ZanimljivostiNauka i tehnologijaPoljska je europski lider u pohrani matičnih stanica

Poljska je europski lider u pohrani matičnih stanica

Poljska je europski lider u pohrani matičnih stanica, globalnoj industriji vrijednoj milijarde dolara koja može biti ključan dio terapije u liječenju leukemije i sličnih bolesti.

Uronjene u tekući dušik na temperaturi od minus 175 stupnjeva Celzija, stotine tisuća matičnih stanica iz cijele Europe čekaju svoju priliku u velikim čeličnim spremnicima u predgrađu Varšave. Prisutne u krvi iz pupkovine novorođenčeta, matične stanice mogu pomoći u izlječenju bolesti poput leukemije, limfoma, raznih genetskih i autoimunih bolesti.

Otkako je izvršena prva transplantacija krvi iz pupkovine, u Francuskoj 1988., postupak je znantno napredovao i pobudio mnoge nade.

Alternativa transplantaciji koštane srži

Majka dvoje djece Teresa Przeborowska o tome zna iz prve ruke. Njezinu sinu Michalu dijagnosticirana je limfoblastična leukemija kada mu je bilo pet godina. Dječaku je za izlječenje potrebna transplantacija koštane srži.

Najpodudarniji donor njegova je mlađa sestra Magdalena. Kad se rodila, njezini su roditelji pohranili vrećicu matičnih stanica. Tri godine poslije liječnici su ubrizgali njezine matične stanice u Michalov krvotok.

To nije bilo dovoljno za sve Michalove potrebe, ali su dopunile njegovu koštanu srž. Dječak, kojemu je danas devet godina, zbog toga je “procvao, intelektualno i fizički”, kaže njegova majka.

Transplantacija krvi iz pupkovine postaje alternativa transplantaciji koštane srži kada nema prikladnog donora, a usto je rizik od komplikacija vrlo nizak.

Matične stanice uzete iz krvi pupkovine su poput onih iz koštane srži i u stanju su nakon transplantacije proizvoditi sve vrste krvnih stanica.

U laboratoriju svaki spremnik sadrži 10 tisuća vrećica krvi. Na sigurnome čekaju da ih se iskoristi u budućnosti. U banci ukupno ima oko 440.000 uzoraka, ne računajući one iz propale švicarske kompanije.

U slučaju potrebe krv je spremna za korištenje bez cijelog procesa traganja za kompatibilnim donorom i testiranjima krvi.

Obiteljima koje su za pohranu jednokratno platile 600 eura i plaćaju još 120 eura godišnje, to je svojevrsno zdravstveno osiguranje koje u slučaju potrebe nudi brže i učinkovitije liječenje.

Prodavači nade

No znanstvenici upozoravaju da se treba čuvati nerealnih očekivanja.

Foto: Arhiva

Pionir transplantacije koštane srži u Poljskoj, hematolog Wieslaw Jedrzejczak, naziva promotore pohrane matičnih stanica “prodavačima nade” koji “obećavaju stvari što ih je u bliskoj budućnosti nemoguće ostvariti ili ih je zbog bioloških razloga općenito nemoguće ostvariti”. Uspoređuje ih s proizvođačima kozmetike koji se “zaklinju u to da njihova krema pomlađuje 20 godina”.

“Postoji gotovo 80 bolesti kod kojih bi upotreba matičnih stanica mogla biti učinkovita”, dodaje američki hematolog Roger Mrowiec, voditelj kliničkog laboratorija za krv iz pupkovine u New Jerseyju.

“No s obzirom na razvoj medicine, učinkovite su samo za njih desetak, poput leukemije ili cerebralne paralize”, rekao je. “Nije točno, kao što se ponekad piše, da ih već možemo koristiti za borbu s Parkinsonovom i Alzheimerovom bolesti ili za liječenje dijabetesa”, ističe Mrowiec.

Mreža znanstvenika EuroStemCell istodobno poziva na oprez kada su posrijedi privatne banke krvi koje oglašavaju svoje usluge savjetujući roditeljima da plate zamrzavanje krvi iz pupkovine svoje djece u slučaju da im zatreba kasnije u životu. “Studije upućuju na to da je vjerojatnost da će se krv iz pupkovine ikada koristiti za njihovo dijete neznatna”, priopćio je EuroStemCell.

Neke zemlje, poput Belgije i Francuske, zabranjuju pohranu krvi iz pupkovine za privatne potrebe. Većina zemalja EU-a to ipak dopušta, ali uz iznimno stroge mjere kontrole.

 

Visoko.co.ba/federalna.ba


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE