SportKošarkaKošarkaši Crne Gore prvi put u istoriji izborili Mundobasket

Košarkaši Crne Gore prvi put u istoriji izborili Mundobasket

Reprezentacija Crne Gore u punoj Morači poražena je od Latvije rezultatom 74:80, ali je izborila plasman na Svjetsko prvenstvo koje se održava u Kini. Crnogorskoj reprezentaciji osim pobjede, odgovarao je i poraz od osam razlike kako bi se domoglli Mundobasketa, ali Latvija je od početka nametnula svoju igru i nakon uvodnih 10 minuta vodila je 8:16.

Nakon toga gosti su u nekoliko navrata imali i dvocifrenu prednost, ali se u posljednju dionicu ušlo vodstvom Latvije rezultatom 55:60. Minut i pol do kraja bilo je 66:75 i uslijedila je velika drama. Todorović je zatim postigao koševe za Crnu Goru, a u narednom napadu Timma je napravio prekršaj u napadu. Kada je Popović 20 sekundi prije kraja ubacio trojku, činilo se da je sve gotovo. Ipak, Bertans je izborio tri slobodna bacanja koja je realizovao za 71:78. Nakon toga Needham je pogodio samo jedno bacanje, pa su gosti trojkom mogli na  željenih +9. Bertans je preuzeo odgovornost i promašio je, nakon čega je Needham pogodio dva slobodna bacanja za 74:80.

Posljednji napad za Latviju pet sekundi prije kraja Bertans nije uspio realizovati, promašio je ponovo šut za trojku i Latviji nije pomogao trijumf od 74:80. Izabranici Zvezdana Mitrovića su bolji u međusobnom okršaju i idu na SP.

Janis Strelnieks je postigao 25 poena za goste, a dobru partiju pružio je i Martins Meiers sa 12 koševa. U redovima Crnogoraca najefikasniji je bio Derek Needham sa 22 poena, a Marko Todorović je dodao 13.