SportNogometHrvatska nakon penal-drame eliminisala Dansku i prošla u četvrtfinale Mundijala

Hrvatska nakon penal-drame eliminisala Dansku i prošla u četvrtfinale Mundijala

Saznali smo i četvrtog učesnika četvrtfinala Svjetskog prvenstva u Rusiji, a to je selekcija Hrvatske koja je boljim izvođenjem jedanaesteraca eliminisala Dansku. Rezultat u regularnom dijelu bio je 1:1, a nakon penala 3:2. Bolji start utakmice nismo mogli zamisliti, a do četvrte minute, vjerovali ili ne, vidjeli smo po jedan gol na obje strane. Danci su bolje otvorili duel.

Pravi ‘blitzkrieg’ dogodio se već u prvoj minuti, kada je Mathias Jorgensen pogodio iskosa ispod golmana Danijela Subašića koji nije baš najbolje reagovao. Ipak, samo tri minute čekalo se na poravnanje, a prvi gol na Mundijalu postigao je fudbaler Juventusa Mario Mandžukić. Uslijedio je nešto mirniji dio igre. Hrvatska je bila za nijansu bolji i opasniji rival do poluvremena, ali to nije realizovala. Odličnu priliku imao je Rakitić u 30. minuti, da bi i Lovren bio opasan u 39. minuti. Prečkom Christiana Eriksena okončano je interesantno prvo poluvrijeme. Očekivano, u nastavku opreznija igra sa obje strane. Hrvatska se u drugih 45 minuta svjesno povukla i prepustila Dancima igru koji su prijetili mnogo više u odnosu na svog rivala. Ipak, kako se meč bližio kraju, tako su i ekipe prešle u znatno oprezniju varijantu, znajući da i najmanja greška dovodi do eliminacije sa Svjetskog prvenstva. To je dovelo do produžetaka, nakon što je regularni dio utakmice završen rezultatom 1:1 koji je bio na snazi od četvrte minute. U produžetcima nešto više pokazala je Danska, ali je u 115. minuti Luka Modrić poslao odličnu loptu za Rebića koji pada u kaznenom prostoru, nakon čega je dosuđen jedanaesterac. Luka Modrić je sam preuzeo odgovornost, te promašio penal i tako je ovaj triler zaključen poznatom fudbalskom ‘lutrijom’, boljim izvođenjem jedanaesteraca. Eriksen i Badelj su promašili u prvoj seriji, a u četvrtoj nisu pogađali Schone i Pivarić. Ključni penal nakon tri odbranjena Danijela Subašića, izveo je Ivan Rakitić.