BiHKome Vlada FBiH plaća kiriju i koliko

Kome Vlada FBiH plaća kiriju i koliko

Vlada Federacije mora pod hitno riješiti pitanje smještaja svojih institucija širom ovog entiteta, pokazao je izvještaj Radne grupe koju je nedavno formirala izvršna vlast u FBiH.
Izvještaj koji je sačinjen i prezentiran Vladi pokazao je da se godišnje za smještaj federalnih institucija po osnovu kirija i zakupa iz budžeta, dakle novcem građana, plaća tačno 4.319.833 KM.

  • Nove zgrade
 Radi se o unajmljivanju ukupno 26.409 kvadratnih metara poslovnog prostora i 208 parking mjesta, stoji u izvještaju ove grupe.

Iz ove dokumentacije je jasno vidljivo da Federalna vlada godišnje baca milione maraka poreznih obveznika na kiriju za potrebe smještaja svojih institucija, umjesto da trajno riješi ovaj problem ili kupovinom jednog objekta ili izgradnjom nove zgrade. U posljednjih nekoliko godina nije bilo političke volje da se ovo pitanje riješi.

Kada je samo Sarajevo u pitanju, Vlada za 17.539,63 kvadratna metra i 172 parking mjesta godišnje izdvaja čak 2.924.527 maraka. Upravo je taj podatak bio alarm za aktuelnu vladu Fadila Novalića da inicira rješavanje trajnog smještaja svojih institucija prelaskom u prostorije sarajevskog „Energoinvesta“, koji je u vlasništvu Vlade.

Samo za smještaj u zgradi u Alipašinoj ulici na broju 41 u Sarajevu na godišnjem nivou Socijaldemokratskoj partiji (SDP) plaća više od pola miliona maraka. Mjesečna kirija za Vladu FBiH iznosi 41.304 KM, što je godišnje 495.654 KM.

kirija1

Spiskovi o kirijama i smještaju najbolje pokazuju kako se troši novac

No, SDP na osnovu korištenja ovog objekta godišnje dodatno naplaćuje od Vlade i 15.306 KM za smještaj Ministarstva za boračka pitanja FBiH u istoj zgradi u Alipašinoj ulici. Ako se u obzir uzme informacija da je Vlada pod tim uvjetima prvi ugovor o zakupu sa SDP-om potpisala još 1997., dakle prije 19 godina, o čemu je naš list već ranije pisao, onda je jasno da je SDP iz budžeta Federacije do sada naplatio oko 9,5 miliona maraka.

Za iznos koji je do sada otišao na kiriju Vlada FBiH bez problema je mogla sagraditi novi objekt i trajno riješiti pitanje smještaja. Umjesto toga, Vlada i dalje koristi oronulu zgradu bivšeg Saveza komunista, koja nije namjenski ni građena da bude sjedište izvršne vlasti.

  • Parking mjesta

Uz to, Vlada FBiH za smještaj institucija plaća i “Uniprometu” Sarajevo, u čijoj se zgradi u ulici Marka Marulića na broju 2 nalazi nekoliko federalnih ministarstava. Samo za smještaj Federalnog ministarstva prostornog uređenja plaća se kirija na godišnjem nivou u iznosu od 527.803 KM, a za smještaj Ministarstva poljoprivrede FBiH 370.509 KM. Na mjesečnom nivou Vladu najam ovih prostorija košta tačno 16.965 KM.

Poslovni prostori i parking mjesta u Mostaru veličine 4.546 kvadrata sa 32 parking mjesta Vladu koštaju 781.917 KM, dok se za smještaj institucija u ostalim gradovima FBiH u godini ukupno izdvaja tačno 613.389 KM.

U Mostaru se kirija plaća za institucije smještene u objektu hotela “Ero” te u zgradi u ulici Ante Starčevića, gdje s vremena na vrijeme zasjeda Federalna vlada.

U “Eri” je sjedište ministarstava obrazovanja i nauke te razvoja, poduzetništva i obrta, kao i Porezne uprave HNK, za šta se vlasniku – Zavodu PIO/MIO FBiH godišnje plaća 429.338 KM. Kako bi riješila ovo pitanje, Vlada je nedavno prihvatila prijedlog Radne grupe da objekt za trajni smještaj federalnih organa i tijela u Mostaru bude nekadašnja zgrada “Staklena banka”, koja je predmet likvidacijskog postupka nekadašnje „Gospodarske banke“.

Brojke:

  • 4,3 miliona ukupno Vlada godišnje troši za smještaj institucija
  • 2,9 miliona KM u Sarajevu
  • 781.917 KM u Mostaru
  • 613.389 KM u ostalim gradovima

9,5 miliona KM iz budžeta dato SDP-u od 1997. godine do danas


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE