaji, zaslužuju zdravo i aktivno odrastanje.

– Djeca su danas izložena velikom utjecaju svih vrsta modernih računara, TV-prijemnika, telefona i drugih specijaliziranih igračaka za elektronsko komuniciranje i djelovanje. U velikom broju slučajeva za ovakav vid aktivnosti djece odgovorni su roditelji koji im to omogućavaju bez ikakve kontrole. Istina ima i osviještenih roditelja koji budno paze šta rade njihova djeca. Međutim, u svom radu, u posljednje dvije-tri godine, primijetila sam povećanje svih vrsta tegoba koje nam donosi razvoj interneta i društvenih mreža. Djeca su ili izrazito aktivna, može se reći čak i agresivna, ili suviše povučena i u svom svijetu da jedva komuniciraju – kaže magistrica dječije i adolescentne psihologije Lejla Šabanagić-Hadžić, zaposlena u Centru za mentalno zdravlje Doma zdravlja “Omer Maslić” u Sarajevu.

Naglašava kako njene kolegice s Odjela za liječenje školske djece i omladine, često imaju pretile pacijente, što je također jedna od posljedica višesatnog sjedenja za računarom ili televizorom.

– Taj uzrast sve više ima problema s deformacijama kičme, bolovima u ekstremitetima, a ono što posebno zabrinjava jeste sve više oboljelih od dijabetesa. Imala sam nekoliko slučajeva kada su adolescenti bili izloženi i nasilju među vršnjacima i to sve od poznatih prijatelja, istakla je Šabanagić-Hadžić.

Reagirati odmah

U situacijama kada roditelj primijeti da je dijete agresivno ili povučeno, valja reagirati odmah. Važno je, ističe naša sagovornica, potražiti pomoć školskog pedagoga i psihologa. Ne treba se ustručavati savjet ili pomoć potražiti i u medicinskim ustanovama, kako problemi ne bi „uzeli maha“ i doveli do situacija kada je puno teže ispravljati nastale teškoće.

– Sa silnim napretkom i nekontroliranom brzinom, kojom elektronički svijet ulazi u naše živote, a pogotovo u živote školaraca, važno je na vrijeme i pravilno reagirati. Što se tiče stručnih radnika, mi dobro sarađujemo. Ljekari, tehničko osoblje i psiholozi redovno odlaze na edukativna predavanja, upoznaju djecu i osoblje u obdaništima i školama sa svim opasnostima sa kojima se treba izboriti, ali tvrdim da je ipak, najveća odgovornost na roditeljima – Šabanagić-Hadžić.

Kako bismo odgajali zdrave generacije, važno je skrenuti pažnju, prije svega roditeljima, da postoji niz drugih aktivnosti kako da dijete, što kvalitetnije, provede dan ili slobodno vrijeme. Preporučuje se da sa mališanima i adolescentima što više šetate, idete na izlete i plivanje. Pokažite im vlastitim primjerom, kako je bavljenje sportom i aktivno provođenje vremena na otvorenom blagodat za njihov razvoj.

Naravno, informatičko opismenjavanje jeste važno, ali u granicama.

Djeca prije nauče strani, nego maternji jezik

– Sve su češći slučajevi da mališani, uzrasta od tri i četiri godine, imaju otežan govor, nemaju odgovarajući fond riječi za svoj uzrast. Kroz razgovor s roditeljima zaključujemo da su izloženi veoma agresivnim medijima, kao što je internet, različite igrice, praćenje crtanih filmova na stranim jezicima. Imamo situaciju da nam djeca prije nauče neki drugi jezik, nego maternji. Šta to znači? Znači da poremećaji kod takve djece nisu vezani za neki organski problem, nego zbog neadekvatnog ponašanja roditelja. Primijetili smo da i veoma maloj djeci, od nekoliko mjeseci starosti, roditelji skreću pažnju i zabavljaju ih različitim videoigricama, što negativno utječe na razvoj moždanih funkcija, a time, u kasnijem periodu, i govora. Kasnije se takva djeca svrstavaju u autističnu grupu, a problemi su ustvari, nastali na drugi način – naglašava dr. Semira Penava, specijalist pedijatrije u Domu zdravlja “Omer Maslić”.

Liječe mališane od ovisnosti o internetu

U svijetu su sve češći primjeri hospitalizirane djece koja se odvikavaju od ovisnosti koju su stekli prekomjernim korištenjem interneta i elektronske komunikacije. Također, uočen je neuporedivo brži razvoj i deformitet palaca na rukama, jer ih djeca koriste puno više od ostalih prstiju. U BiH još nema evidentiranih i medicinski tretiranih ovakvih slučajeva, ali staviti dijete pred najsavremeniji računar ili kupiti mu najnoviji mobilni aparat, nije najsretnije rješenje za njegov rast i razvoj.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE