ZDKMladi Zenice uče napredne tehnike arhitektonske fotografije

Mladi Zenice uče napredne tehnike arhitektonske fotografije

Da se mladi ljudi Bosne i Hercegovine žele baviti kreativnim radom, učiti nove vještine i ne provoditi vrijeme samo uz nove tehnologije pokazuju srednjoškolci okupljeni u Creative Shooting tim u Zenici gdje uče napredne tehnike arhitektonske fotografije.

Takve fotografije donose potpuno drugačiji doživljaj stvarnosti ukazujući, između ostaloga, na sveprisutnije zanemarivanje važnih objekata oko kojih se grade glamurozni shopping centri koji pozivaju na konzumerizam.

Jedan takav primjer je i Historijski muzej Bosne i Hercegovine kojeg, u oronulom stanju, okužuju dva shopping centra, Ambasada Sjedinjenih Američkih Država, a u blizini je i Twist Tower.

Ova građevina bila je jedan od motiva kojeg su na 20 fotografija predstavili mladi na izložbi u tom muzeju, ali osim toga, bavili su se populariziranjem sličnih kulturnih i sakralnih objekata te različitim temama od kojih je jedna bila nasilje na internetu o kojoj su mnogo učili kako to predstaviti na fotografiji.

U razgovoru za Fenu moderatorica Creative Shooting tima iz Zenice i magistrica vizualnih umjetnosti Majda Turkić pojasnila je da se učenici bave i konceptualnom fotografijom, a izlagali su i ranije u Sarajevu, Mostaru i Banjoj Luci.

Istaknula je da je ponosna što se ovakvo nešto događa u Zenici, gradu koji nema toliko kulturnih događaja, te su radionice tog tipa luksuz, ocjenjujući da su uzrok tome migracija i ekonomski problemi.

Uz pomoć Univerziteta u Iowai osmišljen je projekat koji podrazumijeva predavanja o fotografiji, odnosno etičkoj i estetskoj strani fotografije te učenici uče kako promišljati o fotografiji i drugim medijima.

– Cilj nije bio samo da oni postanu dobri fotografi, nego da dobiju besplatnu platformu u okviru koje će moći izražavati svoja promišljanja poput situacije da, primjera radi, Historijski muzej ostaje usamljen i njegova funkcija se zanemaruje jer je sve više izložbi upravo u shopping centrima i to zbog prometa i masovnosti – pojasnila je Turkić.

Ne osuđujući da se umjetnost događa u svim prostorima, kazala je da je to više primjenjivo u zemljama koje nisu u tranziciji i postratnom periodu, podsjećajući da u BiH upravo objekti koji su primarno tu zbog kulture i naslijeđa ostaju zapostavljeni.

Srednjoškolci su se pokazali kao pravi kreativci, a Turkić ističe da na časovima uče mnogo teorije o tome kakva je razlika između lijepe i dobre fotografije, upravo to je važno zbog drugačijeg pristupa motivu koji se fotografira.

– Više ne fotografiraš iznova i iznova iste motive poput zalaska sunca i zaljubljenih parova, nego fotoaparat postaje sredstvo da se ukaže na neki objekat i njegovu svrhu – naglasila je Turkić.

Kako je zaključila, cilj je mlade ljude naučiti da posmatraju objekte oko sebe na drugačiji način da ih posjećuju i da budu kreativni, a nakon posljednje izložbe namjera je izazvati i druge da fotografiraju isti objekat iz drugog ugla.

Na radionice se mogu prijaviti svi zainteresirani, a već postoji napredna grupa koja radi fotografije u okviru projekata, prenosi Fena.

 

 

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE