SportItalija slavila protiv Turske na otvaranju Evropskog prvenstva

Italija slavila protiv Turske na otvaranju Evropskog prvenstva

Reprezentacija Italije savladala je selekciju Turske rezultatom 3:0 u prvoj utakmici Evropskog fudbalskog prvenstva, odigranoj u petak na Olimpijskom stadionu u Rimu.

Prvu ozbiljniju priliku u prvoj utakmici EURO 2020 imao je Lorenzo Insigne u 18. minuti, međutim nije uspio svom timu donijeti vodstvo. Nekoliko minuta kasnije još jedna prilika za Italiju, Ciro Immobile je šutirao, no lopta se odbila od turskog defanzivca Caglara Soyunuca.

Selektor Turske Senol Gunes zasigurno ne može biti zadovoljan onim što su njegovi igrači pokazali u prvih pola sata igre. Kvalitetom igre se, bar u ovom dijelu utakmice, ne može pohvaliti ni Italija, iako je zabilježila više prilika i vršila konstantan pritisak.

Turci nešto bolje kroje igru u nastavku, a prvu priliku bilježe u 35. minuti. Burak Yilmaz je ubacio s lijeve strane, no loptu u kaznenom prostoru nije uspio stići Ozan Tufan. Golova u prvom poluvremenu nije bilo.

U drugom poluvremenu, u redovima Turske ulazi Cengiz Under, koji već u 51. minuti prijeti golmanu Italije, no bez uspjeha.

U 53. minuti Italijani su poveli, nakon što je Berardi šutirao s desne strane, lopta se odbila od Demirala i završila u mreži turskog golmana Ugurcana Cakira. Italija vodi 1:0.

U nastavku dominacija domaćina, a u 66. minuti, nakon 13 minuta pauze, Immobile pogađa za vodstvo Italije od 2:0.

Mreža golmana Turske, koji pravi katastrofalnu grešku, ponovo se zatresla u 79. minuti. Cakir je praktično poklonio loptu Italijanima, koji to i kažnjavaju. Na listu strijelaca upisao se i Insigne.

Burak Yilmaz je u sudijskoj nadoknadi imao priliku smanjiti vodstvo Italije, ali bez usojeha.

3:0 za Italiju bio je i konačan rezultat utakmice.

Prvom susretu prethodila je ceremonija otvaranja prvenstva na kojem je virtualno predstavljena himna natjecanja “We Are The People”, u izvedbi DJ-a Martina Garrixa te Bono Woxa i The Edgea, pjevača i gitariste grupe U2.

Prvenstvo se nastavlja u subotu kada će biti odigran drugi meč prvog kola u grupi A između Švicarske i Velsa (15.00), te susreti u grupi B: Danska – Finska (18.00) i Belgija – Rusija (21.00).