SportTenisNadal teškom mukom izborio osminu finala US Opena

Nadal teškom mukom izborio osminu finala US Opena

Svjetski broj jedan, Rafael Nadal, je uz dosta muke stigao do osmine finala US Opena i to pobjedom nad Karenom Kashanovim rezultatom 3:1, po setovima 5:7, 7:5, 7:6 i 7:6. Španac i Rus su odirali sjajan meč koji je potrajao skoro četiri i po sata, a na kraju je pobjedu slavio Rafael Nadal, iako je navodno imao velikih problema sa desnim koljenom. Khachanov je odmah u prvom setu nagovijestio da će Nadal imati težak zadatak. Rus je napavio brejk u trećem gemu, a iako je Nadal u osmom uspio uzvratiti istom mjerom i poravnati na 4:4, ubrzo je Khachanov ponovo oduzeo servis najboljem teniseru svijeta. Khachanovu je to pošlo za rukom u 11. gemu, a kako je u narednom potvrdio brejk poveo je sa 1:0 u setovima.

Drugi set je donio veliku borbu, a Khachanov je ponovo pri stigao do brejka i ponovo u trećem gemu. Imao je Nadal priliku odmah uzvratiti, ali je Rus spasio dvije brejk lopte. Ipak, Španac u osmom gemu pravi brejk, Rus uzvraća u 9., ali Nadal pravi dva nova vezana brejka od kojih je drugi bio za 7:5 i 1:1 u setovima. U trećem setu su oba tenisera bila sigurna na vlastiti servis, pa je on otišao u tiebreak u kojem Nadal ipak slavi (7:3) i stiže do preokreta. I četvrti set je donio ravnopravnu borbu, Nadal i Khachanov su napravili po brejk, a nakon 6:6 ponovo se otišlo u tiebreak. Španac je opet bio bolji, te je nakon što je odservirao za 7:3 slavio pobjedu i prolaz u osminu finala. Nadal će se u osmini finala sastati sa Basilashvilijem koji je do ove faze US Opena stigao pobjedom nad Pellom.  Kada su ostali mečevi odigrani sinoć u pitanju, Anderson je sa 3:2 savladao Shapovalova, Inser je bio bolji od Lajovića sa 3:1, Ćorić je slavio protiv Medvedeva rezultatom 3:0, dok su pobjede istim rezultatom upisali i Raonić nad Wawrinkom, te Del Potro protiv Verdacsa. Za sada poznati parovi osmine finala: Nadal – Basilashvili, Tihem – Anderson, Del Potro – Ćorić, Isner – Raonić.