BiHOdustao od „Agrokomerca“: Da li je na pomolu još jedna afera u...

Odustao od „Agrokomerca“: Da li je na pomolu još jedna afera u čijem je centru Nihad Imamović

Sarajevski biznismen Nihad Imamović najavio je da odustaje od kupovine prehrambene industrije „Agrokomerc“, za koju je ponudio 12 miliona KM, krajem januara na usmenoj aukciji pred Općinskim sudom u Velikoj Kladuši, piše agencija Patria.

Imamović je preko „Dnevnog avaza“ poručio da mu je nepoznati muškarac zaprijetio sa slovenačkog telefonskog broja da će likividirati njegovu porodicu i njega, ukoliko kupi „Agrokomerc“. Imamović je nakon toga odlučio, kako je izjavio, odustati od kupovine. Novac je trebao uplatiti do utorka 23. februara.

Nihad Imamović slovi za poznatog sarajevskog biznismena. No, njegova karijera obilježena je i nizom afera.

Navijači kultnog Košarkaškog kluba Bosna i danas su kivni na Imamovića. Smatra se da je baš on jedan od najodgovornijih ljudi što je bivši evropski prvak ugašen, nakon 63 godine postojanja.

Imamović je na raznim pozicijama u Bosni bio od 1997. do 2012. godine. U klubu je u tom periodu bilo novca, ali su se također gomilali i dugovi. Ne samo prema državi, već i prema igračima. Dug KK Bosna je u jednom trenutku debelo premašio osam miliona KM. Bosna je pala na koljena, i niko je više nije mogao spasiti.

Da bi sačuvali barem nešto od imena, Skupština Bosne je 2014. godine kultni sarajevski klub pripojila KK Royalu, pa je Bosna od tada nastavila funkcionisati kao Bosna Royal.

Gdje su završili svi novci od milionskih ugovora ASA-e, BH Telecoma i drugih sponzora, koji su se utrkivali sa visinama ugovora sa Bosnom, niko sa sigurnošću ne može reći. Ni Imamović nikada nije ponudio valjan odgovor.

Krajem 2010. godine Imamović se također našao u centru velike afere, koja je potresla državu. Optužio je tadašnje čelne ljude SDP-a da ga reketiraju, a afera je u javnosti poznata pod imenom „Reket“.

On je tada ustvrdio da su mu SDP-ovi kadrovi tražili 3,5 miliona KM mita, kako bi kompanija ASA, na čijem je čelu tada bio, dobila građevinsku dozvolu za gradnju stambeno-poslovnog objekta na području sarajevske općine Novi Grad.

Istaga je trajala 16 mjeseci, saslušan je veliki broj svjedoka, no Tužilaštvo nikada nije moglo dokazati autentičnost Imamovićevih navoda.

Nije tajna ni da je premijer Federacije BiH Fadil Novalić prijedlog upravo Nihada Imamovića. Imamović je Novaliću pravio i ekonomski program. Skoro godinu i po nakon izbora jasno je da taj program nije išao u smjeru ekonomskog oporavka Federacije, već u smjeru privatizacije preostalih državnih firmi u bescjenje.
Zahvaljujući programu Imamovića, Novalića i Novalićevog savjetnika Suvada Osmanagića (također vezan za brojne afere), danas ne radi nekad respektabilna kompanija Unis Tools iz Vogošće. Radnici mjesecima nisu primili plaće, nije im uplaćen staž, a u štrajku su još od ljeta prošle godine.

Niz je i drugih afera u koje je direktno umiješan Imamović i njegovi saradnici.

Novinska agencija Patria od početka je podržavala nove investicije u „Agrokomerc“. Ipak, indikativno je da sam Imamović nikada nije želio odgovoriti na novinarska pitanja, koja su mu novinari NAP-a postavljali, pod izgovorom da je na putu.

Imamović nije želio govoriti o tome koliko radnika planira zaposliti, u kom smjeru planira razvijati „Agrokomerc“…Nikada nije želio govoriti ni o tome da li ima podršku Vlade FBiH u svojim planovima.

Rok za uplatu novca ističe u utorak ili će Agencija za privatizaciju raskinuti ugovor. Da li je na pomolu još jedna afera u čijem je centru biznismen Nihad Imamović?

Drugi ponuđači

Osim Imamovića za „Agrokomerc“ je bila zainteresirana i sarajevska firma „Silsila“ koja je ponudila 5,2 miliona KM, Razvojna banka FBiH koja je ponudila 2,2 miliona KM te nekoliko drugih firmi koje su ponudile manje iznose.


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE