BiHOd 1. januara cijena prirodnog gasa niža za 8.59 posto u FBiH

Od 1. januara cijena prirodnog gasa niža za 8.59 posto u FBiH

Vlada Federacije BiH dala je saglasnost da veleprodajna cijenu prirodnog gasa za distributivna privredna društva na području Federacije BiH, počevši od 1.1.2020. godine, iznosi 585 KM/1000 Sm3, odnosno 0,585 KM/Sm3, bez PDVa. Nova cijena je niža za 8,59 posto od prethodne cijene.

Odluka je donesena na osnovu zahtjeva privrednog društva za proizvodnju i transport gasa BH-Gas d.o.o. Sarajevo Federalnom ministarstvu trgovine za promjenu veleprodajne cijene prema distributivnim kompanijama u Federaciji BiH. Razlog za sniženje je kretanje cijena nafte i naftnih derivata u proteklih devet mjeseci. Za razliku od prvog kvartala 2019. godine, u kojem je povećana nabavna cijena prirodnog gasa od Gazprom Exporta, u nastavku 2019. godine registrovan je pad nabavne cijene. BH-Gas je u projekciji za 2020. godinu ukalkulisao daljnji pad nabavne cijene.

Sniženje prodajne cijena u toku zimske sezone će se, po navodima BH Gasa, odraziti na povećanje potrošnje prirodnog gasa i rezultirati većom cjenovnom konkurentnošću prirodnog gasa u odnosu na druge energente.

Vlada Federacije BiH je, na današnjoj sjednici u Sarajevu, utvrdila i Parlamentu FBiH na usvajanje po žurnom postupku uputila Prijedlog zakona o visini stope zatezne kamate. Ovaj zakon propisuje i način obračuna zatezne kamate za dužničko-povjerilačke odnose, u slučaju kada dužnik kasni sa ispunjenjem novčane obveze, a njegove odredbe primjenjuju se na sve slučajeve u kojima zatezna kamata nije propisana posebnim zakonom.

Uvažavajući trend smanjenja kamatnih stopa na kredite stanovništvu i gospodarstvu, novo zakonsko rješenje predlaže smanjenje zatezne kamate sa 12 na deset posto godišnje, te propisuje da iznos obračunate zatezne kamate ne može biti veći od glavnog duga. Ove odredbe imaju za cilj brže i lakše izmirenje glavnog duga, prije svega za one gospodarske subjekte koji imaju problem s likvidnošću, a kojima je na ovaj način olakšana plaćanje dospjelih obveza.

Kako je predloženo, dužnik koji zakasni sa ispunjenjem novčane obveze duguje, osim glavnice, zateznu kamatu na iznos duga do trenutka isplate, po stopi od deset posto godišnje. Za razdoblje kraće od godine bio bi primjenjivan konformni način obračuna zatezne kamate.

Zateznu kamatu po pravosnažnim rješenjima sudova obračunavaju komercijalne banke kod kojih dužnik ima otvorene transakcijske račune, uz naplatu provizije.

Kako je precizirano, iznos obračunate zatezne kamate ne može biti veći od glavnog duga.

Na zakašnjenje nastalo do dana stupanja na snagu ovog zakona, zatezna kamata će biti obračunavana na način propisan na temelju dosadašnjeg Zakona o visini stope zatezne kamate. Na zakašnjenje koje nastane poslije stupanja na snagu ovog zakona, zatezna kamata se obračunava u skladu sa ovim zakonom.

Novi zakon je predložen nakon što je presudom Ustavnog suda FBiH utvrđeno da Zakon o dopuni Zakona o visini stope zatezne kamate nije sukladan Ustavu FBiH.

Usvajanje ovog zakona utjecalo bi na povećanje brzine protoka novca, što je nužno u situaciji izražene nelikvidnosti, uzimajući u obzir zakonitost koja važi u monetarnoj ekonomiji, a koja se odnosi na činjenicu da povećana brzina protoka novca smanjuje njegovu potrebnu količinu.

 

Visoko.co.ba/Federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE