BiHJesu li bh. susjedi dobronamjerni ili ne?

Jesu li bh. susjedi dobronamjerni ili ne?

Bosna i Hercegovina ima more otvorenih pitanja. Poseban je problem što o njima teško postižu saglasnost najviši zvaničnici. Takav je slučaj i nakon istupa predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića u Ujedinjenim nacijama.

“Radi partikularnih politika naših susjeda, povremeno smo svjedoci njihovim aktivnostima za ostvarivanje njihovih političkih interesa unutar BiH, čime se unosi nemir i proizvodi određena destabilizacija u mojoj zemlji, što nije dobro, niti doprinosi razvijanju željenih međusobnih dobrosusjedskih odnosa – naveo je Komšić u svom obraćanju u New Yorku govoreći o ponašanje susjednih država prema našoj zemlji.

Primjera na kojima se temelji Komšićev stav je mnogo – zloupotreba paralelnih veza Srbije i RS-a, ideje o prekrajanju granica, nebrojeno puta miješanje Hrvatske u donošenje izbornog zakona i biranje legitimnih, kao i optužbe da je BiH nestabilna zemlja s leglom terorista.

Sve ovo, ipak ,nije dovoljno za, člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika: “Niko se ne upliće, ja ne znam odakle to njemu. Komšićevo izlaganje nije stav Predsjedništva BiH nego njegov privatni stav. On je svjesno ignorisao instituciju Predsjedništva BiH i omalovažio ga”.

Nije Komšić jedini sa ovakvim stavovima. Iz SDA su davno naglasili da odnosi sa susjedima nisu najbolji, te da je prioritet graditi odnose među državama – a ne među narodima ili pojedincima.

“Svi moraju znati da su neka ranija vremena tutorstva prošla, da ne treba niko imati takav paternalistički odnos prema BiH. Ne postoji zabilježena izjava u kojoj ćete naći dužnosnika BiH sa bilo kog nivoa koji na neki način daje smjernice šta bi trebali da rade Srbija, Hrvatska ili Crna Gora”, podsjeća Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara BiH.

Priliku za institucionalni odgovor naša zemlja imat će uskoro. Naime, kada konačno počnu raditi, pred državnim parlamentarcima će se naći i SDP-ov Prijedlog rezolucije o osudi uplitanja Hrvatske u unutrašnja pitanja BiH.

“Više je nego primjetno da i Srbija i Hrvatske vrlo često svoju dnevnu politiku vode preko leđa BiH i smatram da mi trebamo pokazati svoju kičmu i jednim jasnim stavom Parlamenta oduprijeti se takvim stvarima”, objašnjava Saša Magazinović, predsjedavajući Kluba SDP-a u Zastupničkom domu BiH.

Može li se BiH oduprijeti nasrtajima u situaciji kada je odlazak brojnih domaćih političara po savjete u susjedne zemlje svakodnevnica?

“Znamo da to HDZ radi sa Hrvatskom, da to stranke iz RS-a rade sa Srbijom, a imali smo slučajeve u kojima je čak i Bakir Izetbegović pozivao Aleksandra Vučića da uradi nešto za rješavanje unutrašnjih pitanja u BiH. Kad im jednom dozvolite da se upliću i rješavaju interne probleme, ne možete im zabraniti da se drugi put upletu”, upozorava politička analitičarka Ivana Marić.

Široki osmijesi, rukovanja i prijateljske izjave na zvaničnim susretima, odavno je jasno, samo su predstava za javnost. U pozadini, niz otvorenih pitanja. Jedno od njih je i ima li snage u BiH da zajednički odgovori?

visoko.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE