ZDKNajveće štete na području ZDK-a pretrpjela Nemila

Najveće štete na području ZDK-a pretrpjela Nemila

U Zenici i Kaknju proglašeno je stanje prirodne nesreće. Područje Nemile je tokom jučerašnjeg dana pretrpjelo najveće štete.

 

Kao i 2014. godine, u naseljima u slivovima Babine rijeke, Kočeve, Lašve i Bistričaka bujice uzimaju danak, ugroženi su stambeni objekti i lokalne saobraćajnice. Razmjere štete će se tek procjenjivati, no najvažnije je da nije bilo ljudskih žrtava.

“Samostalna služba zaštite i spašavanja jučer je imala veoma velike akcije – na teritoriji grada spasili su 14 osoba direktno koje su bile direktno ugrožene vodom”, navodi Midhat Serdarević, pomoćnik gradonačelnika Zenice za civilnu zaštitu.

U Zenici i Kaknju je proglašeno stanje prirodne nesreće, timovi civilne zaštite sa raspoloživom, ali i dodatno angažiranom mehanizacijom interventno saniraju štete na saobraćajnicama.

“Mašine su najviše na terenu u nemilskom slivu jer je najviše putne infrastrukture stradalo u tom dijelu i mi očekujemo da će u toku ove sedmice veći dio biti popravljen”, ističe Džavid Aličić, direktor Uprave civilne zaštite ZDK-a.

Dok su u naseljima uz pritoke rijeke Bosne na području Zenice probleme izazvale bujice, žitelje naselja Tetovo, koje graniči s kompanijom Arcelor Mittal, ugrozilo je izlijevanje otpadnih voda iz glavnog kolektora. Nakon intervencije iz ove kompanije i pročišćavanja kolektora, voda se povukla ostavivši velike količine mulja i blata, ali i velike štete.

“Oni su bili dužni da to rade, s obzirom na to da je indirektno zbog njihovog nerada došlo do ovoga – to će biti pravna stvar”, poručuje Serdarević.

“Ne znam kolika je šteta, ali mislim da je ogromna – ipak je 17 stanova, svaki stan neka je minimalno 15 do 20 hiljada, gdje je pokretna i nepokretna imovina, objekti kuće, garaže…”, kaže Samir Kubat, predsjednik MZ Tetovo.

Iz uprave Arcelor Mittala navode da je, iako planirano, čišćenje ovog vodnog objekta izostalo zbog niskog vodostaja rijeke Bosne i nedostatka odgovarajuće lokacije za odlaganje nakupljenog onečišćenja.

Gradonačelnik Fuad Kasumović tvrdi kako je glavni problem nemar institucija: “Nadležne institucije su morale reagovati, upozoriti, očistiti te vodotoke. Nažalost, takve su državne službe. Isto tako moram reći da i mnogi građani sve što imaju od smeća ili pepela bacaju bacaju u te potoke”.

Timovi civilne zaštite i angažirana građevinska operativa su i dalje na terenu, nervozu žiteljima ugroženih područja stvara i kiša koja ponovo pada, iako mjerenja pokazuju da vodostaj rijeke Bosne na ovom području stagnira.

 

 

Visoko.co.bA/Federalna.ba

 

 

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE