SportDržavni TimNogometaši BiH osvojili Kirin kup

Nogometaši BiH osvojili Kirin kup

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjednik je Kirin kupa u Japanu.

U finalnom susretu podmlađena ekipa  BiH na Suita stadionu u Osaki iznenadila je   favoriziranu  domaću selekciju Japana sa 2:1 (1:1) i osvolila svoj prvi značajniji međunarodni trofej.

U otvorenoj i borbenoj igri sa dosta prilika na obje strana Japanci su poveli u 24. minuti  golom Kiyotake.

Bh. tim je izjednačio već u narednom napadu. Hodžić  je šutirao glavom, a golman Japana je kratko odbio loptu na koju je “natrčao”  Đurić i pogodio mrežu.

Do kraja poluvremena, obje reprezentacije su imale nekoliko dobrih prilika, a najbolju je imao naš tim, koji je  u samom finišu propustio  sjajnu šansu da povede. Kapiten Haris Medunjanin je  izveo slobodan udarac, ali je njegov šut sa više od 20 metara zaustavila prečka.

U drugom poluvremenu nastavljena je dobra igra obje ekipe sa puno tempa i dobrih prilika, a u 66. minuti  bh. tim  je napravio preokret i poveo sa 2:1. Naš najbolji igrač  na trunru Milan Đurić po  drugi put na utakmici, a četvrti put na turniru, upisao se u strijelce. Napadač Zmajeva iskoristio je sjajnu asistenciju Miroslava Stevanovića i  savladao golmana japanske selekcije.

Do kraja susreta nije bilo većih  prilika. Izabranici selektora Vahida Halilhodžića  pokušavali su poravnati rezultat. Naš tim se  uspješno branio i nekoliko puta ozbiljnije zaprijetio iz kontranapada, ali  ruzultat je ostao nepromijenjen do kraja.

Reprezentacija Danske osvojila je treće mjesto na turniru nakon što je  u susretu za plasman na istom stadionu pobijedila selekciju Bugarske sa 4:0  (1:0). Strijelci su bili Morten Rasmussen u 39., te Christian Eriksen u 72., 74. i 82. minuti.