SportKošarkaKošarkaši CSKA novi prvaci Evrope

Košarkaši CSKA novi prvaci Evrope

Moskovski CSKA na tronu je Evrope, po osmi put. U finalu Eurolige, odigranom u španskoj Vitoriji, ruski tim je savladao Anadolu Efes sa 91:83. Već u prvom poluvremenu dalo se nagovijestiti u kojem smjeru će se odvijati utakmica. U prvoj četvrtini su Armejci nametnuli žestok tempo i poveli sa +12 (29:17), ali nekako su uporni igrači Efesa ipak uspjevali da zadrže priključak, da bi serijama trojki izvukli itekako povoljan rezultat na poluvremenu – gubili su sa samo dva poena razlike (42:44).

Kvalitetniji i iskusniji tim CSKA (Efesu je ovo prvo finale Eurolige) ponovo je zagospodario parketom u trećoj četvrtini te poveo sa 68:54. No, turski sastav se nije predavao već je uz nekoliko dobrih naleta sustizao povremeno prednost ekipe Dimitrisa Itoudisa uz izvrsne dionice sjajnog Shanea Larkina (pogodio trojku za 62:68 na kraju četvrtine).

U jednom takvom naletu Efesovi košarkaši smanjili su na 81:85 dvije minute prije kraja, ali to je ipak bilo sve od njih. U penal-završnici igrači moskovskog kluba bili su dovoljno hladnokrvni da zadrže vodstvo i na kraju slave sa 91:83 (29:20, 15:22, 24:20, 23:21) za novu titulu prvaka Starog kontinenta.

Najefikasniji u redovima pobjednika bili su Amerikanci, Will Clyburn (proglašen za MVP-a finala) i Cory Higgins (po 20 poena), dok je strijelce Efesa u finalu predvodio fantastični Larkin (29). U utakmici za treće mjesto madridski Real bio je bolji od Fenerbahcea 94:75 (24:16, 14:24, 31:23, 25:12).