SportKošarkaNesretan poraz Sparsa u duelu sa MZT-om

Nesretan poraz Sparsa u duelu sa MZT-om

Pred krcatim tribinama dvorane na Grbavici, košarkaši Sparsa poraženi su u dramatičnom finišu prvog polufinalnog susreta play-offa Druge ABA lige. Pobijedio ih je skopski MZT (70:71), sastav sa nekoliko makedonskih reprezentativaca i dva Amerikanca. Sparsi na idealan način otvaraju susret i koriste početnu nervozu iskusnijih gostiju za vodstvo od 11:2 u petoj minuti. Uspješno održavaju distancu do kraja prve četvrtine, koju je zaključena rezultatom 19:9.

Sredinom druge dionice sarajevski tim ulazi u seriju brzopletih grešaka, te Makedonci sa 20:9 smanjuju na 24:23 u 15. minuti. Ipak, nakon time-outa trenera domaćih Marka Trbića i upaljenog alarma, Sparsi se ponovo bude, a raspoloženi Kamenjaš veže nekoliko poena za vodstvo od 33:29. Trojkom Jovanovića sa zvukom sirene poluvrijeme je okončano sa sigurnom prednošću Sarajlija od 42:27.

Nakon odmora uslijedio je neshvatljiv pad u igri Sparsa, a da bude gore po njih, MZT je “otključao” šut i pritom preko centara počeo domaćima puniti kategoriju ličnih grešaka. U takvom raspletu, pred završetak treće dionice Makedonci uspjevaju izjednačiti na 53:53.

Zadnju četvrtinu Sarajlije su sjajno načele i serijom od 9-0 ponovo uspostavili opipljiviju prednost (62:53). Ali potom i gosti kreiraju identičan niz za egal u 37. minuti (62:62). Uz nekoliko minijatura iskusnog Kenana Bajramovića, domaći zatim bježe na 68:62, da bi zadnji minut ipak servirao dramu.

Srca domaćih navijača slomio je Amerikanac Medford, koji je pogodio sekundu prije kraja za konačnih 70:71. Prethodno je Hasandić, bez ikakve zdrave logike, na samom početku napada ishitreno opalio neprecizni šut za trojku…

Najefikasniji kod Sparsa bili su Kamenjaš (15 poena) i Bajramović (10), a kod gostiju Medford, Simonovski i Ivanov (svi po 13).

Revanš susret na progamu je u nedjelju u Skoplju. Serija se igra na dvije dobijene utakmice.