ZDKSportOdličan nastup Zeničanina Farisa Čunjala na turniru u Sarajevu

Odličan nastup Zeničanina Farisa Čunjala na turniru u Sarajevu

Šahovski klubovi „Napredak“ i „Željezničar“ iz Sarajeva bili su organizatori 16.Turnira „Sjećanje na Damira Rašića“. Turnir se organizovao u povodu sjećanja na, prije šesnaest godina, tragično nastradalog mladog šahistu, FIDE majstora Damira Rašića, koji je bio jedan od najperspektivnijih mladih šahista B i H. Donator turnira bila je obitelj Rašić, a turnir se igrao u hotelu „Saraj“ u Sarajevu.

Na turniru je nastupilo 78 šahista i šahistkinja, među kojima je bilo i sedam velemajstora (GM), 13 FIDE majstora (FM) i pet Internacionalnih majstora (IM).

Pobjednik turnira je IM Aleksandar Savanović (BiH) sa 7,5 poena, drugi je bio GM Mladen Palac (Hrvatska, takođe, sa 7,5 poena, ali nešto slabijim dodatnim kriterijima, treći GM Dalibor Stojanović (BiH) sa 7,0 poena, a četvrto mjesto osvojio je mladi Zeničanin Faris Čunjalo sa 6,5 poena.

Čunjalo, iako po rang listi 29. na početku turnira, osvojio je izvrsno četvrto mjesto i iza sebe u plasmanu ostavio 22 šahiste sa titulama velemajstora, Internacionalnih i FIDE majstora.

Sistem takmičenja bio je Švicarski, devet kola, parovi su određivani kompjuterski, tempo igre bio je10 minuta po igraču za cijelu partiju. Važila su Pravila FIDE za ubrzani šah.

Nagradni fond iznosio je 1.800 KM i podjeljen je na 10 prvoplasiranih šahista, a pobjednik je dobio pehar u trajno vlasništvo.

Glavni sudija bio je IA Miralem Mirza, a sudija NA Muharem Višnjić.

Čestitke mladom Farisu Čunjalu na odličnom rezultatu u Sarajevu i od sportske redakcije Zenicabloga.