BiHOkrugli sto o nestalim u BiH: Vrijeme za plaćanje informacija o grobnicama

Okrugli sto o nestalim u BiH: Vrijeme za plaćanje informacija o grobnicama

U procesu traženja 7.211 nestalih osoba u Bosni i Hercegovini jedan od najvećih problema je nedostatak pouzdanih informacija o lokacijama grobnica, zbog čega u Institutu za nestale osobe BiH smatraju da je vrijeme da se sredstva rezervisana za potencijalne informante o nestalima u narednom periodu stave na raspolaganje, javlja Anadolu Agency (AA).

“Nažalost, moramo upotrebiti sva sredstva kad su u pitanju potencionalni informatori, kako bi došli do relevantnih informacija o skrivenim grobnim mjestima i grobnicama”, izjavio je danas Nikola Perišić, predsjedavajući kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH i dodao da postoje osobe koje su spremne unovčiti takve informacije.

Pojasnio je da visine naknada za potencijalne informatore zavise od težine informacije i rezultata, a da do sada ova sredstva nisu upotrebljavana.

“Cijeneći broj slučajeva i njihovu težinu, mislim da ćemo doći u situaciju da ta sredstva moramo aktivirati”, rekao je Perišić.

Savjetodavni odbor Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine danas je u Banjaluci organizovao Okrugli sto na temu “Postignuća i prioriteti u procesu traženja nestalih u BiH”.

Na konferenciji za novinare u okviru ovog okruglog stola Amir Kulaglić, član Savjetodavnog odbora, rekao je da su članovi saglasni da uspješno rješavanje sudbine svih nestalih osoba kao i izvođenje pred lice pravde svih onih koji su krivi za njihovo stradanje važan preduslov za uspostavljanje trajnog mira, povjerenja i pomirenja među svim građanima u BiH.

“Bez uspješnog rješavanja sudbine svih nestalih naš put u Evropsku uniju ostaje nemoguć”, kazao je Kulagić.

Prema njegovim riječima, proces traženja i rješavanja sudbine nestalih otežava i usporava nedostatak informacija o lokacijama grobnica, kao i nedostatak pouzdanih i istinoljubivih svjedoka.

“Pozvao bih naše komšije, dojučeranje prijatelje i kumove koji znaju gdje se nalaze posmrtni ostaci naših najmilijih da otvore dušu otkriju te lokacije kako bi i mi dobili mjesto za smiraj duše”, kazao je on.

Istakao je da je drugi problem mala količina posmrtnih ekshumiranih i identifikovanih posmrtnih ostataka zbog čega se porodice ne odlučuju na ukop. Pozvao je porodice da izvrše ukop ekshumiranih i identifikovanih ostataka svojih najmilijih, jer će istražitelji nastaviti traženje preostalog djela skeletnih ostataka.

Naglasio je da su članovi odbor saglasni da se otvori proces kako bi problema traženja od humanog postao važno državno strateško pitanje.

“Nedostatak političke volje ključnih političkih aktera u procesu potpune i dosljedne implementacije Zakona o nestalim osobama u BiH kao i neuspostavljanje fonda za pomoć porodicama i udruženjima nestalih osoba, cijenimo da direktno utiču na proces rješavanja sudbine nestalih osoba”, rekao je on i dodao da je potrebno organizovati konferenciju o ovom zakonu kako bi se analiziralo šta je dobro, a šta treba doraditi.

Perišić je rekao da se u BiH traga za 7.211 osoba, a da su u ovoj godini registrovana 173 nova identiteta, urađeno je 57 ekshumacija, a u 213 slučajeva kompletirani su posmrtni ostaci.

On je, govoreći o poteškoćama s kojima se suočavaju, rekao da vremenska distanca nije saveznik u rješavanju ovog pitanja

“Nedostatak relevantnih informacija je nešto s čime se svakodnevno suočavamo u radu, pogotovo kada su istražioci na terenu. Ako vam kažem da je vjerodostojnost, odnosno relevantnost informacija ispod 10 odsto jasno vam je s kojim se problemom suočavamo. Nepristupačnost terena, zagađenost, vrlo često minsko-eksplozivnim sredstvima, smetljištima, pećine, je nešto gdje smo došli da su preostali najteži slučajevi”, rekao je i dodao da materijalno-tehnička opremljenost nije na nivou današnjeg vremena.

Petar Šikman, član privremenog Upravnog odbora Instituta, rekao je da je cilj današnjeg okruglog stola da se porodicama nestalih olakša pristup informacijama.

“Ovo je najteži poslijeratni zadatak, tako se prema njemu odnosimo”, rekao je i dodao da je svakim danom sve teže raditi na pronalaženju nestalih.

Šikman je apelovao na sve policijske strukture, sud i tužilaštva da se maksimalno angažuju na ovom zadatku.

Okruglom stolu prisustvuju članovi udruženja porodica nestalih, predstavnici Tužilaštva BiH, Međunarodnog mehanizma za krivične sudove, SIPA-e, MUP-a RS, Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), Međunarodnog komiteta Crvenog krsta/križa (MKCK), UNDP-a kao i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

federalna.ba/visoko.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE