BiHPolitikaMinistrica Milićević oteže sa izmjenama zakona: Kladionice svaki mjesec “otmu“ 61.000 penzija

Ministrica Milićević oteže sa izmjenama zakona: Kladionice svaki mjesec “otmu“ 61.000 penzija

Federacija BiH je danas izgubila 666.000 maraka, a toliko će gubiti i svakog narednog dana sve dok vlasti ovog entiteta ne usvoje zakonske izmjene kojima će, na tragu brojnih podnesenih inicijativa, adekvatno oporezovati igre na sreću.

Uprkos očekivanjima, Federalno ministarstvo finansija ni za jučerašnju sjednicu Vlade FBiH nije pripremilo izmjene i dopune Zakona o igrama na sreću i pitanje je kada će to učiniti. U međuvremenu, oko 20 miliona maraka mjesečno ostajat će u džepovima kladioničara umjesto da se usmjere u budžet i iskoriste za dobrobit svih građana.

Lutrija BiH

Trinaest privatnih kladionica u FBiH u nepuna četiri mjeseca 2016. ostvarilo je promet od 452 miliona maraka, a 364 miliona od toga isplaćeno je na ime dobitaka manjih od stotinu maraka na koje se ne plaća nikakav porez, saznaje Faktor u Poreznoj upravi FBiH.

Kada uzmemo u obzir ove podatke teško je povjerovati da su kladionice u ranijim godinama govorile istinu o obimu svog poslovanja. Nisu bile uvezane na server Porezne uprave i to im je davalo prostor za manipulaciju. U 2015. prijavile su svega 600 miliona maraka prometa, pa se na bazi aktuelnih pokazatelja može zaključiti da nisu evidentirale oko 60 posto prometa.

Manje poreze u odnosu na druge djelatnosti ima i Lutrija BiH, ali je, ipak, u lošijem položaju u odnosu na priređivače igara na sreću koji su u privatnom vlasništvu. Promet Lutrije znatno je manji i u 2015. iznosio je oko 53 miliona, što nije ni deset posto prometa koje su prijavile kladionice. Pri tome, u budžet je uplatila 4,4 miliona prihoda plus 9,4 miliona po osnovu doprinosa, taksi i poreza na imovinu i dobitke, dok su sve ostale kladionice, koje imaju oko 2.400 uplatnih mjesta, uplatile manje od 30 miliona na osnovu svih poreza i doprinosa.

Poslovanje Lutrije BiH je transparentno i u obavezi joj je da svake godine Vladi podnosi izvještaj. Dio novca od njenog prihoda služi za finansiranje rada raznih sportskih, kulturnih i humanitarnih udruženja. Svake godine Vlada FBiH na prijedlog nadležnih ministarstava utvrđuje listu korisnika i vrši raspodjelu.

Raspodjela novca

Lista korisnika koji imaju neku korist od igara na sreću mogla bi biti mnogo duža kada bi se adekvatno oporezovala ova oblast. FBiH je samo u prva četiri mjeseca ove godine mogla inkasirati 80 miliona maraka da je uvela porez na dobitke manje od sto maraka i oporezovala učestvovanje u igrama na sreću po stopi od deset posto. Po prvom osnovu dobila bi 36 miliona maraka, a po drugom dodatnih 45 miliona.

Ako se zadrži ovaj trend iz prva četiri mjeseca, ukupan promet u 2016. bit će 1,4  milijardi maraka, od čega se moglo ubrati najmanje 230 miliona maraka novih prihoda.

Kladionicama ostaje novac

1,4 milijarde KM mogao bi biti promet kladionica u 2016.

230 miliona KM najmanje mogla bi inkasirati FBiH od kladionica

20 miliona KM mjesečno ostaje u džepovima kladioničara

Kladionice svaki mjesec “otmu“ 61.000 penzija

Penzija svakog penzionera u FBiH mogla je biti uvećana za 50 maraka mjesečno da su federalne vlasti usvojile izmjene Zakona o igrama na sreću i oporezovale ovu oblast na način koji predlažu Porezna uprava FBiH i neki zastupnici u Parlamentu ovog entiteta.

FBiH je do kraja aprila 2016. izgubila oko 80 miliona maraka, odnosno 20 miliona mjesečno, zbog ignorantskog odnosa Federalnog ministarstva finansija prema inicijativama i zadacima koje mu je dala Vlada.

Zastupnik SDA Amir Zukić, imajući u vidu težak položaj penzionera, predlaže da se novac preusmjeri u Fond PIO.

U martu je podijeljeno 398.116 penzija, a prosječni isplaćeni iznos bio je oko 372 marke. Najniža penzija bila je oko 326 maraka, što znači da vlasnici 13 privatnih kladionica u FBiH mjesečno ostaje oko 61.000 minimalnih penzija.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE