SportNogometPrava Holandija se vratila, kvalitetnu partiju pružila i Makedonija

Prava Holandija se vratila, kvalitetnu partiju pružila i Makedonija

Holanđani u sjajnoj formi na otvorenju kvalifikacija. Večeras su u grupama C i G odigrane po dvije utakmice kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, a priča večeri je po svemu sudeći Holandija, koja se nakon što je propustila posljednja dva velika takmičenja na velika vrata vraća na evropsku fudbalsku mapu. Holanđani su kao domaćin pregazili Bjelorusiju sa 4:0, pokazavši da je vrlo mlada i potentna ekipa počela dostizati svoj potencijal, te da bi u narednim godinama Holandija mogla ponovo da stekne reputaciju jedne od najboljih evropskih i svjetskih ekipa.

Večerašnji je meč u potpunosti prošao u znaku Memhisa Depaya. Prvo je pogodio na samom otvorenju utakmice, a onda je asistirao Georginiu Wijnaldumu. U 55. minuti je pogodio sa bijele tačke, da bi vanserijsku partiju potvrdio asistencijom za posljednji gol na utakmici u 86. minuti. Mrežu gostiju zatresao je Virgil van Dijk. U ovoj grupi, pobjedu je očekivano slavila reprezentacija Sjeverne Irske, koja je sa 2:0 savladala Estoniju. Domaći su se patili sve do drugog poluvremena, a mrežu gostiju otključao je u 56. minuti Niall McGinn, da bi konačnih 2:0 postavio Steven Davis sa bijele tačke u 75. minuti. Slobodna je u ovoj grupi bila reprezentacija Njemačke.

Reprezentacija Makedonije je slavila pobjedu nad Latvijom i tako je na najbolji način krenula u kvalifikacije, a iako su slavili samo sa 2:1, mora se istaći da su bili znatno bolji protivnik od Latvije.  Egzijan Alijoski je u 11. minuti doveo Makedoniju u vodstvo, da bi u 29 minuti Elif Elmas pogodio za 2:0 i činilo se tada, rutinsku pobjedu Makedonije. Ipak, gostujući tim je nakon drugog gola Makedonije zaigrao nešto bolje, te je u 87. minuti pogotkom Vlaceslavsa Icajevsa stvorio probleme Makedoncima. No, do kraja meča Elif Elmas pogađa za konačnih 3:1 i odlično otvorenje kvalifikacija. Ondrej Duda i Albert Rusnak vodili su Slovačku do rutinske pobjede nad ekipom Mađarske, čime su na najbolji način otvorili kvalifikacije.