Lokalne TemePozitivno VisokoLegende nikad ne umiru / Ivica Pekić je sa KK Bosna prije...

Legende nikad ne umiru / Ivica Pekić je sa KK Bosna prije 42 godine bio na krovu Evrope

Petog aprila 2021. navršavaju se 42 godine od najvećeg uspjeha bh. košarke, osvajanja titule klupskog prvaka Evrope, što je sarajevska Bosna ostvarila 1979. u historijskom finalnom meču u Grenobleu protiv italijanskog Emersona, savladavši ga rezultatom 96:93.

Mirza Delibašić, Žarko Varajić, Boro Vučević, Predrag Benaček, Ante Đogić, Boško Bosiočić, Nihad Izić, Ratko Radovanović, Sabit Hadžić, Svetislav Pešić, Almir Dervišbegović, Sulejman Duraković, predvođeni legendarnim trenerom Bogdanom Tanjevićem, pokazali su do tada neviđeno košarkaško umijeće, koje je zadivilo ne samo Stari kontinent.

„Njihova igra je podsjećala na najljepšu sevdalinku“, bio je  antologijski komentator direktnog prenosa utakmice Zoran Popovski.

Po povratku u Sarajevo, na aerodromu Butmir šampione su dočekale hiljade ljudi pjesmom: „Haj nek’ se čuje, čuje, haj nek’ se zna, da je naša Bosna nepobjediva!“

Između ostalog zauvijek će ostati upamćeno kako je odmah po povratku iz Grenobla dan nakon Sarajeva kompletnu ekipu i stručni štab Ivica Pekić doveo na proslavu titule u visočki Hotel uz Zdravka Čolića i Davorina Popovića. Kao što se i na ovoj antologijskoj slici može vidjeti legendarni Pekara nije tamo negdje iza na tribinama i u trećem redu, nego dva centimetra od pehara i sa lijevom rukom naslonjenom na Mirzu Delibešića najboljeg sportistu Bosne i Hercegovine svih vremena, inače tadašnjim kućnim prijateljem.

Te 1979. godine je bilo 22. izdanje Kupa evropskih prvaka u košarci. Učestvovale su 22 ekipe koje su bile podijeljene u četiri grupe po četiri ekipe i dvije grupe po tri. Samo prvi iz svake grupe išao je u poluzavršnu grupu, a najbolja dva kluba iz poluzavršne grupe igrala su završnicu. To su bili Emerson Varese i Bosna. Daljnji poredak je bio: Maccabi Tel Aviv, Real Madrid, Joventut Barcelona, Olympiakos.

Niko nije mogao ni sanjati da će ekipa sarajevskih studenata biti prva sa područja bivše Jugoslavije koja je osvojila ovaj veliki trofej i time srušila sve predrasude o malim timovima koji ne mogu postići vrhunske rezultate. Poslije će to poći za rukom zagrebačkoj Ciboni (dva puta), splitskoj Jugoplastici (tri puta) i beogradskom Partizanu. Ustvari, od 1979. do 1992. godine, najljepša evropska košarka se igrala na prostorima bivše Jugoslavije, a i sama reprezentacija je bivala evropski i svjetski prvak, te olimpijski pobjednik, a u najboljoj selekciji uvijek je bilo igrača iz sarajevske Bosne.

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE