BiHKinezi hospitalizirani u Sarajevu negativni na koronavirus

Kinezi hospitalizirani u Sarajevu negativni na koronavirus

Nalazi troje kineskih državljana ranije primljenih na Klinički centar Univerziteta u Sarajevu, a potom i testirani na korona virus, su negativni. Kineski državljani bi uskoro mogli biti pušteni na kućno liječenje.

Doktor Rusmir Baljić je u izjavi za Agenciju Anadolija potvrdio da su nalazi troje kineskih državljana negativni na korona virus.

“Testovi su negativni. Pacijenti idu nazad. Oni nisu ni imali ni kliničku sliku infekcije kao što smo danas rekli na konferenciji za medije. Zasad je ovo završeno, idemo dalje”, kazao je dr. Baljić.

Istakao je da nema nikakve potrebe za panikom.

“Zaista nema potrebe za paniku. I da su nalazi pozitivni bili, nema potrebe za paniku. Ne znam čemu sve ovo vodi bez ikakve osnove”, dodao je dr. Baljić.

Kineski državljani bi uskoro mogli biti pušteni na kućno liječenje.

Direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu Sebija Izetbegović je na konferenciji za novinare ranije danas kazala da su kineski turisti došli u BiH s određenim simptomima prehlade.

Istaknula je kako nema mjesta panici kada se radi o rizicima od koronavirusa, te da je KCUS u potpunosti spreman da odgovori na eventualni prvi udar infekcije, a da krizni štab koji je oformljen prije 15 dana kontinuirano prati ukupnu situaciju.

Ocijenila je kako situacija nije dramatična, te odbacila spekulacije koje su se pojavile u javnosti “o tome da su trojica turista, kineskih državljana vrlo vjerovatno pozitivni”, potvrdivši da su oni smješteni u Klinici na Podhrastovima i da imaju blaže simptome, kao i da dolaze iz regije koja nije pogođena koronavirusom.

U osvrtu na situaciju u vezi s grupom djece, osnovcima, koji su bili na ekskurziji u Milanu, kazala je kako ne raspolaže informacijama o njihovom kretanju, ali da zna da su se vratili u Sarajevo, te da su, navodno, febrilni.

Dodala je kako je veoma čudno da su djeca uopće upućena vani u ovakvoj situaciji, podsjećajući da je KCUS obustavio sva službena putovanja, kao i godišnje odmore, kako bi što efikasnije odgovorili aktuelnom stanju pripravnosti.

Izetbegović se osvrnula i na ‘priče’ o nepostojanju izolatorija na KCUS-u, naglašavajući kako to nije obaveza KCUS-a, nego Ministarstva zdravstva KS i Zavoda za javno zdravstvo.

U tom je kontekstu pozvala nadležne institucije da se aktivnije uključe i u segmentu informiranja građanstva, kao i na planu nabavke potrebnih sredstava – zaštitne opreme za uposlenike i odgovarajućih medicinskih aparata (respiratora i sl.).

Pozvala je, također, da se sve zdravstvene ustanove uključe u rješavanje određenih pitanja, podsjećajući da je KCUS pripremio prostorije na Podhrastovima s 20 kreveta, koje su adekvatne za liječenje koronavirusa, te da su oformljeni specijalni timovi u sklopu različitih disciplina.

Konstatirala je kako neće biti nikakvog ‘miješanja’ pacijenata te da će ‘sumnjivi slučajevi’ biti u potpunoj izolaciji, istaknuvši kako je potrebno brinuti i o 1.600 hospitaliziranih pacijenata u sklopu sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite.

 

Član Kriznog štaba i šef Klinike za infektivne bolesti KCUS-a doc. dr. Rusmir Baljić kazao je kako je gotovo izvjesno da će koronavirus doći u BiH, ali da nema razloga za paniku jer je KCUS organiziran na način da odgovori svakoj konkretnoj situaciji.

Precizirao je kako za koronavirus trenutno nema tačne terapije i da su eksperimentalnoj fazi lijekovi koji eventualno djeluju i da su oni već kontaktirali svoju apoteku kako bi ih nabavili.

– Više nije pitanje hoće li koronavirus doći ili ne u BiH, jer hoće, ali ono što je najbitnije za građane jeste činjenica da raspolažemo svim potrebnim kapacitetima da odgovorimo za eventualnu pozitivnost pacijenata – kazao je Baljić, ocijenivši kako je ključno spriječiti unos infekcije u BiH.

Direktorica Dijagnostičkih disciplina KCUS-a i članica Kriznog štaba prof. dr. Sandra Vegar – Zubović navela je kako je Klinika za mikrobiologiju KCUS-a referalni centar za viruse Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), te da je u međuvremenu vlastitim sredstvima izvršena nabavka dovoljne količine testova (nekoliko stotina), a koji neposredno, molekularnom analizom pokazuju da li se radi o koronavirusu.

Kazala je i da će WHO već tokom današnjeg dana poslati KCUS-u još oko 500 testova.

Kako je rečeno, za sada KCUS raspolaže dovoljnom količinom zaštitne opreme koja je jednokratna, ali i da će biti potrebno mnogo više ukoliko se potvrde slučajevi zaraze.

Sarajevski kantonalni krizni štab potvrdio je jučerašnje preporuke Federalnog kriznog štaba o ponašanju, a koje se odnose na osobe koje su boravile u proteklom periodu u Italiji, Kini, Južnoj Koreji i Iranu. Federalni krizni štab danas nije zasjedao, već će to uraditi tek sutra, kada će se sastati i nadležni sa svih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini.

Osobe koje su se proteklih dana vratile iz Italije, Južne Koreje i Irana dužne su, bez obzira na to imaju li simptome ili ne, da se jave dežurnom epidemiologu te da ostanu u samoizolaciji. Broj telefona na koji se mogu javiti je 062 086 282. Pojačan je i epidemiološki nadzor na graničnim prelazima.

 

Sumnje na zarazu koronavirusom nema ni u slučaju četiri kineskih državljana koji rade autoputu kod Počitelja u Hercegovini, potvrdio je Federalnoj televiziji direktor Zavoda za javno zdravstvo HNK-a Nermin Avdić. Radnici iz izolacije izlaze najkasnije prekosutra. Ni u Republici Srpskoj nema osoba za koje se sumnja da su zaražene virusom.

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE