BiHPopis iz 1991. za zapošljavanje, a iz 2013. za formiranje vlasti

Popis iz 1991. za zapošljavanje, a iz 2013. za formiranje vlasti

Dok se vodi briga o nacionalnoj popunjenosti funkcija državnih službenika, malo ko vodi računa o stručnosti kadrova. Stranačka podobnost je presudna. HDZ BiH i unatoč službenim podacima, a koji kažu da od ukupno 2.353 zaposlena u Federaciji 21,38 posto su Hrvati, insistira na tezi da su diskriminirani pri zapošljavanju. Za vlast vrijedi popis iz 2013, a za zapošljavanje traže primjenu popisa iz 1991. godine. Na djelu je novi pristup HDZ-a, da bi se ojačale pregovaračke funkcije uoči formiranja vlasti na državnom i federalnom nivou.

Ne tako davno HDZ BiH je insistirao da se rezultati izbora provedu prema rezultatima popisa iz 2013. godine. Prema tom kriteriju na pozicijama koje bi pripale Hrvatima u Domu naroda Federacije sjedili bi samo Hrvati iz kantona gdje je HDZ većina. Međutim, isti taj HDZ svoje bi kadrove zapošljavao u kantonima gdje, prema njihovim kriterijima, nemaju svojih legitmnih Hrvata. Pa bi tako oni budžetski posao u Sarajevu, Bihaću i Goraždu, a da se poštuje popis, ne ovaj posljednji, već onaj iz 1991. godine. Tvrde, diskriminirani su.

– Smatram da jesu jer je Ustav jasan: da se pozicije u upravnim dborima na svim razinama moraju popuniti sukladno Ustavu i do promjene Aneksa 7 Dejtonskg mirovnog sporazuma. Smartram da je to debelo narušeno – kaže Nikola Lovrinović, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH (HDZBiH).

– Oni se predstavljaju kao eksluzivni predstavnici kompletnog hrvatskog naroda, što ne odgovara istini. Ako je pitanje zastupljenost u vlasti, onda im odgovara popis iz 1991, ako je u pitanju izborni zakon oni traže popis iz 2013. Treba da se odrede je li to 1991. ili 2013. – priča Enver Bijedić, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH (SDPBiH).

Dok se odrede, podaci govore o pozicijama koje su zauzeli, godinama.

– Od UIO, preko državnog ministarstva finansija, federalnog ministarstva finansija, fisaksalnog vijeća. Kontrolu cijelokupnog finansijskog sitema u BiH drže stranački predstavnici HDZ-a. Prema tome, potpuno je pogrešna teza da su Hrvati diskriminirani po pitanju postavljanja na određene pozicije – smatra Dženan Đonlagić, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH (DF).

Na rukovodećim funkcijama od općinskog do federalnog nivoa sjede 274 Hrvata. A tamo gdje HDZ ima vlast, nule dominiraju. Zaposlenih Srba i Bošnjaka. Konkretno u Kantonu 10. Od stručne službe kantona, ureda premijera preko većine ministarstva i uprava vlada jednonacionalnost. Hrvatska. No, ni u HNK-u situacija ništa bolja.

– Posebno u kantonima u kojima dominantnu vlast upravo čine predstavnici hrvatskog naroda Srbi su marginalizovani, potpunio u zapećku, i nemaju skoro nikakva prava, čak ni onih koja su im ustavom zagarantovana – ističe Branislav Borenović, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH (PDP).

– U Hercegovini se pravi ‘mostarizacija’ cijele BiH i Bošnjaci se dovode u veoma podređen položaj u državi u kojoj su najbrojniji narod. Za sve pozicije gdje su Bošnjaci na čelu insistira se na rotaciji i uvođenju nebošnjaka, a tamo gdje su Hrvati isključivo na sve moguće načine se vrše opstrukcije da se uvedu bilo kakve promjene – navodi Šemsudin Mehmedović, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH (SDA).

Promjena na političkoj sceni nema. Novi je ovo alat, smatraju sagovornici, da bi se pregovaračka pozicija uoči formiranja vlasti na državnom i federalnom nivou ojačala. Pa i nedosljednost HDZ-a sasvim očekivana. Uzmi od Ustava i države ono što u tom momentu najviše odgovara.

visoko.ba/federalna.ba

 

 

 


Ako želite preuzeti tekst ili dio teksta čiji je autor Visoko.co.ba, dužni ste navesti naš portal kao izvor autorskog teksta! Isto se odnosi i na fotografije i video materijale čiji je autor portal Visoko.co.ba ili materijale koji su dati portalu na korištenje.

Član 14. Kodeksa za štampu i online medije BiH: Značajna upotreba ili reprodukcija materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja prava, osim ako dozvola nije navedena u samom materijalu.

NAJNOVIJE