SvijetIspituju se prislini nestanci više od 760 slučajeva iz 37 zemalja

Ispituju se prislini nestanci više od 760 slučajeva iz 37 zemalja

Radna grupa Ujedinjenih naroda za prisilne nestanke svoju 117. sjednicu održava u Bosni i Hercegovini, a tokom koje će ispitati više od 760 slučajeva iz 37 zemalja.

Grupa, koju čini pet nezavisnih eksperata za ljudska prava, su tokom ove radne sedmice odali počast žrtvama ratnih zločina u Bosni i Hercegovini, te održali odvojene susrete s predstavnicima porodica nestalih osoba kao i institucija BiH i drugih zemalja u čijoj nadležnosti je problematika nestalih osoba. Riječ je o praksi Radne grupe da pored redovnih zasjedanja u Ženevi godišnje jedno zasjedanje održi van Ženeve s ciljem podrobnijeg upoznavanja s problematikom u zemljama članicama UN-a.

Tim povodom, članovi Radne grupe UN-a danas će, u 11.30 sati u Press sali Vijeća ministara BiH, održati konferenciju za novinare na kojoj će izvijestiti o detaljima sa zasjedanja kao i aktivnostima koje su imali tokom boravka u BiH, najavljeno je iz Ministarstva za ljudska prava BiH.

Radnu grupu za prisilne nestanke čini pet nezavisnih eksperata iz svih svjetskih regija: predsjedavajući-izvjestilac je Bernard Duhaime (Kanada), zamjenik predsjedavajućeg je Tae-Ung Baik (Republika Koreja) i ostali članovi Houria Es-Slami (Maroko), Luciano Hazan (Argentina) i Henrikas Mickevicius (Litvanija).

Radnu grupu je 1980. uspostavila tadašnja Komisija UN-a za ljudska prava, kako bi se pomoglo porodicama da utvrde sudbinu i mjesto na kojem se nalaze njihovi nestali srodnici. Grupa nastoji uspostaviti kanale komunikacije između porodica i nadležnih vlada, kako bi se osiguralo da se konkretni pojedinačni slučajevi istraže, s ciljem rasvjetljavanja lokacija osoba koje su, nestankom, ostavljene izvan zaštite zakona. Pored toga, Radna grupa pruža pomoć državama u implementaciji UN-ove Deklaracije o zaštiti svih osoba od prisilnih ili nevoljnih nestanaka.

Radne grupe predstavljaju dio takozvanih specijalnih procedura Vijeća za ljudska prava. Specijalne procedure, najveće tijelo nezavisnih eksperata UN-ovog sistema u oblasti ljudskih prava su zajednički naziv za nezavisne mehanizme Vijeća koje se bavi utvrđivanjem činjenica i praćenjem.

Svi nosioci dužnosti u okviru specijalnih procedura su nezavisni eksperti u oblasti ljudskih prava koje imenuje Vijeće za ljudska prava kako bi rješavali probleme koji su direktno vezani za neku konkretnu situaciju u datoj zemlji ili za tematske probleme koji se javljaju u svim dijelovima sveta. Oni nisu zaposleni u UN-u i nezavisni su u svom radu od bilo koje vlade ili organizacije. Djeluju u svom individualnom svojstvu i za svoj rad ne primaju plaću.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE