BiHOd humanitarnih udruženja do kafića u parlamentima: Ko je sve oslobođen plaćanja...

Od humanitarnih udruženja do kafića u parlamentima: Ko je sve oslobođen plaćanja PDV-a u BiH

Iako je od 2006. pa do kraja 2015. godine u BiH prikupljeno na desetine milijardi KM prihoda od poreza na dodatu vrijednost (PDV), postoji i čitav niz organizacija i poslovnih aktivnosti koje su oslobođene plaćanja ove dažbine. Tako, naprimjer, kafići i restorani zatvorenog tipa u državnim i entitetskim parlamentima na svoje proizvode ne plaćaju PDV od 17 posto, čime je parlamentarcima omogućeno da uživaju u jeftinim napitcima i jelima tokom pauza između sjednica. Ali tu nije kraj listi jer je zakon plaćanja indirektnih poreza oslobodio i u istu ravan stavio kladionice i kulturne, sportske, vjerske i razne druge organizacije

Javni interes

Prema Zakonu o porezu na dodatu vrijednost, od plaćanja PDV-a oslobođeno je niz djelatnosti koje su u javnom interesu. U ovu grupu spadaju i javne poštanske usluge, medicinske usluge i usluge zdravstvene zaštite, usluge obrazovanja i s njima povezani promet dobara, usluge iz sporta ali i lica koje angažiraju vjerske zajednice.

– Plaćanja PDV-a je također oslobođen i promet dobara i usluga vezanih za vjerske obrede, ali i onih vezanih za usluge koje pružaju političke, sindikalne, humanitarne, dobrotvorne i slične organzacije – saopćeno je iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO) za Faktor.

Država želi pomoći i razvoj kulture pa su tako usluge iz oblasti kulture, uključujući i karte za kulturne manifestacije, ali i usluge javnih radio i televizijskih servisa, izuzev onih komercijalnog karatkera, oslobođeni plaćanja PDV-a.

Interesantan je podataka da se porez na dodatu vrijednost ne treba platiti ni pri uslugama osiguranja i reosiguranja, ali ni prometa nepokretnom imovinom izuzev prvog prijenosa prava svojine ili prava raspolaganja novoizgrađenom nepokretnom imovinom. Građani koji izdaju pod zakup svoje kuće, stanove i stambene objekte na period duži od 60 dana također ne moraju platiti PDV.

– Odobravanje i upravljanje kreditima, vođenje platnih transakcija, upravljanje depozitima, bankarske transakcije, trgovanje dionicama i upravljanje investicionim fondovima također su oslobođeni od plaćanja PDV-a – navode iz UIO BiH, te dodaju da isti princip važi i za isporuke zlata Centralnoj banci BiH.

Pomoć izvoznicima

Zakonskim propisima je pomognuto domaćim izvoznicima koji na izvezena dobra i usluge ne moraju obračunati PDV. Istovremeno, imaju pravo tražiti povrat PDV-a na plaćanje uvoza dobara iz inostranstva koja su korištena za izradu izvezenog proizvoda.

Izuzetak od pravila je uvoz automobila, motocikala, autobusa te plovnih i vazduhoplovnih vozila. Na ove proizvode se plaća PDV, a jedini izuzetak je ukoliko se ova prijevozna sredstva koriste isključivo u poslovne svrhe.

Kladionice ne plaćaju PDV

Od plaćanja PDV-a oslobođene su igre na sreću, ali firme iz ove branše nemaju pravo odbitka ulaznog poreza po fakturama koje im ispostavljaju dobavljači. Međutim, na sve isplate dobitaka u igrama na sreću ne plaća se PDV državi.

Problemi tokom poplava

Tokom maja i juna 2014. godine u BiH je iz raznih zemalja poslano na stotine kamiona humanitarne pomoći. Međutim, mnogi od njih su morali platiti carinu i PDV iako je u Zakonu navedeno da se promet dobara i usluga vezanih za humanitarne organizacije oslobađa navedenih dažbina. Iz UIO su pojasnili da se uvoz proizvoda poput građevinskog materijala, opreme ili stoke oslobađa plaćanja PDV-a i carine jedino ako je dio međunarodnog projekta obnove i rekonstrukcije. Ova nejasnoća je zbog toga kreirala kilometarske kolone na granici ali i nezadovoljstvo javnosti.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE