SportKošarkaKošarkaši BiH pobjedom nad Bugarskom završili kvalifikacije za SP

Košarkaši BiH pobjedom nad Bugarskom završili kvalifikacije za SP

Vedran Bosnić večeras je upisao svoju prvu pobjedu kao selektor košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine. U prethodna tri meča bio je zaista blizu, pogotovo protiv Finske u Zenici, ali sudbina je htjela da ipak Bugari budu njegov prvi skalp kao trenera našeg nacionalnog tima. Tim trijumfom ujedno su bh. košarkaši zaključili drugu fazu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, kao posljednjeplasirana ekipa grupe K. Oproštaj s ubjedljivom pobjedom (87:67) kao najavom uspjeha u kvalifikacijama za Eurobasket 2021, iskreno se nadamo…

Meč su bolje otvorili Bugari, koji su dobro naštimali nišanske sprave pred početak utakmice. Od starta su nas počeli rešetati trojkama, da bi u devetoj minuti imali šest poena prednosti (17:23). Ipak, Zmajevi uspjevaju smanjiti do završetka prve četvrtine (24:25).

U drugoj dionici pravimo preokret. Poveli smo nakon zakucavanja Amara Gegića (29:27), a zatim i “pobjegli” na dvocifrenu razliku (38:28) u 17. minuti uz šest vezanih poena Edina Atića. Bugare je stao šut, što smo svakako iskoristili te na odmor otišli s vodstvom od 43:35.

Početkom drugog poluvremena Bugarska uspješno topi razliku, dijelom zahvaljujući i nespretnim individualnim akcijama bh. košarkaša, koji su se dezorijentisano zabijali u reket. Trojkama Karamfilova i Marinova gosti su izjednačili na 49:49 u 26. minuti, ali tu su i stali, srećom.

Ponovo se razigrao Atić, vežemo nekoliko dobrih napada, a zakucavanjem Sulejmanovića BiH je treću dionicu okončala sa prednošću od 11 poena, 65:54.

U dobrom ritmu nastavljamo u zadnjem kvartalu, poenima kapitena Halilovića šest minuta prije kraja Zmajevi dolaze do ubjedljivog vodstva od 74:56. Do kraja susreta uspješno su održavali distancu i na kraju slavili sa 87:67.

Edin Atić je odigrao susret sa velikim samopouzdanjem, postigao je čak 29 poena, a odličan učinak u redovima reprezentacije BiH imao je i Aleksandar Lazić (19 poena). Kod Bugara su se istakli Zahariev (16) i Marinov (12).