SportDržavni TimKadeti BiH prvaci Evrope, Džanan Musa najbolji igrač prvenstva

Kadeti BiH prvaci Evrope, Džanan Musa najbolji igrač prvenstva

Kadetska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine postala je prvak Evrope. Naši mladi košarkaši su u finalu Evropskog prvenstva savladali domaćina Litvaniju rezultatom 85:83. Odlično je naša selekcija odigrala prvu dionicu. Poveli su s 8:2, vodili su kompletnim dijelom prve dionice, a briljirao je nevjerovatni Džanan Musa.  Imala je naša selekcija i 11 poena prednosti u jednom trenutku. Ipak, serijom od 6:0 Litvanci se vraćaju, ali je ponovo na scenu stupio Musa. S dvije trojke odveo je našu selekciju do plus sedam nakon prvih 10 minuta, 26:19. Drugi period ponovo donosi sjajnu košarku naše selekcije. Iako su Litvanci konstantno prijetili, dolazili su na minus jedan, Džanan Musa nije dozvolio da preokrenu rezultat.  Sjajnom igrom u završnici prvog poluvremena naša selekcija ponovo odlazi na dvocifrenu prednost, a na poluvrijeme smo otišli sa 13 poena prednosti, 50:37, uz odličnu igru. U nastavak bolje ulaze Litvanci. Međutim, Sani Čampara je preuzeo glavnu ulogu, te je pogađao kad je trebalo. Održavala je naša selekcija vodstvo, nije dopuštala Litvancima da se vrate, a nakon 30 minuta igre imali smo 10 poena prednosti, 69:59. Pokušavali su Litvanci na sve načine da se vrate u posljednjoj dionici. U tome su i uspjeli. Prišli su samo na minus tri, imali su napade i da se potpuno vrate i preokrenu, ali je Musa trojkom s devet metara pogađa za 84:79. Velička je zatim pogodio za Litvu. U posljednju minutu se ušlo sa plus tri (84:81), da bi zatim naši izgubili loptu. Zatim i Velička promašuje, ali su imali ipak priliku da sa bacanja dođu do smanjena prednosti. Velička je promašio oba, ali su opet Litvanci imali napad. Pogodili su, Musa je s linije potvrdio pobjedu naše selekcije i zlatnu medalju. Džanan Musa je predvodio našu selekciju sa 33 poena, osam skokova i sedam asistencija, a Sani Čampara je dodao 23 poena, dok je kod Litvanije Velička ubacio 14 poena.