Lokalne TemeKako je 'isparilo' više od 97.000 KM neraspoređene dobiti iz JP Visoko...

Kako je ‘isparilo’ više od 97.000 KM neraspoređene dobiti iz JP Visoko Ekoenergija

Dolazak policijskih službenika Federalne uprave policije u prostorije Gradske uprave Visoko i Javnog preduzeća Visoko Ekoenergija mnogi bi mogli protumačiti kao predizborni hir, no oni bolje upućeni kažu kako je riječ o eklatantnim primjerima bogaćenja na račun novca svih građana, iz budžeta grada. Po principu da ništa nije slučajno, ovakva istraga dolazi netom prije nove sjednice Gradskog vijeća Visoko na kojoj ćemo, barem prema materijalima dostavljenim vijećnicima, imati priliku svjedočiti novom pokušaju legalizacije finansiranja izgradnje i prodaje stanova u privatnim zgradama.

Pojasnili smo to u jednom od nedavno objavljenih tekstova, no kako bi nam svima bilo jasnije, posebno gradskim vijećnicima koji mogu biti direktni sudionici u novom pokušaju oduzimanja novca poreznih obveznika i njegovom prebacivanju u privatne džepove, moramo se nakratko vratiti u 2017. godinu.

Naime, 31. maja te godine, na prijedlog Nadzornog odbora (NO) JP Visoko Ekoenergija, tada Općinsko vijeće Visoko usvojilo je zaključak broj: 01/1-02-210/17, kojim se predstavniku Općine Visoko u Skupštini JP Visoko Ekoenergija d.o.o. Visoko nalaže i daje ovlast da održi Skupštinu i usvoji Prijedlog odluke o raspodjeli dobiti za 2016. godinu, na način da se dio neraspoređene dobiti iskoristi za subvencioniranje novih priključaka za kategoriju domaćinstva u visini od 50 posto cijene priključka. Samo 15 dana nakon sjednice OV Visoko, ovakva odluka usvojena je i odlučeno je da će domaćinstva za vrijeme akcije, od 17. 07. do 17. 10. 2017. godine, imati priliku, po akcijskoj cijeni od 480 KM, dobiti priključak na gasovodnu mrežu, čime bi dobili subvenciju u iznosu od 510 KM, koja bi bila uplaćena iz budžeta tada Općine Visoko.

Prvobitna, legalna odluka o subvencioniranju domaćinstava

Akcija je tim tokom tekla sve do sredine septembra 2017. godine, u međuvremenu dolazi i do drugih zahtjeva, ali obzirom na to da je akcija bila predviđena za domaćinstva, a ne za privatne investitore ili firme, nije bilo moguće realizovati takve zahtjeve. Konkretno nije bilo moguće novcem građana iz budžeta finansirati priključenje stanova u privatnim zgradama. Na takve zahtjeve investitora reagirao je Nadzorni odbor Visoko Ekoenergije, koji je zatražio mišljenje Osnivača, u ovom slučaju Općinskog vijeća. Ipak, umjesto sjednice OV Visoko i razmatranja ove tačke, nakon samo nekoliko dana u ovo preduzeće stiže izmijenjena odluka, prema kojoj se nalaže da se „dio neraspoređene dobiti iskoristi za subvencioniranje priključaka za korisnike koji gas troše preko PPM G4 mjerača (Q<50 kW) u iznosu od 510 KM“.

Ono što je suština u cijeloj priči jeste da je nova, izmijenjena odluka, kojom se uvodi ovakav režim u akciju subvencioniranja priključaka na gasovodnu mrežu, imala isti broj i isti datum kao i prethodna, do tada važeća odluka.

Falsifikovana odluka o subvencioniranju

Prostim jezikom kazano, u septembru 2017. godine predstavnik Općine Visoko u Skupštini JP Visoko Ekoenergija falsifikovao je odluku o subvencioniranju priključaka, te omogućio privatnim investitorima da u svoje stanove povoljnije dovedu gasni priključak što je plaćeno iz budžeta, novcem građana Visokog.

Naknadno, ovakva akcija još jednom je produžena i proveden je drugi krug, od 01.08. do 01.11.2018. godine, te je tokom tih akcija uplaćena subvencija za ukupno 191 priključak onih koji ne pripadaju kategoriji domaćinstva, čime je budžet Općine Visoko oštećen za više od 97.000 KM.

Vrlo slična stvar spremna je i za narednu sjednicu Gradskog vijeća Visoko, kada će vijećnici odlučivati o subvencioniranju novih priključaka za korisnike koji gas troše preko PPM G4 mjerača (Q<50 kW) u iznosu od 510 KM. Odluke koje donosi vijeće trebale bi da favoriziraju građane, one zbog kojih i postoje i budžet, i institucije, i javna preduzeća, a ukoliko ova odluka bude usvojena direktno će biti omogućeno da se novcem građana plaća uvođenje plina u kafiće, stanove u zgradama koji trebaju biti prodati, firme, ali i druge subjekte koji ne pripadaju kategoriji domaćinstva.

To znači da će, ukoliko ova odluka bude usvojena, direktno biti prekršeni Ustav FBiH i Statut Grada Visoko, odnosno da će najdirektnije biti prekršen Zakon o principima lokalne samouprave, u čijem komentaru člana 35. stoji da se „propisuje obaveza jedinice lokalne samouprave da imovinom u svom vlasništvu upravlja u skladu sa zakonom i drugim propisima, i što je posebno važna novina da imovinom upravlja u interesu lokalnog stanovništva i s pažnjom dobrog domaćina. To treba da onemogući česta izdvajanja sredstava jedinice lokalne samouprave za namjene koje uopšte nemaju veze sa interesima lokalnog stanovništva, kao i promjenu prisutne svijesti da sa svojim sredstvima jedinica lokalne samouprave može raspolagati apsolutno slobodno i bez bilo kakvih ograničenja“.

Prijedlog odluke na narednoj sjednici Gradskog vijeća grada Visoko

Podcrtavamo, u praktičnom smislu, ako vijećnici na narednoj sjednici Gradskog vijeća Visoko, usvoje zaključak o prijedlogu odluke iz tačke 2. dnevnog reda, prema kojem će biti omogućeno da novcem građana bude plaćen dio troškova za uvođenje priključaka na gasovodnu mrežu, direktno će učestvovati u kršenju zakona, ustava i statuta, te otuđivanju budžetskog novca od građana.

Ovdje je riječ o pokušaju nastavka sumnjivog “isparavanja” novca iz budžeta iz 2017. godine. Te godine upravo su vijećnici usvojili odluku o subvencioniranju domaćinstava, a izvršna vlast je odluku falsifikovala i time usmjerila novac građana u privatne džepove. Sad vam ponovo nude odluku, ali u falsifikovanom tekstu, kako bi se nastavila pljačka građana.

Razmislite hoćete li u tome učestvovati i dati svoj glas kriminalnoj odluci i vrlo vjerovatno krivično odgovarati. Donošenjem nezakonite odluke postajete saučesnici i preuzimate odgovornost, jer direktno kršite Ustav FBiH, Zakon o principima lokalne samouprave u FBiH i Statut Grada Visokog.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE