PreporukaOd Panenke, preko pobjede Jugoslavije do van Bastenovog voleja

Od Panenke, preko pobjede Jugoslavije do van Bastenovog voleja

Do početka Evropskog prvenstva ostala su još samo četiri dana. Kako bi iščekivanje učinili još slađim, donosimo vam Top 20 momenata EURO-a ikada.

20. Briljantna Holandija koja je razorila grupu smrti

– Holandija vs Italija i Francuska, Euro

Žrijeb Eura 2008 je na neki način smjestio finaliste Svjetskog prvenstva iz 2006., Italiju i Francusku u istu grupu. Pridružili su im se Holandija i Rumunija.

Od tri velikana sumnjalo se da će Francuska biti ta koje se treba bojati, međutim pobjedom Holandije, raspršile su se i ideje u velikim pobjedama Trikolora i Italije.

Wesley Sneijder je bio odličan, rame uz rame sa  Ruud van Nistelrooyom, Rafael van der Vaartom i Arjen Robbenom, dok su nakon pobjede nad Francuskom od 4-1, razbijali i Italiju sa 3-0.

19. Xavier gubi tlo pod nogama

– Francuska vs Portugal, Euro 2000

Igrajući u to vrijeme vrhunski za Everton, Abel Xavier pružio je jedan od najboljih momenata na Euru 2000 – ali ne zbog svojih sposobnosti, niti izblehane kose i brade.

U polufinalnom meču protiv Francuske, samo šest minuta ih je dijelilo od penala, kada je portugalski branič, a Xavier rukom udara loptu koju je David Trezegueta uputio ka golu.

Pomoćni sudac uočio je prekršaj, što je bio uvod u Zlatni gol Zinedina Zidanea sa bijele tačke. Portugal nije stao na tome, već su se ozbiljno suprotstavili sudiji Gunteru Benko. Xavierov protest rezultirao je zabranom igranja u trajanju od devet mjeseci – da bi kazna kasnije bila smanjena na šest mjeseci.

18. Poborksyjev predivni gol

– Češka vs Portugal, Euro 1996

Češko krilo Karela Poborskyog već je zapazio Manchester United, kada je zabio gol koji je proglašen najboljim u 1996. Dok se probijao kroz portugalsku odbranu, Poborsky je krajičkom oka uhvatio da je golman Vitor Baia daleko od gol linije.

Ono što je uslijedilo je predivan gol, koji je kasnije postao dijelom unikatne prirode češkog fudbalera.

17. Whelan pogađa potkoljenicom

– Irska vs SSSR, Euro 1988

Ronnie Whelan zabio je jedan od najboljih golova u irskoj istroiji sa svojim brilijantnim „bicikl-pogotkom“ protiv potencijalnih finalista,  SSSR-a, davne 1988. Mick McCarthy šutirao je loptu ka području oko bijele tačke, a onda se lopte nekako dohvatio Whelan koji je potkoljenicom uspio uputiti pored Rinata Dasaeva ka golu.

Irska je ipak ispala iz grupe, Whelanov gol su svojevremeno ismijavali, ali on i dalje ostaje pokazateljem sjajnog truda i neobičnog udarca.

16. Dvostruka drama za Bilića i kompaniju

– Hrvatska vs Turska, Euro 2008

Hrvatska, koja je te godine na putu ka Euru 2008 izbacila Englesku, doživjela je najgoru vrstu slamanja srca i to protiv Turske u Beču.

Nakon 119 minuta utakmice bez golova, Ivan Klasnić je pomislio da su prošli i ovu četvrtfinalu utakmicu. Slaven Bilić, bio je jedan od onih koji su već potrčali kako bi slavili.

Nisu ni slutili šta će se dogoditi u nastavku. Izjednačujući gol Semih Senturk potopio je sve lađe, a penali su naše susjede potpuno dotukli. Emocionalno potonula Hrvatska promašila je čak tri gola, te su ispali u tom dijelu takmičenja.

15. Prva utakmica Evropskog šampionata ikad

Francuska vs Jugoslavija, Euro 1960

Finalna utakmica prvog evropskog šampionata ikada nije bila ništa manje dramatična iako su se takmičila samo četiri kluba, a domaćini ispali u dramatičnom obratu.

Uprkos ranoj prednosti, golom Milana Galića u 11. minuti, Francuzi su uspjeli do 5.2 minuta voditi sa 3-1, da bi rezultat u 62. minutu već bio 4-2.

Jugoslavija ipak nije bila savladana. Tomislav Knez smanjio je gol razliku u 75 minuti, prije nego je Dražan Jerković pogotkom u 77., a potom i 78. minutu doveo do ovog nevjerovatnog preokreta.

14. Ricardo živi san svakog golmana

– Portugal vs Engleska, Euro 2004

Engleska je ušavši u četvrtfinale bila puna nade da će uzeti Euro 2004. Imali su ipak, tada tinejdžera i zvijezdu u usponu Waynea Rooneya.

Snovi su se raspali nakon briljantne igre, u kojoj su uprkos golovima Michaela Owena, Heldera Postiga, Ruia Costa i Franka Lamparda, na kraju odlučili penali.

David Beckham i Costa su promašili i sve se svelo na Ricarda. Golman Portugala je odbranio šut Dariusa Vassella, a potom zabio i konačni pobjeđujući gol za Portugal.

13. Majstorija ludog Maria

– Italija vs Njemačka, Euro 2012

Momenat za sjećanje i to samo zbog proslave Maria Balotellija tokom polufinala Eura 2012 u Varšavi.

Napadač Mancehster Cityja, tako nepredvidljiv sa svojim promjenama raposloženja, nakon svog drugog pogotka u 36. minuti, skida dres i stoji, napinjući svoje mišiće, potpuno nepomičan.

Još jedan gol bio je sasvim dovoljan za izbacivanje Njemačke iz polufinala ovog takmičenja.

12. Pobjeda Italije bacanjem novčića

– Italija vs SSSR, Euro 1968

Zvuči nezamislivo danas, ali Italija je svoj put do finala na Euru 1968 osvojila upravo bacanjem novčića održanom u svlačionici.

Utakmica je nakon 120 minuta bila bez golova, kapiten Giacinto Facchetti je očito dobro izabrao, prije nego je novčič bačen i tako poslao svoj tim u finale.

Facchetti je potom izašao iz tunela kako bi vijest saopćio pred  68.000 oduševljenih fanova. U finalu sa 2-0 Italija je pobijedila Jugoslaviju.

11. Bierhoff pogađa prvim „Zlatnim golom“ ikada

– Njemačka vs Češka, Euro 1996

Možda nije najljepši, ali kada je zlatni onda nije ni bitno.

Igrač s klupe, Oliver Bierhoff osvojio je finale Njemačke 1996. Samo skretanjem putanje, lopta koju je zakačio lijevom nogom, prošla je pored češkogm golmana Petra Koubai. Bio je to prvi put da je zlatni gol bio odlučujući na jednom velikom međunarodnom takmičenju.

10. Dvodrustruka drama penala za Engleze

– Engleska vs Španija i Njemačka, Euro 1996

Otkupljenje Stuarta Pearcea nakon promašaja penala na Svjetskom prvenstvu 1990., bio je momenat za pamćenje u četvrtfinalu EP-a protiv Španije i tokom jedine pobjede Engleske u kojoj je regularan tok susreta završen bez golova.

Četiri dana kasnije, na Wembleyju domaćini su igrali protiv Njemačke. Gareth Southgate promašio je odlučujući penal, dok je Andreas Moller ubacio za šesti njemački pogodak. Srceparajući momenat za Englesku koja je tokom Eura 1996 postigla najbolji rezultat u novijoj historiji.

9. Platinijeva kasna pobjeda iz ‘84

– Francuska vs Portugal, Euro 1984

Tada zvijezda Juventusa, Michel Platini, dobitnik tri Zlatne lopte, igrao je konačno na domaćem terenu, u Francuskoj.

Platini je bio strijelac u svakoj utakmici, zabivši ukupno devet golova, ali utakmica koja se pamti, ona odlučujuća bila je četvrfinalna, protiv Portugala.

Rui Jordao postigao je gol za vodstvo Portugala, prije nego je u nadoknadi  Jean-Francois Domergue izjednačio. Platini je u 119 minuti susreta, nakon nevjerovatnog driblinga Jeana Tigana zapečatio susret.

8. Engleska razbila Holandiju sa 4-1

– Engleska vs Holandija, Euro 1996

Duo SAS – (Alan) Shearer i (Teddy) Sheringham – inspirisali su pobjedu koja je istinski transformirala engleski fudbal tokom Eura 1996.

Bila je to utakmica koja je pokazala da engleski igrači, nakon doze samopouzdanja koju im je ubrizgao tadašanji menadžer Jeff Powell, mogu postići mnogo. Powell je ovu pobjedu opisao kao: „najveću englesku pobjedu od osvajanja SP 1966. Shearer i Sheringham su po dva puta zatresli mrežu Holandije prije nego je Patrick Kluivert zabio utješni pogodak.

7. Urušena Španija dokazuje svoju dominantnost

– Španija vs Italija,  Euro 2012

Evropski i svjetski šampioni, trijumfirali su na Euru 2008 i Svjetskom prvenstvu  2010, da bi ih u Kijevu 2012 dočekalo more kritika.

Mnogi nisu bili impresionirani više odbrambenom igrom, u kojioj su pobjeđivali sa minimalnom gol razlikom, pobjedama nad Irskom i Francuskom.

Kritičarima nisu mogli bolje odgovoriti, kao što su i učinili, pobjedom od 4-0 u finalnoj utakmici protiv Italije. Četiri različita strijelca, bila su dovoljan razlog da im se to ljeto dive i najveći rivali.

6. Porijeklo Panenke

– Čehoslovačka vs Zapadna Njemačka, Euro 1976

Možda najpoznatiji pobjednički penal ikad, Antonin Panenka i njegov udarac sa gol linije u finalu 1976 održanom u Beogradu, ušao je u historiju.

Češki igrač iskoristio je priliku za pobjedu svoje zemlje, nakon što je  Uli Hoeness promašio. Izgledalo je kao da će šutirati desno, golman Sepp Maier se bacio lijevo, a lopta je završila u sredini gola. Panenka penal je rođen.

5. Zlatni gol Trezegueta

– Francuska vs Italija, Euro 2000

Nakon Bierhoffa, zvijezda Francuske David Trezeguet jedini je igrač koji je osjetio slavu nakon pobjedničkog Zlatnog gola.

Les Bleus uspjeli su tokom regularnog toka utakmice izjednačiti pogotkom Sylvaina Wiltorda, prije nego je odlučujući gol u 103. minuti postigao Trezeguet.

4. Schmeichel spašava put ka šokantnoj pobjedi Danske

– Danska vs Holandija, Euro 1992

Danska, koja se te 1992. nije uspjela plasirati na Euro, na takmičenje je ipak došla, zahvaljujući diskvalifikaciji Jugoslavije. I ne samo to, te godine uspjeli su šokirati kontinent osvojivši prvenstvo.

Bilo je mnogo nevjerovatnih poteza ove reprezentacije, ali je jedan od najboljih zasigurno, odbrana Petera Schmeichela u polufinalu.

Odbrana Marco van Bastenovog penala poslala je Dansku u finale gdje su s lakoćom pobijedili Njemačku sa 2-0.

3. Gazza u zubarskoj stolici

– Engleska vs Škotska, Euro 1996

Još jedna proslava postignutog gola ušla je u anale. Paul Gascoigne se te godine ismijao kritikama na njegovo opijanje i to nakon što je zabio briljantan gol protiv Škotske 1996.

Samo 12 minuta do kraja utakmice grupne faze na Wembleyu, Paul je loptu lijevom nogom prebacio preko Colina Hendryja prije nego je desnicom zabio u gol.

Gascoigne koji leži pored gola dok mu saigrači sipaju vodu u usta, prizor je iz igre opijanja zvane „zubarska stolica“, a te je godine bila udarna vijest u svim medijima.

2. Grčka protiv svih izgleda

– Grčka vs Portugal, Euro 2004

Grčka je poboljšavši svoju timsku etiku došla nitokud kako bi pomrsila planove velikih favorita u jednim od najboljih šokova doživljenim u fudbalu.

Srušili su svakog protivnika tokom prvenstva a potom sa 1-0 pobijedili i domaćine Portugal.

Angelos Charisteas postigao je pobjedonosni pogodak, dok se sa grčkom odbranom nisu uspjeli izboriti ni velikani poput Cristiana Ronalda i Luisa Fige. Grčka je osvojila svoju jedinu veliku titulu tog Eura 2004.

1. Van Bastenov volej

– Holandija vs SSSR, Euro 1988

Ikonski gol u historiji evropskih šampionata pripisuje se holandskoj zvijezdi iz 1988., Marcu van Bastenu.

Lopta koju je Arnold Muhren poslao s lijeva, nije se činila nimalo opasnom, sve dok je maestralno nije udario Van Basten.

Holandski kapiten Ruud Gullet je priznao: „Čak da je udario milion puta, nikada više ne bi mogao postići takav gol.“ To što je gol postignut na jednom od najvećih svjetskih zbivanja bio je samo šlag na torti.