SportKošarkaHouston još jednom savladao prvake, Milwaukee na pragu finala Istoka

Houston još jednom savladao prvake, Milwaukee na pragu finala Istoka

Houston Rocketsi su još jednom pokazali da su najveća prijetnja aktuelnim prvacima u ovogodišnjem NBA play-offu. Drugom uzastopnom pobjedom u svom Toyota Centeru savladali su Golden State Warriorse sa 112:108 te izjednačili u polufinalnoj seriji Zapada na 2-2. Meč je, kojeg li iznenađenja, ponovo servirao triler u posljednjoj minuti, iako se činilo da će utakmica imati mirniji tok nakon vodstva domaćih od 77:60 sredinom treće četvrtine. Ipak, Warriorsi su do kraja istopili razliku i susret je opet utonuo u dramu.

Steph Curry je 19 sekundi prije završetka pogodio trojku i smanjio prednost Rocketsa na 110:108. Zatim je na liniju slobodnih bacanja stao James Harden i pogodio samo jedno, da bi gosti dva puta šutirali trojke za produžetak (Durant i Curry), ali nisu bili precizni. Na koncu je napravljen faul na Chris Paulu koji je pospremio jedan od dva penal i postavio konačnih 112:108.

Fenomenalan u redovima pobjedničkog sastava ponovo je bio Harden (38 poena, 10 skokova), kod Warriorsa su najefikasniji bili Kevin Durant (34) i Steph Curry (30). Serija se sada vraća na teren Golden Statea, peti meč se igra u Oracle Arenu u srijedu navečer.

Milwaukee Bucksi nalaze se na korak od plasmana u finale Istočne konferencije, pošto su u četvrtom duelu serije sa Bostonom slavili rezultatom 113:101 i poveli sa 3-1 u seriji.

Buckse još samo jedna pobjeda dijeli od prvog finala nakon 18 godina. Giannis Antetokounmpo ih je predvodio do treće uzastopne pobjede nad Celticsima sa 39 poena i 16 skokova. Grk je najbolje odigrao u posljednjoj četvrtini, u kojoj je zabilježioo čak 17 poena, uz sedam skokova. Veteran George Hill dodao je 15, Khris Milddleton i Eric Bledsoe po 13 poena.

Kyrie Irving je, možda i u posljednjoj utakmici za Boston pred navijačima u TD Gardenu (sve su glasnije priče o odlasku), imao učinak od 23 poena, šest skokova i deset asistencija. Iz igre je šutirao 7-22. Al Horford je ubacio 20 poena, Marcus Morris je stigao do double-doublea od 18 poena i 14 skokova. Veliku prevagu u ovom duelu odnijela je klupa gostiju, o čemu govori i odnos poena u odnosu na rezerve Celticsa – 32:7.

Boston je u prvoj četvrtini imao 11 poena prednosti, Milwaukee serijom 8-0 u drugoj četvrtini uspio poravnati rezultat. Ključni momenti bili su nakon prednosti domaće ekipe 67:65, kada su novom serijom Bucksi prvi put stigli do dvocifrene prednosti, koji su do kraja i održali.

Peti meč serije igra se u srijedu navečer u Milwaukeejevom Fiserv Forumu.