SvijetMacron: Ponovo ćemo izgraditi Notre-Dame

Macron: Ponovo ćemo izgraditi Notre-Dame

Pariz je u ponedjeljak pogođen u samo srce dok je plamen gutao krov crkve Notre-Dame, srednjovjekovne katedrale koju je proslavio Victor Hugo, s dva golema zvonika ukrašena vodorigama prepoznatljiva i onima koji nikada nisu posjetili grad.

Tisuće Parižana slile su se na ulice i gledale kako se vatra širi, preplavljeni emocijama zbog katastrofalne štete na crkvi koju godišnje posjeti 14 milijuna turista i vjernika.

Osjećaj gubitka bio je vidljiv na licima građana, suznim i zabrinutim da će Notre-Dame kakvu su poznavali ubuduće vidjeti jedino u povijesnim udžbenicima.

“To je naša povijest, naša književnost, naša mašta, mjesto gdje smo doživjeli sve velike trenutke”, kazao je emotivni predsjednik Emmanuel Macron nakon što je posjetio požarište. Predsjednik Macron izjavio je da je “izbjegnut najgori scenario” i da će katedrala Notre Dame u Parizu biti obnovljena zajedničkim snagama.

On se uime nacije zahavalio vatrogascima i hitnim službama na hrabrosti, profesionalizmu i odlučnosti, koje su pokazali tokom gašenja vatre.

“Ono što se desilo večeras očigledno je užasna drama. Ovo je naša historija i ona gori. Notre Dame je naša književnost, dio naše psihe, mjesto svih naših velikih događaja, epidemije, ratovi, naša oslobođenja, epicentar naših života”, rekao je Macron sinoć novinarima, prenosi agencija AFP.

Vatrogasci su uspjeli da spasu Notre Dame u Parizu, gotsku katedralu staru 850 godina, uključujući i njene dvije kule, ali većina krova je izgorjelo.

Požar je stvaljen pod kontrolu devet sati nakon što je počeo, navodi BBC.

Uzrok jučerašnjeg požara još uvek nije poznat. Zvaničnici kažu da bi mogao da bude povezan s renoviranjem dijela građevine. Jedan vatrogasac ozbiljno je povrijeđen dok je gasio požar.

Znamenita katedrala duboko je ukorijenjena u parišku povijest otkako je 1163. počela njezina gradnja i trajala gotovo dva stoljeća.

Ondje se Napoleon Bonaparte okrunio za francuskog cara.

Ondje su golema zvona zvonjavom objavila da je grad oslobođen nacističke vlasti 24. kolovoza 1944.

Ondje je 26 godina poslije ispraćen Charles de Gaulle, vođa francuskog pokreta otpora u Drugom svjetskom ratu i utemeljitelj Pete Republike.

Ondje se, po tradiciji, čuva jedna od najvažnijih katoličkih relikvija – Isusova kruna od trnja.

Quasimodo i Esmeralda

Godine 1831. nov joj je život udahnuo Victor Hugo smjestivši je u središte svoga romana o grbavcu Quasimodu i ciganskoj ljepotici Esmeraldi.

U doba kad je katedrala bila u tako lošem stanju da joj je prijetilo urušavanje, Hugoov “Zvonar ckrve Notre-Dame” poslužio je i kao nacionalni poziv na akciju da se otpočne s njezinim spašavanjem.

Notre-Dame nije ostala ista otkako je izgrađena. Čini se da je svako graditeljsko doba na građevinu dodalo nešto svoje. Toranj je izvorno postavljen oko 1250., ali je uklonjen pet stoljeća poslije.

Arhitekt Eugene Viollet-le-Duc, neumorni branitelj francuskih srednjovjekovnih spomenika, ponovno ga je izgradio krajem 19. stoljeća i izazvao zborne kritike stanovnika i turista.

Upravo se taj toranj urušio nedugo prije 20 sati u ponedjeljak, uz uzdahe nevjerice prestravljenih promatrača. Požar ga je progutao zajedno s krovom i drvenim gredama koje su ga podupirale.

Stručnjaci kažu da je taj okvir od hrastovih greda, popularno zvan “šuma”, bio dragulj srednjovjekovne arhitekture s nekim dijelovima strukture starijim od 800 godina.

U moderna vremena crkva je postala i dijelom zapadne popularne kulture zahvaljujući tome što je igrala glavnu ulogu u nekoliko filmova, a ne samo u onome po Hugoovu romanu iz 1956. s  Anthonyjem Quinnom kao Quasimodom i talijanskom seks bombom Ginom Lollobrigidom kao prelijepom Esmeraldom.

Mlađi naraštaji otkrili su njezin šarm 1996. zahvaljujući animiranoj verziji iste priče iz Disneyjeva studija.

“Ona je pariško pamćenje, kao brod od kamena koji plovi kroz povijest”, rekao je povjesničar Fabrice d'Almeida na televiziji France 2.

“Srce Pariza i duša Francuske ranjeni su večeras”, zaključio je novinar i aktivist za zaštitu kulturnog nasljeđa Stephane Bern.

federalna.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE