PreporukaFilmNa SFF-u premijera filma o djeci rođenoj nakon masovnih ratnih silovanja u...

Na SFF-u premijera filma o djeci rođenoj nakon masovnih ratnih silovanja u BiH

Na ovogodišnjem Sarajevo Film Festivalu premijerno će biti prikazan film “Nevidljivo dijete” (Invisible Child). Film koji govori o djeci rođenoj nakon masovnih ratnih silovanja tokom rata u Bosni i Hercegovini publika će moći pogledati u Cinema Cityju 19. augusta u 12:30 sati.
Silovanje kao ratno oružje nemilice je značajno narušio živote onih koji su preživjeli takve zločine, ali upravo to ratno oružje na svijet je donijelo mnogo života. Upravo ti životi tumače glavne uloge u filmu: Ajna Jusić iz Bosne i Hercegovine i Lejla Damon iz Velike Britanije zajedno sa njihovim majkama, njihovim heroinama.

Ajna i Lejla rođene su tokom rata. Lejla onog dana kada je Ajnina majka preživjela silovanje, a Ajna devet mjeseci kasnije u Sigurnoj kući Medika Zenica. Godinama su živjele jedna bez druge, nisu čak znale ni da postoje negdje u svijetu djeca poput njih. Ajnina sudbina se mijenja u njenoj 15. godini kada saznaje kako je došla na svijet, dok se Lejlina sudbina mijenja kroz razvoj u dva trenutka. Prvi put kada u 7. godini života saznaje da je usvojena, a drugi put, kada jedanaest godina poslije kao punoljetna djevojka saznaje da je na svijet došla kao posljedica najvećeg i najstrašnijeg zločina i traume koju jedna žena može preživjeti, kao posljedica silovanja.

Dva života, na dva kraja svijeta ujedinjuju se u jednom cilju – kreću u potragu za istinom, boreći se za prava djece poput njih. Govoreći o tome u nadi da će pronaći svoje prijatelje sa istim sudbinama, dok je istovremeno Lejlin najsnažniji motiv bio pronalazak njene biološke majke – kada treći put njen život dobija potpuno novu dimenziju.

Film “Nevidljivo dijete” prikazuje priče dvije djevojke sa istom sudbinom, istim pitanjima, istom borbom. Kroz film se može osjetiti težina života djece rođene zbog rata, ali i njihova snaga i jačina kojom pobjeđuju svakodnevne izazove koje im društvo, ali i politički sistem nameću.

Muhammed Ibrahim Šišman je mladi producent i direktor ovog filma koji kaže da za ovaj film ima posebna osjećanja koja proizilaze iz činjenice da je provodio mnogo vremena sa djecom rođenom zbog rata kako bi što bolje shvatio priču, iako godinama prije nije ni znao da ta djeca postoje. Režiser je posvetio posebnu pažnju svakoj minuti filma kako bi uhvatio svaku emociju jer mu je važno da ova tema ostane zapisana u vremenu na način na koji to i zaslužuje. Motivaciju za ovaj film našao je i svom prethodnom filmu “Izaberi jedan simbol” gdje su glavne uloge imale upravo žene preživjele ratno silovanja tokom rata u BH.

Na samom početku, za Ibrahima je najveći izazov bio naći djecu dok jednog dana nije pogledao intervju koji je Ajna Jusić radila u sklopu Udruženja “Zaboravljena djeca rata”. Poslije njihovog sastanka, donio je ljudsku odluku koja je bila nužna za autentično stvaralaštvo – preseliti se u Bosni i Hercegovinu kako bi putovao kroz stigmu i diskriminaciju s kojom se ova djeca svakodnevno bore.

Film je snimljen zahvaljujući podršci Ministarstva kulture i turizma Republike Turske.

 

 

Visoko.co.ba/klix.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE