Lokalne TemeNegativno VisokoNemaju vam pravo naplaćivati “porez na zrak” tužbom tražite povrat novca!

Nemaju vam pravo naplaćivati “porez na zrak” tužbom tražite povrat novca!

Takozvani “porez na zrak” koji je nametnut kroz obavezu plaćanja naknade za korištenje građevinskog zemljišta, zvanično je proglašen neustavnim 23. oktobra 2018. godine, presudom Ustavnog suda FBIH broj: U-64/17.

Naime, navedenom presudom potvrđuje se da Zakon o građevinskom zemljištu Federacije BiH nije u skladu sa Ustavom Federacije BiH.

Tokom postupka, ukazivano je da je zakonodavac spornim odredbama propisao obavezu plaćanja naknade za korištenje gradskog građevinskog zemljišta, a koja predstavlja ograničavanje prava na imovinu i miješanje u isto.

Takvim odredbama direktno su bili oštećeni vlasnici na što je ukazala i Privredna komora Federacije BiH, s obzirom na to da pravo vlasništva obuhvata prava posjedovanja, korištenja i raspolaganja. Zakonodavac nije dokazao postojanje opravdanog cilja za propisivanje sporne naknade.

Zakonodavac prilikom donošenja zakona mora voditi računa o Ustavom zagarantovanim pravima građana, da ista mogu biti ograničena zakonom isključivo u cilju zaštite opšteg interesa. Takođe, nužno je uskladiti zakonske odredbe tako da ne budu u međusobnoj koliziji, kao što je slučaj sa Zakonom o stvarnim pravima FBiH kojim je uveden institut jedinstva nekretnine i osporenim Zakonom.

Sada ostaje pitanje šta će biti sa novcem onih poreznih obveznika koji su do sada plaćali ovaj neustavni namet koji je bio samo jedan u nizu nameta i obaveza koji su nametnuti u proteklim godinama.

 

Da se posvetimo „porezu na zrak“ u Visokom.

Dostavljajući vam opomene, bez potpisa, samo sa pečatom, nikome nije jasno šta Gradska uprava Visoko pokušava!?

Uz konsultacije sa pravnim timom, pozabavit ćemo se odredbama Zakona o obligacionim odnosima FBiH.

Članom 371. Zakona o upravnom postupku propisan je opći rok zastare, tako da potraživanja zastarijevaju za pet godina, ako zakonom nije određen neki drugi rok zastarjelosti, što znači da ukoliko vam je utvrđena obaveza plaćanja „poreza na zrak“, platite istu od 2015-te godine, uz obaveznu napomenu, kada budete plaćali na blagajni Gradske uprave Visoko, da Vam se uplaćenim iznosom ne umanjuje dug iz prethodnih godina, posebno ne iz godina prije 2015-te, nego isključivo dug u godini u kojoj plaćate „porez na zrak“.

Ako ste kojim slučajem zaboravili nagovijestiti da plaćate „porez na zrak“ u tekućoj godini, onda ste pristali na prekid zastare, a što je Zakon o obligacionim odnosima propisao u članu 387. stav 1. koji kaže da se zastarijevanje prekida kada dužnik prizna dug, odnosno u stavu 2. koji dalje propisuje da priznanje duga može se učiniti ne samo izjavom nego i na posredan način, kao što je plaćanje „poreza na zrak“.

Prema tome, ako ste kojim slučajem platili „porez na zrak“ za raniji period, to znači da ste prekinuli zastaru, pa vam u skladu sa članom 392. Zakona o obligacionim odnosima rok zastarijevanja počinje teći iznova, a vrijeme koje je proteklo prije prekida ne računa se u zakonom određeni rok za zastarjelost, što će reći da zastarijevanje prekinuto priznanjem od strane dužnika počinje teći iznova od priznanja, odnosno od plaćanja.

Ako ste ispunili zastarjelu obavezu, pa se u međuvremenu predomislili, tu je opet član 367. Zakona o obligacionim odnosima koji propisuje da ako dužnik ispuni zastarjelu obavezu, nema pravo zahtijevati da mu se vrati ono što je dao, čak i ako nije znao da je obaveza zastarjela.  

Međutim, ako ste platili zastarjeli „porez na zrak“, a da ste pritom znali da niste dužni platiti, jedini je lijek tužbom zahtijevati od Gradske uprave Visoko povrat uplaćenog iznosa.

Prema tome, ako već državni službenici, namještenici i volonteri, a koji rade na obračunu „poreza na zrak“ i šalju nepotpisane opomene, ne postupaju u skladu sa pozitivnim pravnim propisima, a dužni su, onda sve ovo što smo do sada plaćali predstavlja NEOSNOVANO BOGAĆENJE javnih prihoda proisteklo iz nepostupanja djelatnika Gradske uprave Visoko.

Takve aktivnosti su direktan atak na privatnu svojinu koja je zaštićena Ustavom, Zakonom i Konvencijama.

Na kraju, sve dok neko ne stisne petlju i gore napisano ne uobliči u tužbu ili odgovor na tužbu, pa dokaže bahatoj vlasti Gradske uprave Visoko da nas kupaju bez šampona ili gela za tuširanje, preostaje nam jedino punjenje kase koja se zove budžet Grada Visoko sa naknadama pod rednim brojem 2.5.1.2. i 2.5.1.3. prikazanim u budžetu Grada za 2020. godinu.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE