SportDržavni TimKošarkašice BiH nakon tri produžetka poražene od Slovačke

Košarkašice BiH nakon tri produžetka poražene od Slovačke

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine večeras je u gostima poražena od Slovačke (100:95) u okviru 4. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Izabranice Gorana Loje bile su na korak od treće pobjede u kvalifikacijama koja nas je vodila na korak od plasmana na EP. Međutim, Slovačka je u posljednjim minutama uspjela da dođe do preokreta iako smo vodili i sa osam poena razlike. U prvih deset minuta gledali smo dosta izjednačenu košarku s obje strane, a naš tim imao je prednost sa 17:16. U nastavku meča bh. ekipa je odigrala sjajno i imali smo u jednom trenutku deset poena prednosti. Ipak, Slovakinje su uspjele da se vrate, a na pauzu se otišlo kod rezultata 38:35 za naš tim. Ipak, Slovačka je zaigrala dosta bolje u trećoj četvrtini i uspjela je da dođe do preokreta. To nije poremetilo bh. košarkašice koje su držale korak, a sedam minuta prije kraja poveli smo sa 56:54. Slovačka je pravila dosta pogreški u napadu što je naš tim znao kaznici i pet minuta pred kraj došli smo do prednosti od osam poena (62:54). Međutim, u posljednjim minutama ispustili smo prednost greškama u igri koje su Slovakinje znale kazniti i preokrenuti na 70:67.

No, uspjeli smo da dođemo na 70:69 i imamo posljednji napad. Tada je faulirana Gajić koja je imala dva slobodna bacanja i sve u svojim rukama, ali je pogodila jedno bacanje i odvela meč u produžetak. U produžetku smo ponovo gledali dramu, imali smo četiri poena prednosti, ali smo na kraju ponovo dozvolili Slovakinjama da se vrate. Domaći tim je imao napad za pobjedu, ali ovaj put na našu sreću ponovo se otišlo u produžetak. Iako smo ponovo poveli i bolje otvorili produžetak nastavili smo loše igrati u odbrani zbog čega je Slovačka došla do prednosti, ali uspjeli smo se vratiti na krilima sjajne Marice Gajić i poravnati na 88:88 nakon čega se otišlo u treći produžetak. U trećem produžetku vidjelo se da su košarkašice obje ekipe jako umorne. Ali, više snage imale su Slovakinje koje su kažnjavale svaku našu grešku i trojkama došle do pobjede rezultatom 100:95. Fantastična u našoj ekipi večeras je bila Marica Gajić sa nevjerovatnih 39 poena i 19 skokova. U ekipi Slovačke istakla se Hruscakova sa 18 poena i deset skokova. Bh. košarkašicama sada su potrebne pobjede u preostala dva kola protiv Crne Gore i Islanda, te da se poklope rezultati, odnosno Slovačka dobije CG, kako bi završili na prvom mjestu i plasirali se na EP.