BiHKS prvi put koristi kalcijev hlorid protiv čvrstih čestica

KS prvi put koristi kalcijev hlorid protiv čvrstih čestica

Građani Bosne i Hercegovine svake godine se susreću s problemom zagađenja zraka, koji je posebno izražen u zimskim mjesecima. Iako vladajuće strukture svake godine u isto vrijeme obećavaju rješenje ovog gorućeg problema, istražili smo šta je zaista urađeno u protekloj godini.

 

Kanton Sarajevo, ove zime, prvi put koristi kalcijev hlorid za smanjenje zagađenja zraka čvrstim česticama. Ovo je jedna od mjera, kako je istakao ministar prostornog uređenja, građenja i zaštite životne sredine KS-a Damir Filipović (SDP), koju je primijenilo Ministarstvo prostornog uređenja, građenja i zaštite životne sredine – osim nje, tu je utopljavanje javnih objekata, kao i studija za individualne objekte lica u stanju socijalne potrebe.

Azotni oksidi iz automobila, posebno iz onih sa dizelskih motorima, učestvuju i do 40 posto u zagađenju. Zbog toga se zemlje Evropske Unije oslobađaju vozila na ovakav pogon, koja često dospijevaju u našu zemlju. U 2019. godini ograničen je uvoz korištenih vozila, koja ne ispunjavaju standarde minimum ‘euro 5’ norme ispušnih gasova.

“Treba da se implementira mjera ‘što više zagađujem, veću ekološku taksu plaćam’. Istovremeno, iz tog budžeta treba stimulisati nabavku ekološki prihvatljivih automobila, kao što su električni, hibrdni, benzinci, vozila sa plinskom instalacijom – za koju čak plaćate duplo veći taksu prilikom registracije”, navodi Haris Muratović, predsjednik Udruženja ovlašenih zastupnika i trgovaca automobilima.

Od zagađenog zraka u Bosni i Hercegovini godišnje umre više od 5 i po hiljada ljudi, procjene su Evropske agencije za zaštitu životne sredine. Glavni izvori zagađenja su kućna ložišta na čvrsti ogrjev, saobraćaj te neregulisana mala i srednja privreda, kaže Anes Podić iz Eko akcije i napominje da se sva tri faktora moraju rješavati: “Oni imaju novca, jednostavno niko ih ne tjera da bilo šta rješavaju – Željezara u Zenici, Gikil u Lukavcu, termoelektrane koje su imale obavezu da urade smanjenje emisija… To se ignoriše. Kućna ložišta koja su krupan problem riješe na način da će se siromašnim porodicama osigurati zamjenske peći koje su puno efikasnije, puno manje zagađuju”.

Ni u godini koja je iza nas nije urađeno mnogo kada je u pitanju rješavanje zagađenja. I u ovom, kao i u brojnim segmentima, daleko smo iza razvijenih zemalja. Ostaje da vidimo hoće li se nadležni u 2020. godini više pozabaviti rješavanjem ovog problema, jer bez čistog zraka ne može biti ni zdravog života.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE