Ko je pokrenuo prodaju KTK u Prijekom, Konzum, advokati, radnici ili neko iz sjene?

3098

Nakon što je firma Suša Commerce za 3,1 milion KM kupila dio KTK poznatiji kao KTK u Prijekom, a koji sačinjavaju pogoni: Sitna koža, Obućara, par magacina i pomoćni pogon sa pripadajućim zemljištem, u Visokom se otvorila javna diskusija o ovoj prodaji, odnosno kupovini, a mi smo zatražili mišljenja bivšeg i sadašnjeg direktora KTK Visoko, Asmira Hodžića i Senada Bilalovića.

U prvoj varijanti navodno je Konzum pokrenuo prodaju zbog duga od 20.000KM koji je kasnije sa kamatama narastao do 80.000KM i to je bio dug koji je nastao u mandatu Asmira Hodžića za koji on tvrdi da je Vlada Nermina Nikšića isti sanirala do glavnice još 2013.godine i da je ostao mali dio kamata da se riješi, cca.30.000KM za što zaista postoji i validan dokument.

ktk, vlada, nermin niksicU drugoj varijanti navodno je jedan dio prodatog dijela nacionaliziran i predmetom je restitucije, a radi se o pogonu Sitne kože i Upravnoj zgradi. Prema tvrdnjama rukovodilaca KTK Visoko ovi dijelovi fabrike su u stvarnom vlasnišvu porodice Čabaravdić, a stariji se sjećaju i mosta koji je nekada spajao KTK i Jaliju koji se zaista zvao “Most Čabaravdića” (slika je iz 1936.godine)

cabaravdica most, 1936Treća varijanta je da su radnici preko advokata pokrenuli ovu prodaju, što je također tačno. Kao što je tačno i da među radnicima ima onih kojima se intezivno završavalo pitanje uvezivanja staža, ali bez obzira oni su imali svoje razloge za tužbe, premda neki od njih već dugo ne rade niti imaju neko radno vrijeme, ali su očekivali od KTK da im obezbjedi odlazak u penziju. Menadžment KTK je i radio na tome, za što također postoje materijalni dokazi, ali bez obzira mnogi su se ipak odlučivali na tužbe putem kojih su iz KTK izuzimane čak i mašine koje su se kasnije prodavale kao sekundarne sirovine.

ktk, faksimil, prodaja, prijeko, konfekcija 0Također je interesantno da je u ovoj prodaji bila i Konfekcija, čija vrijednost je procijenjena na cca.7.000.000KM, ali niko nije bio zainteresovan za kupovinu ove proizvodne cjeline koju je bilo moguće kupiti također za 1/3 cijene, odnosno 2,1 milion KM.

Prisjetit ćemo se sada već i antologjskog prijedloga “reformatora” iz SDA koji su nakon dolaska na vlast 2012.godine predlagali da prodati dio u Prijekom (inače trenutno najbolja lokacija u Visokom) koji je kupila firma Suša Commerce bude pretvoren u Muzej i da to zemljište KTK i Vlada poklone Općini Visoko!?

Treba znati i naglasiti da je firma Suša Commerce, odnosno Osman Suša po zakonu i potpuno legalno kupio KTK u Prijekom i to odmah za ponuđenu cijenu i bez pokušavanja obaranja iste.

Puno lošija varijanta po KTK Visoko bi bila da se išlo na treću prodaju, što bi značilo neposrednu prodaju, pa bi tako bilo moguće da se još obara cijena kao u ranijim slučajevima prodaja nekretnina KTK kada se utale i radnici i advokati i kupci i raznorazni lauferi. Treba znati i da novac od prodaje koji je firma Suša Commerce dužna uplatiti u roku od 30 dana prvo ide da se “namiri” Poreska uprava, a tek onda svi ostali. Zadnja rupa na svirali u ovoj kombinaciji su radnici KTK Visoko.

Aktuelni direktor Senad Bilalović i mnadžment firme najavljuju tužbu u zakonskom roku ali i pripremaju preseljenje proizvodnje zajedno sa 70 radnika koji trenutno rade u tom dijelu KTK.